Браузер Тоr: бути анонімним в Мережі

1. Що таке система Tor і як вона функціонує?

Система Tor в 90-х роках розроблялася для американських військових на замовлення уряду. У 2002 проект був розсекречений, а вихідні коди ПО віддані незалежним розробникам, які і створили клієнтське ПЗ системи. Зокрема, тепер це ПО являє собою надбудову в браузері на базі платформи Mozilla Firefox. Браузер Tor – це, по суті, модифікована збірка Mozilla Firefox, налаштована «з коробки» на анонімне веб-серфінг і обхід блокування сайтів, заборонених на певних територіях. Готовність «з коробки» позбавляє обивателів від необхідності ручного регулювання і настройки в інші використовувані браузери розширень і плагінів для анонімності в Інтернеті.

При звичайній роботі в мережі дані користувача – введені запити, поля заповнення веб-форм та інша інформація – надходять безпосередньо до сайтів або пошуковим системам по мережі, що складається з представників громадських серверів. Вільний потік даних від одного вузла мережі до іншого і несе в собі загрозу безпеці особистих даних користувача-відправника.

Система Tor працює за іншою схемою: на першому ж етапі відправки даних вони шифруються і пропускаються через кілька проксі-серверів системи в випадковому порядку. Проксі-сервера системи Tor підтримуються користувачами-ентузіастами в усьому світі. Ті добровільно віддають свої комп’ютери під використання в якості проксі-серверів. Кожен проксі-сервер мережі Tor має відомості лише про попередньому і наступному проксі-сервері і не знає про всі інші. Система захисту працює завдяки тому, що проксі-сервера мережі Tor не мають ні механізмів розшифровки даних, ні відомостей про їх джерелі і кінцевому напрямку. Кінцевому серверу передається не справжній IP-адресу користувача, а IP-адреса одного з проксі-серверів мережі Tor. Будучи розміщеним в іншій точці земної кулі, проксі-сервер отримає доступ до веб-ресурсу, який заблокований для регіону користувача, що відправляє запит.

2. Завантаження, установка і запуск Tor

Браузер Tor – це безкоштовний багатоплатформовий продукт, доступний для Android і настільних операційних систем. Його роботу розглянемо на прикладі системи Windows. Адреса міжнародного проекту Tor -. Тут і скачати інсталятор для Windows, попередньо обравши для завантаження російську мову інтерфейсу.

Після запуску інсталятора тиснемо «Ок».

І встановлюємо браузер прямо на робочий стіл, як запропоновано за замовчуванням. Tor не повинна встановлюватися в операційну систему як звичайна програма, яка не прописується в системному реєстрі, а працює за принципом портативного софту.

Запускаємо браузер.

Після запуску браузера можемо з’єднатися з мережею Tor.

Встановиться з’єднання з мережею.

Після чого побачимо вікно безпосередньо самого браузера: це буде звичний багатьом Mozilla Firefox, але з іншого домашньою сторінкою і додатковими кнопками на панелі інструментів.

3. Робота з браузером Tor

Tor працює за принципом режиму приватності звичайних браузерів – не зберігає файли cookie і кеш, не веде історію (журнал) відвідувань, не запам’ятовує дані форм авторизації на сайтах.

На домашній сторінці браузера спочатку можна почитати рекомендації для збереження анонімності в Інтернеті. Наступним же етапом перевіримо, який IP-адреса в нашому випадку присвоєно. Тиснемо опцію в центрі вікна «Перевірити настройки мережі Tor».

Побачимо присвоєний при запуску браузера помилковий IP-адреса. Детальніше про це IP-адресу дізнаємося при натисканні на посилання «Atlas».

Вікно відомостей показує, що це IP-адреса на території Нідерландів.

При необхідності можна змінити помилкове розташування. Для цього на панелі браузера є кнопка Tor. При її натисканні відкриється меню команд, де потрібно вибрати першу – «Нова особистість».

Після перезапуску браузера будемо спостерігати вже іншу картину розташування. Після зміни особистості, відповідно, змінюється і весь ланцюжок проксі-серверів, що беруть участь в передачі даних.

Розділ налаштувань в головному меню браузера – це спадщина движка Gecko, і це звичайний розділ налаштувань, який можна спостерігати в Mozilla Firefox і його клони. В цьому розділі браузер Tor за замовчуванням налаштований оптимальним чином на підтримку анонімності в мережі.

У впровадженої надбудови мережі Tor є свої настройки. До них можна отримати доступ в меню, що з’являється при натисканні кнопки Tor на панелі інструментів браузера.

Надбудова системи Tor також в більшості випадків не вимагає втручання користувача, все налаштовано для використання за замовчуванням. Однак в окремих випадках в роботу системи можна внести деякі корективи:

  • налаштувати роботу Tor, якщо Інтернет підключається через локальний проксі-сервер;
  • вирішити проблему, якщо провайдер блокує доступ до мережі Tor;
  • встановити дозволені порти, якщо роботу Tor блокує фаєрвол.

4. Недоліки системи Tor

Природним побічним ефектом відправки та отримання даних через систему проксі-серверів по всьому світу буде втрата швидкості. Мережа Tor працює повільно. Як бачимо, анонімність в мережі має свою ціну. Повільна робота мережі Tor не критична для відвідування сайтів і спілкування в соціальних мережах, а ось процес завантаження великих файлів може затягнутися надовго.

Відмінного Вам дня!

Ссылка на основную публикацию