Як перевірити блок живлення на працездатність

Якщо раптом трапилася неприємність і ваш комп’ютер з якихось причин перестав включатися (від відключення електрики до замикання та інших неприємностей), ви напевно спробуєте визначити, в чому справа, перш ніж купувати новий комп’ютер або змінювати комплектуючі. Зрештою, треба знати, які комплектуючі треба замінити. Якщо комп’ютер не включатися і не подає ніяких ознак життя від слова «взагалі», зверніть увагу насамперед на блок живлення, оскільки саме цей компонент відповідає за подачу належної кількості енергії з найближчої розетки на вашу материнську плату, а потім вже на процесор, пам’ять, відеокарту, накопичувачі, карти розширення і так далі. Перевірити блок живлення комп’ютера на працездатність треба в першу чергу, оскільки ви не зможете перевірити інші елементи, якщо зламаний блок живлення.

Ця інструкція також розповість вам, як перевірити блок живлення комп’ютера без материнської плати, що буде корисно не тільки в спробах визначити поломку, але і при покупці колишнього у використанні блоку, наприклад.

Як перевірити блок живлення комп’ютера без материнської плати

Якщо комп’ютер не включається, відкрийте корпус дістаньте з нього блок живлення, попередньо відключивши його від харчування. Так, вас не вдарить струмом, якщо ви торкнетеся навіть працюючого справного блоку, але ось що вийшов з ладу блок живлення може повести себе непередбачувано. Візьміть собі за правило завжди знеструмлювати будь-яку електроніку, якщо треба зазирнути всередину, змінити конфігурацію, щось перепідключити і так далі.

попередження: Ми не несемо відповідальності за шкоду, завдану людині або майну при самостійній перевірці працездатності блоку живлення або будь-яких інших компонентів. Якщо ви не знаєте, що робите, або не впевнені в своїх силах, зверніться до кваліфікованого фахівця. Відповідальність за свої дії, життя і майно, несете тільки ви.

Отже, ви витягли з комп’ютера блок живлення, що далі?

  1. Візьміть звичайну канцелярську скріпку і знайдіть на блоці найбільший 24-піновий коннектор. Він також буває в конфігурації 20 + 4 пін. Також знайдіть Molex (4 круглі отвори) або SATA-коннектор (рівний коннектор з невеликою засечкой на одному з кінців). Вони вам знадобляться для підключення компонентів комп’ютера, щоб блок не працював вхолосту.
  2. Підключіть будь-яку периферію до Molex або SATA-кабелю. Найкраще підійде жорсткий диск, оскільки він видасть звук при подачі живлення. Це послужить вам сигналом, що блок живий. Якщо жорсткого диска немає, можна використовувати будь-який інший компонент комп’ютера. Дуже важливо підключити до блоку хоч що-небудь, щоб він не намагався подавати живлення на неіснуючі пристрої.
  3. Візьміть скріпку і зігніть її так, щоб вийшла буква U. Один кінець вставте в отвір, до якого підключений зелений кабель, а інший в заземлення (як на фото нижче). При правильному підключенні струмом вас не вдарить, оскільки ви лише повідомляєте блоку про необхідність включитися. Якщо ж ви супер-необережні, то в гіршому випадку ви отримаєте удар 24 В (але тоді краще не лізти до блоку взагалі).
  4. Підключіть силовий кабель до блоку і вставте його в розетку. Переконайтеся, що рубильник блоку переведе в стан «ВКЛ».
  5. Після з’єднання двох кабелів ви повинні побачити, що вентилятор блоку живлення почав обертатися. Це послужить вам сигналом про працездатність блоку (часткової, варто відзначити). Також повинен ожити підключений жорсткий диск.

Тут варто відзначити, що дорогі моделі блоків живлення з великим рівнем ефективності (зазвичай ті, що мають платинову сертифікацію) НЕ розкручують вентилятори до тих пір, поки навантаження не досягне певного рівня. В такому випадку просте включення не покаже, чи працює блок (хіба що ви почуєте, як розкручується диск). Вам знадобиться підключити блок до комп’ютера, який точно справний або ж скористатися мультиметром. Останній також знадобиться для того, щоб переконатися в повної працездатності блоку, оскільки сам по собі обертається вентилятор охолодження ще не означає, що «мізки» блоку живлення подають достатню кількість енергії на всі лінії.

Як перевірити блок живлення комп’ютера мультиметром

Підключіть чорний дріт мультиметра до будь-якого піну заземлення на 24-піновим коннекторе (Ground або GND). Червоний підключіть до лінії, яку треба протестувати. Роз’єм живлення ATX має лінії +3.3 В (помаранчевий кабель), +5 В (червоний), -5 В (білий) +12 В (жовтий), -12 В (синій). Обов’язково переконайтеся, що до блоку живлення підключено якийсь пристрій, інакше свідчення можуть бути неправильними.

Запишіть значення мультиметра (він повинен бути переведений в режим 20 В) і звірте їх з допустимими значеннями вашого блоку. Вони часто вказані на наклейці на самому блоці живлення. Якщо значення перебувають у межі допустимих, значить блок працює справно. Точно так же ви можете перевірити інші лінії згідно терморегулятори конекторів блоку живлення на малюнку нижче.

Після перевірки підключіть все назад, попередньо забравши скріпку з 24-пинового коннектора. Її не повинно бути всередині вашого комп’ютера.

Візуальний огляд

Якщо ви досить хоробрий користувач, щоб розкривати блок живлення, можете спробувати провести візуальний огляд нутрощів блоку. Викриття гвинти і зніміть кожух блоку. Врахуйте, що подібна дія автоматично позбавляє вас гарантії (вам доведеться зняти пломбу). Якщо ваш блок ще на гарантії, не намагайтеся полагодити його або діагностувати власноруч. Зверніться в магазин або сервісний центр, де кваліфікований фахівець зробить все як годиться. Це не позбавить вас гарантії і навіть може закінчитися гарантійним ремонтом або повною заміною блоку без фінансових затрат.

Якщо ж блок вже не на гарантії, ви впевнені, що зможете зібрати блок назад, і вам вже нічого втрачати, подивіться, чи немає всередині роздутих конденсаторів або великої кількості пилу. Якщо блок забитий пилом, очистіть його нутрощі стисненим повітрям. Роздуті конденсатори доведеться перепаять.

Як перевірити блок живлення комп’ютера за допомогою програми

На жаль, поки не існує додатків, які можуть перевірити працездатність вашого блоку, а значить вам доведеться скористатися методами вище. Материнські плати і деякі додатки можуть моніторити напруга на лініях, але цих показників недостатньо для діагностики блоку живлення.

Ссылка на основную публикацию