Чим 3G відрізняється від 4G, в чому різниця і що краще

Мобільний зв’язок давним-давно стала невід’ємною частиною повсякденного життя кожної людини. Сьогодні завдяки розвитку мобільних технологій можна не тільки додзвонитися в будь-яку точку земної кулі, але і обмінюватися різноманітними даними за допомогою 3G, 4G і LTE інтернет-мереж. Кожне з таких мобільних з’єднань має свої переваги і недоліки.

Особливості 3G-мереж

3G або third generation – це технологія третього покоління мобільних мереж, що об’єднує в собі мобільний зв’язок і високошвидкісний доступ до Інтернету. Ця технологія була розроблена в 1999 році і є актуальною до цього дня.

До 3G-мереж можна підключати мобільні пристрої, ноутбуки і стаціонарні комп’ютери

3G-технологія вже вбудована в усі сучасні мобільні пристрої (планшети, смартфони). Більш того, випускаються спеціальні 3G USB-модеми, за допомогою яких можна підключитися до мобільного інтернету через ноутбук або стаціонарний ПК. Якщо ж говорити про переваги 3G-технології, то можна виділити наступні ключові пункти:

 • стабільна телефонний зв’язок (навіть під час пікових навантажень на телефонні підстанції),
 • просунута система захисту даних (багаторівневе кодування дозволяє забезпечувати конфіденційність розмов),
 • мобільність і велика зона покриття мережі,
 • знижений рівень хвиль електромагнітного випромінювання (від вхідного / вихідного сигналу) в 4-8 разів,
 • можливість користуватися мультимедійними інструментами: відеодзвінки, Медіасервіс (прослуховування онлайн-радіо, перегляд інтернет-роликів на різних відеохостингу), мессенджерами ( «ВКонтакте», Telegram, WhatsApp і т. д.),
 • система індивідуалізації – присвоєння кожному користувачеві індивідуального IP-адреси, що підвищує ступінь захисту при роботі в інтернеті.

Зона впевненого прийому мережі 3G на карті відображається синіми крапками

Крім перерахованих переваг у технології 3G є і суттєві недоліки в області інтернет-з’єднання:

 • низька швидкість передачі даних (в статичному стані електронного девайса максимальна швидкість з’єднання досягає 2 Мбіт / с, при русі вона може падати до 144 Кбіт / с),
 • періодичні збої з’єднання і загальна нестабільність швидкості через недосконалість мобільного сигналу (розриви зв’язку),
 • відносні незручності (різна тарифікація) і висока вартість інтернет-послуг. Оплата здійснюється автоматичним списанням з рахунку грошових коштів відповідно до використаним трафіком (ситуацію можуть виправити спеціальні тарифні плани з фіксованою абонентською платою),
 • 3G USB-модеми найчастіше продаються налаштованими на конкретного оператора, т. Е. В комплекті з USB-модемом йде SIM-карта відповідного провайдера для підключення до інтернету. З SIM-картами інших провайдерів такий USB-модем працювати не буде.

  В 3G-модеми від «МТС» сім-карти інших операторів працювати не будуть

Вибір на користь 3G ідеально підійде тим користувачам, хто активно спілкується як по телефону, так і в інтернеті (використовуючи онлайн-месенджери). Для більш серйозних мережних завдань (наприклад, перегляду онлайн-фільмів в HD-якості, скачування файлів великого обсягу і т. П.) Підключення 3G не є оптимальним варіантом.

Я вирішив провести невеликий експеримент з метою перевірити якість 3G-підключення та працездатність пропонованого інтернету від «МТС» і «Білайн» як на «рідному» обладнанні, так і на сторонньому. Для цього були придбані два комплекти від вищезгаданих провайдерів (USB-модем і SIM-карта) і окремий USB-модем виробника HUAWEI (модель E8231). Після виміру швидкості і якості сигналу на корпоративних USB-модеми обидві SIM-карти по черзі були встановлені в USB-модем HUAWEI. І якщо у випадку з SIM-картою від «МТС» кардинальних змін в швидкості і якості сигналу помічено не було, то з «Білайн» виникли деякі труднощі. По-перше, швидкість 3G-інтернету, підключеного через USB-модем HUAWEI, впала приблизно на 200 Кбіт / с. По-друге, почали траплятися періодичні обриви зв’язку, через що доводилося або чекати автоматичного перепідключення до мережі, або перезапускати модем вручну. Тому якщо ви вирішили придбати USB-модем, то будьте готові до того, що існує ймовірність несумісності SIM-карт з «нерідними» USB-модемами.

Переваги мереж четвертого покоління

4G або fourth generation – технологія четвертого покоління мобільних мереж, запущена в експлуатацію в 2010 році і представляє собою широкосмуговий бездротовий радіозв’язок. В Україні перші тести 4G-мережі стали проводитися в 2012 році.

Відмінною рисою 4G-мережі є діапазон робочих частот – він ширший, ніж у мереж 3G

Можна виділити наступні сильні сторони 4G-мереж:

 • використання технології IP-телефонії, яка не працює в мережах 3G. Абонент може одночасно здійснювати передачу голосу і даних без будь-яких затримок (відсутність пінгу), внаслідок чого також зменшується вартість дзвінків,
 • підвищений діапазон частот передачі сигналу, завдяки чому збільшується дальність стабільного прийому від базової станції (відстань може досягати 100 км),
 • висока швидкість інтернету (мінімальна швидкість передачі даних близько 100 Мбіт / с, максимальна – до 1 Гбіт / с),
 • сумісність з 3G-мережею. При обриві сигналу 4G під час дзвінка або використання інтернету ваш пристрій автоматично переключиться на 3G без втрати з’єднання. Однак подібна сумісність відсутня у мережі LTE (різновид 4G).

На відміну від 3G-покриття охоплення мережі 4G у оператора Yota в кілька разів менше

У той же час у мереж 4G є і вельми значні недоліки:

 • підключення до мережі 4G споживає значну кількість електроенергії, отже, мобільні пристрої (смартфони, планшети) з невеликою ємністю акумулятора будуть дуже швидко розряджатися,
 • мала зона покриття мережі через недостатню кількість базових станцій (переважно вони розташовані у великих містах-мільйонниках),
 • обмежена швидкість передачі даних на території України (в даний час швидкість з’єднання по країні може варіюватися від 100 до 300 Мбіт / с при заявлених світових стандартах максимальної швидкості в 1 Гбіт / с),
 • обмежена кількість частотних діапазонів на території України (у кожної телекомунікаційної компанії є свій пул частот). Всього таких діапазонів або «бендів» налічується два, плюс 5 для мереж LTE.

Мережі 4G (LTE) потрібні лише тим користувачам, хто проживає у великих містах і активно користується мобільним інтернетом (скачування і передача великої кількості мультимедійних файлів). Для більш простих завдань 3G-підключення буде достатньо.

Відео: чим крута мережу 4G

Відмінності між 4G і LTE

Найчастіше поняття 4G і LTE прирівнюють один до одного або говорять (пишуть) 4G-LTE разом, також маючи на увазі їх повну схожість, однак це далеко не так. LTE або Long-Term Evolution вважається технологією широкосмугового бездротового радіозв’язку (так само, як і 4G), але вона є свого роду перехідним етапом між третім і четвертим поколіннями мереж. Простіше кажучи, LTE мережу – це перша версія повноцінної 4G-мережі. Більш того, в усьому світі, а особливо в Україні, 4G-мережі працюють на технології LTE. Ключовими ж відмінностями LTE-мережі від 4G є:

 • більш низька швидкість передачі даних (20-170 Мбіт / с),
 • несумісність з 3G. У мережах LTE і 3G принципово різний метод оцифровки даних. Тобто якщо ви вийдете з зони дії LTE і потрапите в зону 3G, відбудеться збій в передачі даних,
 • для підключення до LTE-мережі за кордоном ваш мобільний пристрій має підтримувати багатодіапазонний режим, адже діапазон LTE частот у всіх країнах різний.

Порівняння мереж 3G і 4G

У кожної з представлених мереж є як свої переваги, так і недоліки. Для того щоб визначитися з вибором, проведемо невеликий порівняльний аналіз.

Таблиця: порівняння швидкісних даних 3G і 4G

3G 4G
Швидкість інтернет-підключення, Мбіт / с 0,474-2 100-1 000
Швидкість завантаження інтернет-сторінки (відгук), сек 1 миттєво
Прослуховування онлайн-музики (буферизація), сек 10 1
Завантаження однієї пісні (розмір близько 5 МБ), сек 20 2
Перегляд онлайн-відео в SD якості (до 480p, буферизація), сек 20 1
Завантаження відео в SD якості (стандартний розмір ~ 750 МБ), хв 50 3
Перегляд онлайн-відео в HD-якості (від 720p, буферизація), хв 5 0,5
Завантаження відео в HD-якості (стандартний розмір ~ 1,5 ГБ), хв 120 6
Завантаження / завантаження фото високої якості, сек 15 1

Відео: LTE vs 3G – відчуй різницю

Зона покриття

Через те, що технологія 4G є відносно новою і її розвиток тільки-тільки набирає обертів, зона покриття мережі четвертого покоління в десятки разів менше, ніж у мережі 3G. Упевнитися в цьому можна на інтерактивній карті покриття мереж.

Зеленими точками позначені діючі (активні) сигнали 3G мережі

Зона покриття мереж 4G виглядає набагато менш об’ємною.

Різнокольоровими точками позначаються різні оператори зв’язку (Yota, «МТС», «Білайн», «Мегафон», «Ростелеком» та інші)

Варто також відзначити, що зони покриття обох мереж на сьогоднішній день не забезпечують повного охоплення всієї території країни. Для того щоб перевірити, наскільки якісний сигнал 3G / 4G мережі (і чи є він взагалі) в вашому регіоні, скористайтеся спеціалізованими сайтами, що надають повну інформацію про карти покриття мереж.

Ступінь підтримки пристроїв

Технологію 3G підтримують всі електронні пристрої (смартфони, планшети, USB-модеми). Для підключення до мережі 4G ваше пристрій повинен мати не тільки підтримку LTE-технології (т. Е. Воно повинно бути мінімум 2012 випуску), але і можливість використання спеціальної USIM-карти (модифікованої SIM-карти). Незважаючи на те, що всі сучасні пристрої забезпечені всім необхідним для роботи в мережах 4G-мережі, перед підключенням все ж варто перевірити ще раз технічні характеристики вашого девайса (наприклад, на офіційному сайті розробника).

Роблячи вибір на користь 3G або 4G-підключення, перш за все варто звернути увагу на зону покриття мережі та на те, чи знаходиться ваш регіон в цій зоні. Після цього вже слід виходити з особистих потреб. Якщо ви проводите час в інтернеті виключно для спілкування і пошуку інформації, то вам буде досить 3G-підключення. Якщо ж любите дивитися фільми в інтернеті, постійно завантажуєте велику кількість файлів або вам потрібен USB-модем з високошвидкісним інтернетом для підключення ПК / ноутбука, то сміливо вибирайте 4G.

Ссылка на основную публикацию