Як виміряти температуру процесора – на що впливає нагрів ЦП

Багато користувачів комп’ютерів задаються питанням про те, що саме стає причиною нестабільного функціонування пристрою. Автоматичні перезавантаження, лаги, помилки і перебої є головними симптомами перегріву ПК. В таких умовах працювати в комфорті буде досить складно. В першу чергу варто розібратися з визначенням проблеми і дізнатися, як можна її вирішити. У даній статті ми розповімо про причини і наслідки перегріву процесора і програмах, які підходять для контролю температури чіпа.

Нормальна температура процесора

Значення температурних показників чіпа є запорукою його продуктивної роботи протягом довгого часу. Різні покоління процесорів мають власну специфіку, через що назвати точний показник складно. Мобільні чіпи, як правило, гріються сильніше, але дана тенденція є наслідком особливостей будови корпусу портативних пристроїв і відсутність потужної системи охолодження. У десктопних версіях процесори працюють на температурі до 70 ° C. Сучасні пристрої можуть розжарюватися навіть до 100 градусів, але вони вимагають відповідного охолодження. Продукти AMD, як правило, мають більш вузький діапазон робочих температур, ніж Intel, що відповідає і їх ціннику.

Для отримання інформації про робочій температурі процесора і її максимальних значеннях можна просто перейти на сайт виробника і подивитися їх. Як приклад ми візьмемо Intel Core i5-6200U для ноутбуків і AMD 10 PRO-7850B для стаціонарних приладів. У першому випадку максимальна температура, при якій процесор функціонує стабільно, становить 100 градусів. Мобільні чіпи можуть проводитися в різних корпусах, що також позначається на швидкості нагріву і його максимальних значеннях. Як правило, в ноутбуках процесори укладені в Ball Grid Array. Масив кульок забезпечує швидке проникнення повітря в чіп, через що він охолоджується за допомогою кулера. Також є й інший тип корпусів Pin Grid Aray, який розташовується на штирках і приєднується за допомогою них до материнської плати. У модифікації BGA рекомендована температура становить близько 100-105 градусів, а в PGA – приблизно на 10 градусів менше. AMD 10 PRO-7850B може нагріватися до 72,4 градуса, після чого починаються проблеми. В даному випадку розрахунок нагріву враховує наявність в системному блоці одного або декількох охолоджувачів. Короткочасні піки в температурі не завдадуть ніякої шкоди процесору, але тривала дія на чіп може навіть стати причиною його виходу з ладу.

Шкода, що наноситься комп’ютера при перегріві процесора

Деякі користувачі вважають, що комп’ютер з сильно нагрітим процесором може просто згоріти. Насправді все йде набагато складніше. Сучасні процесори мають якісні системи захисту, які не дадуть їм згоріти. Коли температура досягає допустимого піку, чіп просто вимикається. Деякі системи зменшують тактову частоту, через що продуктивність знижується. За певний період процесор відновлює стабільну допустиму температуру і починає працювати стабільно. Якщо нагрів досягне максимуму, а система не зробить потрібні для охолодження процедури, комп’ютер може просто вимкнутися.

В цілому, температура ЦП є одним з головних індикаторів роботи системи. Високі значення можуть з’являтися не тільки через завантаженість комп’ютера, але і через банального забруднення. Періодично потрібно проводити очищення системного блоку, оскільки попадання пилу в процесор загрожує перегрівом. Багато фахівців відзначають, що найкраще застосовувати для цього пилососи на низьких оборотах, так як на материнській платі є маса дрібних деталей, прикріплених на невеликі ніжки. Велика усмоктувальна потужність може завдати непоправної шкоди пристрою, через що воно просто вийде з ладу. Також на роботі системи охолодження позначаються і часті перебої в харчуванні. Якщо комп’ютер несподівано вимкнувся через те, що в квартирі або будинку зникло світло, його краще не включати мінімум півгодини. Від цього може постраждати і жорсткий диск, головки зчитування інформації на якому при відключенні електрики не повертаються в початкове положення.

Підвищена температура в системному блоці позначається і на відеокарті. Якщо пристрій перегрівається, то воно починає функціонувати нестабільно, що призводить до проблем. Фахівці рекомендують, що навіть в старих комп’ютерах потрібно застосовувати кілька кольорів, кожен з яких буде відповідати за окрему запчастину. Для того щоб проконтролювати температуру процесора в комп’ютері, можна скористатися спеціальними програмами, найпопулярніші з яких ми далі розглянемо більш детально.

Програми для контролю температури ЦП

Програма застосовується не тільки для розгону центрального процесора, ОЗУ і графічного адаптера, а й отримання даних про температуру чіпа. Включити так званий термометр можна не тільки в процесі прискорення, але і в фоновому режимі.

В процесі розгону контролювати температуру процесора обов’язково. Якщо її значення вже по завершенню процесу вписуються в допустимі і зберігають стабільність, то переживати про продуктивність. Якщо все йде інакше, потрібно почати знижувати напругу.

можливості:

 • Розгін ЦП, ОЗУ і графічного адаптера.
 • Збереження даних для роботи в операційній системі вже з оновленими налаштуваннями.
 • Відомості про напругу, блоці живлення і швидкості кулерів виводяться на екран.
 • Конфігурацію перед застосуванням можна перевірити на бенчмарке.
 • Разом з програмою є утиліта для доступу до сервера статистики RivaTuner.

Програма призначена тільки для розгону вентиляторів. У той же час, вона відмінно підійде для здійснення контролю температури процесора і інших комплектуючих комп’ютера. Утиліта користується популярністю не тільки у користувачів початківця рівня, а й досвідчені користувачі і системні адміністратори. Програма буде виводити на екран не тільки температуру процесора, але і швидкість обертання вентилятора, що також важливо в процесі охолодження.

можливості:

 • Відомості про температуру будуть відображатися прямо поруч з годинником в операційній системі.
 • Кількість обертів кулера можна змінити в меню в самому додатку.
 • Для зручності можна включити режим побудови графіка для спостереження за температурою процесора.
 • Зручний інтерфейс дасть можливість користуватися програмою навіть недосвідченим власникам ПК.

Open Hardware Monitor

Даний інструмент підходить для вимірювання температури процесора і жорсткого диска, а також інших комплектуючих. Він відрізняється від аналогів роботою з датчиками на материнській платі, через що показує максимально достовірні відомості. У вікні користувач зможе бачити не тільки поточні показники, але і піки за останній час, що дозволить відстежити активність процесора і інших деталей під час використання програм або ігор.

можливості:

 • Програма може працювати без установки і поширюється безкоштовно.
 • Утиліта просигналізує про швидке підвищення температури процесора або інших приладів в комп’ютері.
 • Користувач зможе бачити не тільки поточні, а й максимальні температурні значення для здійснення контролю за функціоналом і навантаженням.
 • Програма працює з процесорами Intel, AMD, а інші апаратні компоненти оцінюються за допомогою бази в режимі онлайн.
 • Утиліта сумісна з ОС Windows XP, Vista, 7 і новішими версіями.

Дана програма також отримує дані з датчиків в комп’ютері або ноутбуці, через що користувач отримує максимально достовірні відомості. Крім того, в утиліті є вбудований захист від перегріву, яка дає можливість запобігти екстрені відключення ПК. Крім того, користувач сам зможе вибрати дію, яке відбудеться при підвищенні температури до критичних показників.

Утиліта вимірює перегрів кожного ядра чіпа окремо. Крім того, на панелі висвічуються відомості про частоту і завантаженні процесора. Навіть недосвідчені користувачі зможуть впоратися з інтерфейсом програми.

можливості:

 • Невелика вага програми дає можливість підходити під комп’ютери з будь-якими ресурсами.
 • Захист від перегріву включається автоматично.
 • Користувач зможе розширити функціонал утиліти за допомогою зовнішніх плагінів.
 • Core Temp gadget можна винести на робочий стіл і отримувати інформацію в реальному часі.
 • На вибір користувачів надається набір інструментів, які за бажанням можна вимикати і включати.

підсумок

Температура процесора є основною характеристикою в процесі роботи всього комп’ютера. Якщо вона підвищується – працездатність пристрою починає знижуватися, що викликає дискомфорт. Вирішити проблему краще відразу, так як тривалий перегрів загрожує неполадками і збоями. Сподіваємося, що змогли відповісти на питання про те, як виміряти температуру процесора.

Ссылка на основную публикацию