90% людей неправильно вимикає комп’ютер – що потрібно знати

Комп’ютер складається з безлічі деталей: блок живлення, центральний процесор, материнська плата, відеокарта та інші компоненти. Натискання на кнопку вимикання запускає екстрений скидання даних. Жорсткий диск змушений зупинити роботу, не завершивши процеси. Блок живлення припиняє передавати енергію в усі компоненти. Таке відключення для техніки рівносильно людському непритомності, після якого система змушена аварійно відновлювати втрачені файли і записи в реєстрах. Нехтування правильним поводженням з ПК може стати причиною відмови окремих деталей і втрати всієї інформації.

Результат неправильного вимикання ПК

Якщо комп’ютер не має можливості підготуватися до відключення і система завершує роботу аварійно, вона не встигає закрити всі процеси. Дані записуються на жорсткий диск, який обертається зі швидкістю більше тисячі обертів за одну секунду. При натисканні кнопки Power система не встигає зберегти дані, що може позначитися на працездатності додатків і всієї ОС. Найчастіше поломку можна виправити перевстановлення або відновленням Windows.

Але «травма» може бути серйозніше. Постійне некоректне відключення швидко зношує жорсткий диск. При запуску він змушений шукати дані, переписуючи неправильно збережені реєстри. HDD має обмежену кількість циклів запису. Кожне аварійне вимкнення змушує жорсткий диск міняти дані, зношуючи його. Тому поломка драйву частіше зустрічаються у людей, які грубо завершують роботу комп’ютера.

Увага!

Максимальний термін служби жорсткого диска 10 років. Неправильна експлуатація може зносити його менш ніж за 5.

Крім HDD, від екстреного відключення страждають:

  • оперативна пам’ять;
  • процесор;
  • блок живлення;
  • відеокарта.

Як вимикати комп’ютер правильно

Коректним вважається програмне завершення роботи. Для цього перейдіть в меню “Пуск”, виберіть пункт “Відключення”. У різних версіях Windows цей напис змінюється. Іноді комп’ютер забороняє моментальне вимикання і починає оновлення системи. Про це попереджає напис. Замість стандартних слів ви побачите “Завершення роботи і Оновлення”. Не можна переривати його, натиснувши на кнопку Power, це також може викликати збій системи. Якщо можливості дочекатися закінчення установки повідомлення немає, виберіть замість відключення “Сплячий режим”. Так Пк буде споживати мінімум енергії, призупинивши всі процеси.

Що робити, якщо ПК завис

90% користувачів запускають екстрене вимикання, коли ПК зависає. Робити цього категорично не можна: різке припинення роботи може мати катастрофічні наслідки. В першу чергу спробуйте реанімувати комп’ютер, натиснувши поєднання клавіш Ctrl + Alt + Delete. На екрані має з’явитися вікно “Диспетчер завдань”. Виберіть зависло додаток, натисніть на нього правою кнопкою і виберіть пункт “Завершити процес” або “Завершити дерево процесів”. Це вирішить проблему, якщо причиною був збій роботи однієї або декількох програм.

Якщо комп’ютер не реагує

В такому випадку чіпати ПК не рекомендується, так як жорсткий диск продовжує роботу. Найчастіше через деякий час пристрій вирішує проблему самостійно. Спроби відкрити програми мишкою можуть збільшити термін збою. На моніторі може з’явитися синій екран – ПК піде в перезавантаження. При включенні система просканує помилки і виправить їх. Якщо комп’ютер не реагує занадто довго, можна скористатися кнопкою “Reset”.

Після запуску перевірте причину збою через системний журнал в Параметрах. Спеціальні програми, наприклад, Registry Life, знаходять помилки в реєстрі, сервіси можна використовувати в якості профілактики. Постійні перевірки Windows мінімізують шанси збоїв. Також не запускайте програми з технічними вимогами вище, ніж у вашої техніки.

Найчастіше ПК зависає через:

  • зносу жорсткого диска або планок ОЗУ;
  • запуску вимогливих програм на слабкому пристрої;
  • вірусів;
  • пилу в корпусі.

Увага!

Оптимізована ОС не зависає, знижуючи кількість екстрених перезавантажень.

При правильній експлуатації електроніка прослужить мінімум 5 років. Через неправильне використання техніки гарантія може стати недійсною. Тоді заміна деталей стає платною. Ремонтувати завдані збитки складно і дорого, а дані з жорсткого диска не завжди придатні для відновлення. Тому проблему простіше запобігти, ніж виправити. Правильне вимкнення техніки береже все компоненти і зменшує шанс раптової поломки.

Ссылка на основную публикацию