Як визначити оптимальний розмір і збільшити файл підкачки в windows 10 – поради та інструкції

Частина місця на системному диску займає файл підкачки. Але перед налаштуванням або видаленням варто дізнатися, навіщо він потрібен і які параметри для нього краще.

Для чого потрібен файл підкачки (ФП)

Для використання цієї функції потрібна оперативна пам’ять (RAM), яка зберігає в собі дані, необхідні для виконання відбуваються в додатку процесів. Кількість фізичної пам ‘яті залежить від моделі ОЗУ. Чим більш вимогливими програма, тим більше RAM необхідно. Однак в певний момент фізична пам’ять комп’ютера переповнюється. Тоді активується ФП – з’являється додаткова «віртуальна» оперативна пам’ять. Без ФП недолік пам’яті призведе до примусового завершення програми.

Якщо додаток зажадає більше пам’яті, ніж є, з’явиться помилка

Насправді ФП включається в роботу не тільки за відсутності фізичної RAM, але і в інших ситуаціях. Головне завдання файлу підкачки – надати додаткову пам’ять на той випадок, якщо фізичної пам’яті не вистачає або потрібно її терміново розвантажити.

У Windows 10 два ФП: pagefile.sys, створений ще в старих версіях ОС, і новий, що з’явився з Windows 8, swapfile.sys. Кожен з них працює з певним типом програм: класичними та універсальними (метро-додатками) відповідно. Pagefile використовується для зберігання частин активного застосування, а Swapfile – для зберігання цілого додатки, що дозволяє швидше запустити програму при необхідності, але вимагає більше пам’яті. Оскільки файли взаємопов’язані, відключення одного призведе до деактивації іншого.

У Windows 10 два файли підкачки – pagefile.sys і swapfile.sys

Оптимальні розміри ФП

За замовчуванням Windows 10 автоматично створює і задає мінімальний і максимальний розмір ФП. Користувач може змінити ці значення, а також перемістити ФП на інший диск або видалити. Однак чіпати параметри ФП не рекомендується з кількох причин:

 • система самостійно підбирає потрібні параметри, а експерименти можуть привести до того, що деякі програми перестануть запускатися,
 • якщо у вас вистачає фізичної RAM (від 6-8 ГБ), відключення ФП прискорить роботу комп’ютера, в іншому випадку це призведе до нестачі пам’яті при запуску вимогливих додатків. Видалення ФП іноді прискорює виконання завдань, тому що фізична пам’ять працює швидше, ніж «віртуальна», отримана за рахунок SSD або HDD диска,
 • якщо зважитеся змінювати параметри ФП, то вам доведеться вручну перевіряти, прискорюють або уповільнюють роботу системи задані значення.

Як обчислити вручну відповідний обсяг ФП

Щоб дізнатися, який розмір ФП актуальний у вашому випадку, розгорніть диспетчер задач (комбінація клавіш Ctrl + Alt + Del) і перейдіть до вкладки «Продуктивність». Запустіть стільки програм та ігор, скільки вам буде потрібно в самий «завантажений» момент. Подивіться, скільки RAM використовується, відніміть з цього значення фізичну пам’ять, і ви отримаєте обсяг задіяної пам’яті файлу підкачки. Це значення стане мінімальним, а максимальної планкою буде число, що перевищує його в два рази. Якщо дотримуватися таких умов, то про брак або надлишку віртуальної пам’яті можна не хвилюватися.

Розраховуємо оптимальний розмір файлу підкачки

Для з’ясування оптимального розміру ФП також використовується формула Y = X * 2, де X – фізична пам’ять, Y – пам’ять ФП. Який варіант вибрати, вирішувати вам. Спробуйте різні значення при різних навантаженнях, щоб з’ясувати, коли комп’ютер працює швидше.

Якщо ви використовуєте HDD диск, а не SSD, спробуйте встановити рівні значення мінімальної і максимальної планки. Це допоможе уникнути фрагментації файлу і не дасть уповільнити роботу в майбутньому.

Врахуйте, максимальна планка ФП – 8 ГБ. Якщо виділити більше місця, воно не буде використовуватися, а віддана під ФП пам’ять не резервується і не підлягає заповненню іншими файлами, тому буде просто простоювати.

Робота з ФП

Щоб перейти до налаштування ФП, виконайте наступні кроки:

 1. Затисніть комбінацію Win + R, щоб відкрити віконце «Виконати», потім пропишіть команду sysdm.cpl.

  Виконуємо команду sysdm.cpl

 2. Перейдіть до вкладки «Додатково» і клацніть на кнопці «Параметри» в блоці «Швидкодія».

  Кількома по кнопці «Параметри»

 3. У розгорнулося віконці перейдіть до вкладки «Додатково» і в блоці «Віртуальна пам’ять» клікніть по кнопці «Змінити».

  Кількома по кнопці «Змінити»

редагування розміру

Прибравши галочку навпроти рядка «Автоматично вибирати обсяг ФП», поставте її в пункті «Вказати розмір». Пропишіть обидві планки і застосуйте зміни, клікнувши по кнопці «Задати». Готово, обсяг ФП змінений і збережений. Як вибрати відповідний розмір, описано вище.

Відключаємо автоматичний вибір пам’яті і встановлюємо власні значення

Після зміни розміру перевірте, чи не позначилися ваші дії негативно на продуктивності комп’ютера або кількості запускаються.

Деактивация файлу

Якщо ви хочете відключити використання ФП (робити це не рекомендується), то встановіть значення «Без ФП» і клацніть на кнопці «Задати». Дочекайтеся, коли система автоматично застосує зміни. Готово, ви деактивували файл, але пропаде він після перезавантаження системи.

Вибираємо варіант «Без файлу підкачки»

У майбутньому ви зможете включити ФП, встановивши автоматичний спосіб вибору обсягу або задавши значення мінімального і максимального обсягу вручну.

Перенесення на інший диск

Часто виявляється, що в системному диску C закінчується пам’ять: або в ньому не залишилося місця, або під нього спочатку виділили недостатньо обсягу. Тоді краще не відмовлятися від ФП, а перенести файл на інший диск. Для цього виберіть стандартний диск (C SYSTEM) в списку і встановіть для нього значення «Без ФП», потім виберіть інший відповідний диск і клацніть по рядку «Розмір за вибором системи» або пропишіть обсяг ФП вручну.

Відключаємо файл підкачки на одному розділі і включаємо на іншому

Відео: настройка ФП в Windows 10

Що робити, якщо ФП не працює

Якщо ви зіткнулися з тим, що ФП не включається в потрібний момент, попробуйт деактивувати, перенести на інший диск, створити заново. Як це зробити, описано вище. Але спочатку переконайтеся, що на диску є вільне місце.

Якщо ФП не створюється то спробуйте оформити його вручну:

 1. Затисніть комбінацію Win + R, відкриється віконце «Виконати», і введіть команду regedit.

  Виконуємо команду regedit

 2. У вікні, пройдіть по папках HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management. В кінцевому розділі відкрийте або створіть мультістроковий параметр PagingFiles. Встановіть для нього значення «X: \ pagefile.sys Y Z», де X – розділ диска, Y і Z – мінімальне і максимальне значення в МБ відповідно. Готово, перезавантажте комп’ютер для завершення створення файлу.

  Створюємо параметр PagingFiles і встановлюємо в значенні шлях для файлу

Файл підкачки необхідний в тих випадках, коли фізичної RAM не вистачає. Параметри ФП можна змінити: встановити розмір, відключити або перенести на інший диск або розділ диска. Головне, знайти те значення, при якому продуктивність комп’ютера не впаде.

Ссылка на основную публикацию