Як поговорити з Алісою від Яндекса: добірка фраз для розмови з голосовим помічником

Голосовий помічник Аліса від «Яндекс» вийшов не так давно, але вже підкорив багатьох власників смартфонів. Вона вміє розповідати новини і анекдоти, описувати погоду і маршрут. Але як правильно запитувати у неї інформацію і отримувати ту відповідь, який хотілося б почути? Розглянемо базові команди і фрази, на які Аліса вміє відповідати.

Що таке Аліса від «Яндекс»

Аліса – це «розумний» голосової асистент, який представляє собою альтернативу Siri (доступна тільки на iOS) і Google Assistant. Аліса відрізняється «живий» промовою, хорошим розумінням контексту, багатим набором жартів і анекдотів і, звичайно ж, широким функціоналом. Голосова помічниця вміє:

 • прокладати маршрут,
 • розповідати прогноз погоди в будь-якому місті,
 • описувати ситуацію на дорогах,
 • вмикати радіо і конкретні пісні через «Яндекс.Музика»,
 • читати казки і розповідати історії,
 • радити фільми,
 • складати список справ,
 • розповідати цікаві факти,
 • розпізнавати грає музику (як додаток Shazam),
 • відкривати сайти.

Можна просто запитати у голосового помічника, що він вміє – Аліса відразу видасть список доступних команд

Аліса поки не вміє дзвонити і писати SMS. Однак голосовий помічник часто оновлюється і швидко розвивається. Можливо, в найближчому майбутньому ці функції будуть додані в арсенал російського асистента.

Як налаштувати голосове управління Алісою

Аліса поки не володіє своїм окремим додатком і встановлюється разом з додатком «Яндекс». За замовчуванням при установці у помічниці включено голосове управління. Якщо ви випадково його вимкнули, то повернути його можна таким чином:

 1. Зайдіть в додаток «Яндекс» і торкніться трьох смужок в лівому верхньому кутку.
 2. Виберіть «Настройки».

  У меню можна також очистити історію і підключити інші пристрої від «Яндекс»

 3. Виберіть пункт «Голосовий асистент».

  Голосовий помічник знаходиться трохи нижче основних налаштувань, доведеться трохи проскролліть вниз

 4. Перемкніть режим активації голосом в активний.

  У голосового асистента всього дві настройки, нам потрібна перша

Готово! Тепер Аліса при включенні додатки «Яндекс» буде слухати вас у фоновому режимі і відгукуватися без торкання екрана.

Як почати розмову з Алісою

Щоб дати голосовому помічнику зрозуміти, що ми звертаємося до нього, потрібно або активувати його голосом, або торкнутися кнопки у вигляді логотипу Аліси в нижній частині екрана.

Значок Аліси виділяється на тлі білого вікна «Яндекса»

Якщо у вас увімкнено активацію голосом, то Аліса почне сприймати і аналізувати вашу мову після фраз:

 • «Привіт, Аліса»,
 • «Слухай, Яндекс»,
 • «Слухай, Аліса».

При успішній активації внизу екрана з’явиться повідомлення про те, що помічниця вас слухає, а також буде відтворений короткий звуковий сигнал.

Почувши «кодову фразу», Аліса звертається в слух

Якщо Аліса не реагує на ваш голос, спробуйте:

 • перевірити, чи увімкнено функцію голосової активації,
 • проговорити фразу голосніше, чіткіше і повільніше,
 • перевірити мікрофон пристрою – можливо, він засмітився.

Про що можна поговорити з Алісою

Аліса сприймає живу людську мову, але, оскільки це все-таки програма, іноді вона помиляється. Щоб точно отримати від неї потрібну інформацію, найкраще використовувати точні заготовлені фрази.

Базових команд у Аліси досить багато. Якщо ви раптом забули або заплуталися, то помічниця завжди сама з радістю підкаже, що вона вміє і на які слова відгукується. Просто прямо запитаєте її: «Що ти вмієш?»

Алісу можна попросити підказати погоду, наприклад: «Аліса, яка погода в Санкт-Петербурзі 28 січня?». Можна не говорити дату або місто, тоді помічниця буде орієнтуватися на ваше місце розташування і видасть поточну погоду. Голосовий помічник правильно сприймає такі слова, як «завтра», «післязавтра», «цієї неділі».

Якщо вказати місто, то Аліса ігнорує ваше місце розташування

Аліса вміє вмикати музику. Для цього можна сказати «Включи музику» – тоді голосова помічниця запустить вашу радіостанцію на «Яндекс.Музиці». Ви можете також попросити включити конкретну пісню: «Аліса, включи пісню … виконавця …». Голосова помічниця поки погано сприймає іноземні назви груп і пісень, а ось російську музику включає без проблем. Також Аліса вміє включати радіостанції сервісу «Яндекс.Музика» – для цього потрібно сказати їй назву станції, наприклад, «Радіо« Рок ».

Сервіс «Яндекс.Музика» безкоштовний, але без підписки програє пісні в середній якості і з рекламою

Дуже корисна функція – прокладання маршруту. Щоб попросити Алісу прокласти вам шлях, скажіть: «Як проїхати до …». Голосова помічниця визначить ваше місце розташування і підкаже, як дістатися до пункту призначення на особистому автомобілі або громадському транспорті. Якщо вам потрібно визначити маршрут не з вашого поточного місця розташування, то скажіть: «Як проїхати від … до …».

У великих містах Аліса добре орієнтується не тільки за адресами, а й за назвами місць (наприклад, парки і ТРК)

Аліса може розповісти і про ситуацію на дорогах. Запитайте її: «Де зараз пробки?» Помічниця покаже вам карту з червоною і зеленою маркуванням і озвучить ситуацію на дорогах поруч з вами.

Аліса використовує сервіс «Яндекс.Пробки»

Багатьом подобається ігрова складова Аліси. Щоб запустити сценарій гри, потрібно сказати: «Аліса, давай пограємо». Помічниця запропонує безліч ігор на вибір. Ви можете включити сподобався сценарій, торкнувшись його в списку або за допомогою голосової команди: «Аліса, давай пограємо в …». Список ігор постійно оновлюється і розширюється. З ігрового сценарію можна вийти, сказавши слово «Вийти» або «Досить».

Голосова помічниця показує, в які ігри вона вміє грати

Аліса може підказати, які ресторани, кафе і кав’ярні є поблизу. Скажіть: «Кафе поблизу», і голосова помічниця видасть вам список з доступних місць. Ви побачите назви, адреси, фотографії, рейтинги і середній рахунок. Програма також відразу запропонує прокласти маршрут, подзвонити в заклад або перейти на сайт.

Аліса точно так же може знайти аптеки, продуктові магазини, кінотеатри

Аліса завжди в курсі останніх новин. Скажіть: «Розкажи новини», і голосова помічниця перерахує вам всі важливі події о цій порі.

Новини зачитує НЕ Аліса, а чоловічий дикторський голос

Аліса вміє створювати нагадування. Для цього скажіть: «Нагадай мені» і продиктуйте текст нагадування. Голосова помічниця запросить час нагадування. Якщо вказати їй тільки годинник і хвилини, то вона поставить нагадування на найближчий день. Можна також продиктувати дату, щоб встановити напоминалку на більш пізній час. Для нагадувань Аліса використовує сервіс «Яндекс».

Після включення нагадування вона може повідомити, що у вас не включені оповіщення від додатка

Аліса володіє багатим запасом анекдотів. Скажіть: «Аліса, розкажи анекдот», щоб послухати цікаву і смішну історію. За останніми підрахунками, у Аліси їх близько півсотні, і арсенал постійно розширюється.

Аліса любить жартувати про кодекс роботів

У Аліси є унікальна для голосових асистентів функція «болталки». Вона включається фразою «Аліса, давай поговоримо», а вимикається словом «Досить» або «Вийти». У цьому режим Аліса не виконує ніякі команди і просто розмовляє з користувачем. Наприклад, якщо в «Болталка» попросити Алісу прокласти маршрут, вона може і сказати ущипливо, запропонувавши самостійно відкрити карту і пошукати дорогу. Якщо ви намагаєтеся домогтися від помічниці якихось дій, а вона у відповідь віджартовується або передражнює, то перевірте – можливо, ви включили «болталку».

З самого початку болталки Аліса попереджає, що «може відповідати дивне»

Голосова помічниця від «Яндекс», звичайно ж, вміє користуватися цією пошуковою машиною. Скажіть їй: «Знайди» і продиктуйте свій пошуковий запит. Якщо він не збігається з іншими командами (наприклад, розглянутої вище «знайди кафе поблизу»), то Аліса відправить вас в «Яндекс», вказавши потрібну фразу для пошуку.

Аліса відкриє вам нову сторінку в додатку

Не турбуйтеся, якщо ви забули ту чи іншу фрази для звернення до голосової помічниці. Завдяки глибокому навчанню і нейромережі вона здатна добре розпізнавати навіть довільну мова, виокремлюючи з неї необхідні компоненти для команди.

«Яндекс.Діалогі»

«Яндекс.Діалогі» представляють собою величезний майданчик для компаній, які хочуть розширити комунікацію з клієнтами. Зараз будь-яка людина може створити так званий навик Аліси, в якому голосовий помічник зможе замовити піцу, дізнатися про стан рахунку в банку або купити букет квітів. Щоб почати його використання потрібно сказати «Запусти навик …» і назвати його. Зараз доступні більше сотні навичок, серед яких:

 • Сбербанк,
 • Papa John’s,
 • «Медуза»,
 • TJournal,
 • Flowwow,
 • «Макдоналдс»,
 • «Качкодзьоб»,
 • HeadHunter,
 • «Карта Халва».

Щоб ознайомитися з повним списком навичок, натисніть на значок у вигляді двох логотипів Аліси в віконці діалогу з нею.

Ви побачите величезний список «Яндекс.Діалогов», розбитих за категоріями

Спілкування з клавіатури

З Алісою можна спілкуватися не тільки голосом, а й мовчки набираючи їй повідомлення і команди. Для цього натисніть в правому нижньому кутку сірий значок у вигляді клавіатури. Зверніть увагу – на такі запити Аліса відповідає мовчки, не озвучуючи свої фрази.

Голосовий помічник Аліса від «Яндекс» володіє широким набором функцій. Навіть базові команди дозволяють значно полегшити життя і використання смартфона.

Ссылка на основную публикацию