Як вибрати блок живлення для комп’ютера? Поради та рекомендації

Всім привіт. Дуже часто бачу на форумах повідомлення, де обговорюється які комплектуючі найкраще ставити, щоб домогтися максимальної продуктивність від комп’ютера.

В основному обговорюють продуктивність процесора і відеокарти. Детальніше про них читайте в статтях:

– як вибрати відеокарту

– як вибрати процесор

Але при цьому, мало хто враховує наскільки важливий блок живлення або БП, адже від якості його роботи буде залежати робота всієї системи. Сьогодні ми розглянемо як вибрати блок живлення для комп’ютера. Збираючи ігровий комп’ютер з нуля, ми підбираємо для нього потужну основу, що складається з потужного процесора, відеокарти, великого обсягу оперативної пам’яті і жорсткого диска.Для нормальної роботи ігрового ПК, важливо враховувати потужність і виробника блоку живлення (БП), адже далеко не завжди вам вдасться обмежитися блоком живлення, який йде в комплект з корпусом.

Але ж ми ще й плануємо розігнати процесор хочаб на 1 ГГц і підняти частоти відеокарти до максимуму Власне зовсім скоро ми поговоримо про розгін детальніше і розглянемо всі хитрощі правильного розгону.

щоб не пропустити. А зараз розглянемо детальніше що таке БП і як вибрати потужний блок живлення.

Як вибрати блок живлення для комп’ютера – головні критерії

При покупці БП китайського виробника, щоб дізнатися його реальну потужність необхідно від заявленої пікової потужності відняти 25-30%. Тобто, якщо ви купуєте БП з максимальною потужністю 400W, реальна його потужність, в кращому випадку, буде 400W – 25% = 300W.

Такий БП підійде лише для офісної конфігурації. Тому найкраще для ігрового комп’ютера звертати увагу на блоки живлення таких компаній як Thermaltake, Chieftec, FSP, OCZ, Zalman, Enermax, Hiper і Golden Field.

До речі, блоки живлення компанії Golden Field, наприклад в 500W, мають маркування Sh560, що означає що в БП 560W, при цьому зазначено, що реально він видає 500W, по крайней мере, це чесно 🙂

Підрахувати потужність блоку живлення необхідну для вашого комп’ютера дуже просто (так як найбільше потужності споживають процесор і відеокарта).

Складіть споживану потужність відеокарти і процесора (їх ви зможете знайти на сайті виробника або в тестах) і додайте до цієї суми 100-200W, таким чином, ви отримаєте ідеальний блок живлення з запасом потужності.

Блоки живлення призначені для потужних ігрових комп’ютерів продаються окремо без корпусів і починаються десь від 550W і вище.

Максимум на що можна розраховувати при покупці корпусу з БП, це БП з потужністю 500W. У такий комп’ютер більше однієї відеокарти не поставиш, та й не кожній відеокарті вистачить 500W особливо якщо она йде в комплекті з 4-6 ядерним процесором.

Тому для домашніх комп’ютерів цілком вистачить БП в комплекті з корпусом Golden Field на 500 W. У такому випадку вийде гарне співвідношення ціна / якість.

Якщо мова йде про більш потужному комп’ютері, то тут краще не економити а взяти хорошу модельку з запасом потужності.

Трохи про енергоспоживанні

Існує думка про те, що чим потужніший БП, тим більше електроенергії він споживає. Звичайно це так у разі, якщо ви щодня граєте в вимогливі іграшки на 6-ядерному процесорі і 3-ма відеокартами.

У разі коли у вас встановлений потужний блок живлення, але при цьому вся потужність ігрового ПК НЕ задіюється, то БП працює не на повну потужність і споживання енергії значно знижується.

Ефективність енергоспоживання в режимі простою визначається стандартами ККД. Зараз будь-який блок живлення з сертифікатом 80+ вже можна вважати якісним і гарним вибором.

А якщо це ще й 80+ Gold або Platinum то взагалі гут. Тільки покупка такого Бп може влетіти в копієчку, для правильного вирішення читайте рада вище. Трохи нижче ми детальніше розглянемо принцип роботи БП а зараз продовжуємо розглядати критерії.

Охолодження і міць

Охолодження це як повітря для потужного БП воно повинно бути тихим і ефективним. На якісних моделях обов’язково встановлюються вентилятор 120 а ще краще 140 мм з оборотом не 1500-2000.

Моделі 80+ зазвичай мають тихим і ефективними системами охолодження. В принципі при покупці потужного БП для ігрового комп’ютера з приводу охолодження годі й заморачіватся. Так як охолодження відеокарти видаватиме набагато більше шуму, ніж БП.

Тому є велика ймовірність що ви його просто не почуєте.

модульне підключення

У дешевих моделях вам доведеться ховати всі дроти підключення по корпусу так як вони намертво прикріплені до БП. Модульне підключення має на увазі підключення кабелів живлення за бажанням.

Дана можливість присутня практично у всіх потужних моделях БП. Але якщо вам необхідно підключити пару вінчестерів і кілька відеркарт, то всі дроти доводиться задіяти. Хоча їх розташування звичайно зручніше, ніж в зв’язці – як у дешевого БП.

Схема блоку живлення і його роботи

Блок живлення перетворює стандартну напругу в 220В в ту напругу, яка необхідна для нормального функціонування комп’ютера. Блок живлення працює за наступною схемою:

1. Напруга в мережі спочатку випрямляється.

2. Після цього відбувається зарядка конденсаторів фільтра.

3. Блоком PFC очищається від перешкод і перетворюється в синусоїду з частотою 50-150 кілогерц.

4. Після цього напруга знижується до 3,3, 5 і 12 вольт.

3,3 В Живить каскади системної логіки.

5 У Забезпечує харчуванням всіх PCI- і IDE-девайсів.

12 В Живить процесор і відеокарти – це дуже важливий показник при виборі потужного блоку живлення для комп’ютера.

Раніше БП видавали напругу лише 3,3 і 5 вольт. Так як на сьогоднішній день сучасним процесорам і відеокарт 5 вольт не вистачає, то будь-який якісний БП повинен видавати 12В.

Пару слів про PFC

Модуль PFC коригує коефіцієнт потужності і захищає мережу, розвантажуючи її. існує активнийпасивний модуль PFC

Суть модуля полягає в тому, що при роботі блоки живлення споживають не тільки активну потужність, також він працює ще і з реактивною потужністю.

На резистивних елементах ланцюга для корисної роботи використовується активна потужність, реактивна потужність в свою чергу використовується ємнісними і індуктивними елементами.

Але на відміну від активної, реактивна потужність не витрачається, а повертається назад. Таким чином реактивна потужність, весь час циркулюючи в мережі, лише нагріває дроти, не приносячи при цьому ніякої користі.

Тому застосовується модуль PFC для зменшення коефіцієнта реактивної потужності. Чим ближче відношення активної потужності до повної, тим краще. Ідеально, коли відношення дорівнює одиниці. 

Активний модуль PFC відрізняється від пасивного тим, що фактор потужності першого дорівнює 0.9, а другого 0.7. Тому рекомендується брати блоки живлення з активним модулем PFC

Єдиний його недолік в тому, що він сильніший гріється, але виробники, враховуючи цей момент, ставлять на БП з активним PFC ефективну систему охолодження.

Як правильно вибрати блок живлення для комп’ютера – висновок

Як бачите не економити на БП можна в разі якщо ви купуєте офісний робочий комп’ютер. Який лиж-б працював і не створював проблем. В такому випадку можна заощадити.

Також економія доречна при виборі між занадто наворочений і просто хорошим БП для звичайного домашнього комп’ютера не самою низькою потужності. В такому випадку я вибираю співвідношення ціна / якість а саме Golden Field або Chieftec.

В останньому випадку потрібно потужний блок живлення який не тільки міццю своєї заслужить вашу довіру а й якістю роботи.

Якщо ви купуєте собі потужний ПК, вибирайте якісний блок живлення з запасом потужності 20-30%. З таким блоком живлення у вас не виникне проблем з напругою.

Ссылка на основную публикацию