Як налаштувати Алісу від Яндекса на комп’ютері або ноутбуці: команди для голосового управління на ПК

Про існування голосової помічниці Аліси знає вже більшість користувачів «яндекс.браузер». Вона добре навчена, в більшості випадків розуміє запити користувачів і має почуття гумору. Як і у будь-який інший утиліти, у Аліси є свої настройки – кожен користувач має право їх змінити, щоб отримати максимально зручний для себе формат асистента.

Аліса від «Яндекса»: в чому користь, на яких пристроях працює

Аліса являє собою новий проект від корпорації «Яндекс», що з’явився на світ в жовтні 2017 року. Його можна порівняти з такими інтелектуальними машинами, як Siri і Google Assistant. Аліса прекрасно спілкується російською мовою і розуміє його. Помічниця звучить голосом відомої актриси Тетяни Шитов.

Алісу озвучила російська актриса Тетяна Шитова

Даний помічник економить час користувача, виконуючи різні команди, які користувач дає в голосовому або в текстовому форматі. Асистент багато що вміє робити:

 • шукати саму інформацію в інтернеті,
 • говорити з користувачем на різні теми і при цьому жартувати,

  Аліса вміє жартувати і спілкуватися з користувачем

 • грати з користувачем,

  Помічниця може грати в гру «Вгадай пісню»

 • розповідати про наявність пробок, погоді, курсі валют,

  Аліса показує погоду

 • конвертувати валюту,
 • вмикати музику різних жанрів і під різний настрій (в тому числі і конкретні пісні),

  Аліса здатна включати конкретні пісні навіть без згадки їх назви

 • викликати таксі,
 • прокладати маршрут до пункту призначення,
 • керувати комп’ютером і багато іншого.

Дізнатися більше про можливості Аліси ви можете на цій офіційній сторінці «Яндекса» або ж на самій панелі асистента у вкладці «Довідка» (значок питання в лівому верхньому кутку панелі).

Повний перелік можливостей можна побачити в розділі «Довідка»

Асистент Аліса доступний як на мобільних девайсах з ОС Android і iOS, так і на комп’ютерах з Windows ( «сімка» і вище). Помічниця вбудована в оглядач від цього ж розробника, але при цьому може функціонувати незалежно від того, запущений сам браузер чи ні.

Аліса працює на мобільних телефонах і ПК з Windows

Відео: огляд умінь Аліси

Як активувати Алісу від «Яндекса» на комп’ютері?

Якщо у вас вже є оглядач від «Яндекс», але на «Панелі задач» ви не бачите фіолетового кола з мікрофоном на «Панелі задач» поруч з іконкою «Пуск», значить, Аліса вимкнена у вас в налаштуваннях. Щоб її активувати, зробіть наступне:

 1. У браузері від компанії «Яндекс» відкриваємо офіційний ресурс Аліси. Просто клацаємо по великій першої клавіші для включення помічника.

  Натисніть на «Включити Алісу»

 2. Чекаємо, коли сайт сам активує в налаштуваннях вашого браузера голосової бот.

  Зачекайте, поки помічник активується

 3. В результаті поряд з іконкою у вигляді збільшувального скла в лівому нижньому кутку екрану з’явиться круглий значок з мікрофоном білого кольору. Нічого не робимо. За допомогою цього значка в подальшому ви зможете швидко викликати на екрані панель голосового асистента.

  На панелі праворуч повинна з’явиться фіолетова іконка

 4. Тут же розкриється само віконце помічника – дія буде супроводжуватися характерним звуком. Він буде означати, що бот готовий приймати команду – текстову або голосову. Якщо внизу є іконка з трикутником всередині, значить, програма активована в повному обсязі – клацніть по ній, з’явиться миготливе кільце – тепер можете проговорити запит.

  Натисніть на круглу іконку з трикутником

 5. В оновленому оглядачі «Яндекс» можна активувати опцію і через саму внутрішню вкладку з настройками. Кількома по значку меню (він буде у вигляді гамбургера) і клацаємо по рядку, що веде до налаштувань.

  Виберіть «Налаштування» в меню браузера

 6. Опускаємося до блоку під назвою «Пошук».

  Знайдіть розділ «Пошук» в настройках

 7. Ставимо позначки зліва від рядків, присвячених Алісі.

  Активуйте пункти, що стосуються Аліси

 8. Якщо буде стояти галочка поруч з першим пунктом про значку в кожній новій вкладці браузера, зліва від своєї новинної стрічки ви будете завжди бачити значок Аліси. Клік по ньому буде автоматично запускати віконце бота на «Панелі задач».

  Клацніть по іконці в новій вкладці, щоб відкрилася панель Аліси

Якщо у вас немає «яндекс.браузер», попередньо вам потрібно буде завантажити інсталятор з цієї офіційної сторінки і встановити утиліту, виконуючи найпростіші кроки в майстра.

Встановіть браузер з Алісою через офіційний ресурс «Яндекса»

Відео: як встановити «яндекс.браузер» з Алісою і включити в нього голосовий помічник

Як налаштувати голосову помічницю

Щоб відкрити сторінку з настройками асистента Аліса, потрібно спочатку викликати на екрані її панель: клікніть по фіолетовою кнопці праворуч від «Пуск», іконки «Подання завдань» або «Пошуку», а потім натисніть на знак у вигляді шестерні в лівому кутку знизу на самій панелі помічниці.

Натисніть на шестірню в лівому нижньому кутку

Розкрити меню з параметрами можна за допомогою контекстного віконця – тиснемо правою клавішею мишки по значку з білим мікрофоном і вибираємо найперший пункт з настройками.

Виберіть «Налаштування» в контекстному меню іконки Аліси

Третій спосіб виведення сторінки з настройками – натискаємо по значку з трьома крапками, розташованими горизонтально, в правому верхньому куті панелі помічниці і тиснемо на останній рядок.

В меню Аліси клацніть по «Налаштування»

Тепер розглянемо поетапно всі наявні на даній сторінці параметри:

 1. Налаштування відбувається за допомогою кліків по перемикачів (жовтий колір тумблера означає, що опція включена, а сірий – деактивовано). Також може знадобитися відкриття меню, що випадає для вибору значення. За допомогою першого пункту ви можете вимкнути або ж активувати можливість запускати панель Аліси з допомогою свого голосу і фраз «Слухай / ОК,« Аліса »/« Яндекс ». При активованої опції мікрофон вашого ПК буде реагувати на дані вітання.

  Увімкніть голосову активація, якщо хочете швидко викликати помічника

 2. Голосове включення панелі можна швидко активувати або, навпаки, виключити через контекстне меню іконки: клацаємо по ній правою кнопкою, вибираємо третю сходинку з голосовим включенням (просто наводимо на нього миша) і натискаємо по потрібному значенню.

  Увімкніть при необхідності голосову активацію через контекстне меню іконки

 3. Наступний параметр «Відключити« Слухай, Аліса »дозволяє деактивувати включення бота за допомогою певної фрази, зазначеної в назві. Якщо ця строчка буде активна, ви зможете викликати вікно помічниці тільки через звернення до неї як до «Яндексу».
 4. Якщо ви деактивуйте третю сходинку, асистент буде давати тільки текстові варіанти відповідей. Голосовий супровід буде вимкнено, проте при цьому, ви зможете самі давати запити за допомогою свого голосу.
 5. Параметр з підказками дозволить вам швидше набирати текстові запити – Аліса буде виводити на панелі багато передбачуваних варіантів запиту прямо під час набору тексту.
 6. Якщо ви хочете дізнаватися першими про нові здібності Аліси, активуйте рядок з повідомленнями від утиліти. Коли у неї будуть з’являтися нові скрипти, вона буде вам повідомляти про це після включення її панелі.

  Увімкніть повідомлення, якщо хочете бути в курсі нових програмних сценаріїв

 7. У випадаючому меню з варіантами мікрофона можна вибрати потрібний пристрій, якщо у вас їх декілька, наприклад, якщо у вас є знімний мікрофон, у якого якість краще, ніж у вбудованого.

  Визначтеся з мікрофоном в випадаючому меню

 8. Якщо потрібний мікрофон не відображається в списку, перевірте, підключений він до ПК – якщо так, проведіть діагностику, щоб переконатися в його працездатності. Якщо мікрофон робочий, під час діалогу, який виводиться на панелі помічниці, буде блимати внизу велике кільце.

  Якщо коло внизу блимає, значить, мікрофон працює

 9. У переліку «Зовнішній вигляд» відображаються значення для виду іконки помічниці на «Панелі задач».

  Виберіть зовнішній вигляд іконки на «Панелі задач»

 10. Повний формат передбачає наявність цілого поля для набору запиту на «Панелі задач». Віддавайте йому перевагу, тільки якщо простір вашої панелі дозволяє це (якщо на ній трохи закріплених значків програм).

  Якщо ви хочете, щоб на панелі була ціла пошуковий рядок, встановіть повний режим

 11. Компактний режим включає в себе дві іконки: круглу з мікрофоном і круглу з білим трикутником всередині. Перша відповідає за запуск самого діалогу між користувачем і Алісою, а другий – запуск панелі з таблом – закріпленими вкладками з сайтами і сторінками в інтернеті.

  У компактному режимі на панелі відображаються дві іконки Аліси

 12. При встановленому значенні «Іконка мікрофона» на панелі буде показуватися тільки один значок – стандартний фіолетовий коло з білим мікрофоном всередині. Формат «Прихований» взагалі прибере іконку з панелі, але при цьому голосова активація або включення за допомогою круглого значка в новій вкладці браузера будуть можливі. У другому випадку панель Аліси буде з’являтися в центрі вікна нової вкладки.

  У прихованому режимі ви можете запустити панель Аліси через значок в новій вкладці браузера

 13. Швидка зміна зовнішнього вигляду Аліси на панелі можна змінити наступним чином: натискаємо правою клавішею по іконці, переводимо стрілку на другий пункт про зовнішній вигляд і вибираємо між двома варіантами (повний або тільки мікрофон).

  Швидка настройка зовнішнього вигляду доступна в контекстному меню

 14. Меню «Відкривати в браузері» пропонує на вибір різні браузери для запуску сайтів по запитів. За замовчуванням встановлено, звичайно ж, «яндекс.браузер». У меню ви побачите перелік всіх оглядачів, які інстальовані у вас в даний момент на ПК.

  Виберіть браузер за замовчуванням в списку

 15. За допомогою великої клавіші жовтого кольору ви можете деактивувати помічницю – з панелі зникне відразу іконка і асистент перестане запускатися із завантаженням «Віндовс», тобто після включення ПК.

  За допомогою кнопки в кінці меню з налаштуваннями ви можете відключити Алісу

 16. Меню «Гарячі клавіші» дозволяє змінити поєднання кнопок, одночасне натискання на які буде викликати вікно помічниці. Спочатку варто комбінація ~ + Ctrl. Ви можете змінити її на іншу – ~ + Windows (кнопка з логотипом «Віндовс»).

  Встановіть свою гарячу комбінацію для виклику панелі

 17. Параметр «Робота з файлами» дозволяє визначити режим запуску знайдених документів – розкривати саму папку з файлом в «Провіднику» або запускати відразу сам файл, використовуючи утиліту, встановлену за замовчуванням для відкриття документів з таким форматом.

  Встановіть миттєвий запуск файлу або відкриття документа в каталозі через «Провідник»

Налаштування віджетів на ПК

У помічниці є спеціальний розділ на панелі, в якому відображені найбільш відвідувані вами сайти. Сайти знаходяться в спеціальних осередках (плитках) на кшталт тих, що знаходяться в кожній новій вкладці будь-якого браузера. Їх називають віджетами – для їх налаштування, виконайте такі дії:

 1. Розкрийте віконце асистента і клацніть по іконці, схожу на логотип «Віндовс». Вона знаходиться в лівому нижньому кутку панелі над значком у вигляді гамбургера. Ви побачите відразу свої візуальні закладки.

  Налаштуйте показ своїх віджетів в Алісі

 2. Щоб змінити будь-яку з них, натисніть на плитці правою клавішею. Якщо ви хочете встановити в даній комірці один із сайтів сервісів від «Яндекса», наведіть стрілку на другий пункт і виберіть в списку потрібний вам сервіс.

  Ви можете вибрати з сервісів «Яндекса» або з нещодавно відвіданих сторінок

 3. Якщо ви хочете поставити якийсь свій сайт, наведіть курсор на «Вибрати з останніх …» і клікніть по необхідному сайту.

Як управляти комп’ютером за допомогою Аліси

Як ми вже згадували, Аліса здатна виконувати деякі дії на самому ПК: запускати деякі утиліти на пристрої, відключати і перезавантажувати девайс, відкривати каталоги в «Провіднику», зменшувати або додавати звук, вводити ПК в сплячий режим та інше.

Аліса не тільки шукає інформацію в інтернеті, але і управляє комп’ютером

Помічниця, однак, поки що не вміє закривати раніше запущені вікна додатків. Як пояснюють це розробники з команди «Яндекс», у «Віндовс» відсутні API для завершення роботи довільного вікна. У зв’язку з цим Аліса не може гарантувати коректного закриття сайтів і програм або того, що вона в принципі знайде шукане додаток для закриття. Команди «Закрий …» тому не сприймаються зараз помічником – завершувати роботу вікон потрібно вже самостійно.

Корпорація поступово розширює можливості Аліси в плані управління ПК, але представники «Яндекс» стверджують, що платформи ( «операційки») завжди, на жаль, будуть обмежувати функціонал голосової помічниці.

Спробуємо виконати кілька дій на ПК за допомогою помічниці:

 1. Розкрийте вікно Аліси з допомогою голосу або кліка по іконці на панелі. Щоб запустити вміст будь-якої папки, наберіть в рядку або просто скажіть вголос «Відкрий папку» і уточніть відразу назву каталогу. Наприклад, проговоримо, «Відкрий папку« Документи ». Асистент розпізнає відразу запит і виведе на дисплей «Провідник» і вміст каталогу.

  Назвіть папку, щоб Аліса її відкрила в «Провіднику»

 2. Одну з головних каталогів «Віндовс» (з фото, відео, завантаженнями, документами і т. Д.) Можна запустити вручну через панель Аліси. Для цього клацніть по значку у вигляді папки, який розташовується в правому нижньому кутку відразу над іконкою у вигляді шестерні.

  Деякі папки ви можете відкрити прямо з інтерфейсу Аліси

 3. Щоб вивести на екран вікно будь-якої утиліти, скажіть або надрукуйте запит «Відкрий програму …», наприклад, «Блокнот», вбудований текстовий редактор. Ви можете або скажіть просто назва програми вголос – Аліса повинна вас зрозуміти.

  Ви можете відкрити деякі вбудовані програми «Віндовс» за допомогою Аліси

 4. Перелік всіх утиліт, які помічниця може запустити, є в спеціальному розділі її панелі – натисніть на іконку у вигляді гамбургера і ознайомтеся зі списком. У ньому присутні вбудовані додатки Windows і сторонні утиліти, наприклад, Skype, Paint, Opera, Google Chrome та інші.

  Ознайомтеся зі списком програм, які запускає Аліса

 5. У переліку присутні навіть системні вікна з настройками «операційки», наприклад, панель «Параметри Віндовс».

  Помічниця відкриває також панель «Параметри Віндовс»

 6. Щоб завершити роботу ПК, проговорите коротке речення «Вимкни комп’ютер». У відповідь ви почуєте «Вимикаю, почує завтра». Відразу почнеться зворотний відлік (10 секунд), після якого ПК вимкнеться. Щоб скасувати дану дію, натисніть на відповідну жовту кнопку.

  За допомогою Аліси можна швидко вимкнути ПК

 7. Щоб пристрій «заснуло», просто проговорите словосполучення «Сплячий режим». Аліса відповість текстом і голосом «Засинаю, до зустрічі» або схожою інший фразою. Також запуститься зворотний відлік.

  Увімкніть сплячий режим за допомогою Аліси

З Алісою юзер отримує можливість економити свій час на рутинному пошуку тієї чи іншої інформації (погода, пробки, маршрут, включення музики певного жанру і багато іншого). Помічниця з легкістю вимкне ваш ПК або змусить його заснути – просто скажіть їй безпосередньо про це і почнеться зворотний відлік. Ви маєте право налаштувати Алісу під свої смаки і потреби: від зовнішнього вигляду іконки на «Панелі задач» до включення повідомлень про появу нових програмних сценаріїв і визначення браузера за замовчуванням, який буде запускати знайдений сайт з інформацією за запитом.

Ссылка на основную публикацию