Як заархівувати і розпакувати файл або папку

Напевно кожному користувачеві Windows знайоме поняття «архівний файл» або просто «архів», а також «архівація». Архівація – це процес стиснення файлу і приміщення його в інший файл спеціального розширення, з якого потім можна дістати вміст (розпакувати або розпакувати).

Архіви – дуже корисна штука. Вони допомагають економити місце на диску, а також зручніше переносити або відправляти велику кількість файлів. У сучасному світі, де в будь-якому магазині електроніки можна за порівняно доступні гроші придбати жорсткий диск за 4 Тб, питання економії простору за рахунок архівації вже не настільки актуальне. Час, витрачений на стиск і розпакування великого обсягу файлів, часто просто не виправдовує той обсяг, який користувач заощадив на архівації. Звичайно, для довгострокового зберігання великих файлів архіватор допоможе заощадити помітний обсяг пам’яті, але в повсякденних завданнях архіви найчастіше використовують саме для спрощення перенесення і відправлення файлів. Куди простіше скопіювати на флешку або відправити поштою 1 великий файл замість 200 невеликих.

Існують різні способи архівації та додатки для роботи з архівами. Ви навіть можете працювати в ними без додаткового софту взагалі. Розглянемо деякі з цих додатків.

Як заархівувати файл або папку без програм

Ще з часів Windows Vista в операційну систему Microsoft вбудований простий архіватор, здатний працювати з ZIP-архівами. Ви можете як пакувати файли, так і розпаковувати їх і для цього не треба завантажувати додаткові програми.

  1. Відкрийте в Провіднику файли або папку, яку ви хочете запакувати в ZIP-архів. Виділіть їх і натисніть правою кнопкою миші. Оберіть Надіслати – Стисла ZIP-тека.
  2. Windows почне стискати ваші файли. Час цієї процедури буде зависати від потужності процесора і обсягу ваших файлів. По завершенню процедури система запропонує перейменувати створений архів, готовий до роботи.
  3. Якщо ви відкриєте архів (він відкриється як звичайна папка), можна буде переглянути стислий розмір, повний розмір (різниця між цими показниками буде дорівнювати тому простору, яке ви зекономили), а також ступінь стиснення. Наприклад, архівація ISO-файла Windows допомогла заощадити 120 Мб дискового простору при стисненні 4%.

Зверніть увагу: Не всі файли однаково ефективно стискуються. Наприклад, спроба стиснути відео не дасть практично ніякого ефекту, тому немає сенсу архівовать їх заради економії простору.

Як розпакувати архів в Windows без програм

Ваш архів повинен бути в форматі ZIP, так як це єдиний формат, підтримуваний системою без додаткових програм. Досить просто відкрити архів як звичайну папку і скопіювати з неї файли. Як варіант, клацніть по архіву правою кнопкою миші, виберіть витягти все, а потім вкажіть системі, куди треба помістити розпаковані файли. Як ви бачите, все працює максимально просто.

Вбудований в Windows архіватор відмінно підійде для тих, кому треба швидко заархівувати файл або папку без додатків, не звертаючи при цьому уваги на параметри стиснення, пароль архіву, його формат, алгоритм шифрування і так далі. Простота в даному випадку вирішує. На жаль, мінусом архиватора в Провіднику Windows є відсутність можливості змінити будь-якої з параметрів. Архіви завжди будуть в форматі ZIP, ви не зможете їх захистити паролем або змінити ступінь захисту. При необхідності змінити ці параметри вам доведеться скористатися сторонніми додатками.

Як заархівувати файл або папку в 7zip

7zip – наша улюблена програма для роботи з архівами. Проста, безкоштовна, функціональна, невелика і ефективна. Ви можете завантажити 7zip на офіційному сайті безкоштовно. Процедура установки відбувається в один клік і займає кілька секунд.

Після установки відкрийте в Провіднику файли або папку, яку треба заархівовать, натисніть праву кнопку миші по ним і виберіть 7zip – Додати до архіву.

Відкриється вікно, на якому ви зможете задати параметри архівації. Як бачите, тут набагато більше налаштувань для архівації, ніж в стандартному Провіднику Windows. Вам вже доступний вибір формату архіву (за замовчуванням використовується 7z), рівень стиснення, кількість потоків, опція розбиття архіву на частини, створення SFX-архіву (його ще називають архівів, здатні мати файли без необхідності в архіваторах) і навіть встановити пароль з захистом шифруванням.

Якщо ви новачок, звертайте в першу чергу увагу на параметр рівень стиснення. Чим вище рівень, тим більше місця ви заощадите, але при цьому комп’ютер витратить більше часу на стиснення. Також можна вибрати один з форматів в списку формат архіву. Порада: формат 7z ефективніше інших стискає файли при архівації.

Щоб потім розпакувати файл на комп’ютері без архиваторов взагалі (дуже старі ПК, наприклад, на яких немає навіть вбудованого архіватора), скористайтеся SFX-архівацією, яка упакує файли в виконуваний exe-файл.

попередження: Будьте дуже обережні з SFX-архівами, оскільки архіви з невідомих джерел часто містять в собі віруси. Переконайтеся, що ви довіряєте джерелу файлу, а також завжди тримайте антивірус включеним.

Якщо вам треба захистити файли всередині архіву, встановіть пароль у віконці шифрування. У такому випадку для отримання доступу до вмісту архіву треба буде ввести пароль. До речі, це один з методів поставити пароль на папку. Ви пакує файли в ZIP-архів, після чого зможете відкривати архів як будь-яку папку, але при цьому система буде вимагати пароль для відкриття або копіювання файлів.

До недоліків 7zip-архіватора можна віднести відсутність можливості створювати rar-архіви, які користуються великою популярністю серед користувачів архіватора WinRAR. Хоча 7zip може працювати з RAR-файлами (і великою кількістю інших форматів архівів), він не вміє створювати архіви в RAR-форматі. В іншому ж 7zip ідеальне додаток для роботи з архівами, яка задовольнить потреби практично кожного користувача.

Як розпакувати файл 7zip

Принцип такий же, як і при архівації. Натискаєте праву кнопку по архіву, вибираєте 7zip – Відкрити архів. Після цього просто перетягніть його вміст на вікно папки, куди ви хочете розпакувати файли.

Як заархівувати файл або папку в WinRAR

WinRAR по своїй суті точно таке ж додаток, як і 7zip (якщо не вникати в більш глибокі нюанси), тільки вміє працювати з RAR-файлами (але не підтримує створення 7z-архівів). Великим недоліком WinRAR для деяких стане той факт, що цей архіватор платний і для його роботи треба купувати ліцензію. Ви можете спробувати демоверсію, щоб ознайомитися з її можливостями.

  1. Перейдіть на офіційний сайт WinRAR і натисніть Download WinRAR.
  2. Встановіть додаток, після чого в контекстному меню з’являться такі ж пункти, як і для 7zip. Принцип роботи з WinRAR точно такий же, як і з його безкоштовним аналогом. Просто натискаєте праву кнопку миші по файлу або папці, вибираєте WinRAR – Додати в архів. Після цього виберіть формат архіву, ступінь стиснення і інші потрібні параметри.
  3. Дочекайтеся завершення процедури архівації.

У цій статті ми лише коротко описали принцип архівації файлів на прикладі двох додатків. Їх можливостей буде цілком достатньо для роботи з переважною більшістю поширених форматів архівів. При бажанні ви можете детальніше вивчити можливості 7zip або WinRAR (Ви знали, що ці додатки можна використовувати для бенмарка процесора?), Але це вже тема для окремої статті.

Ссылка на основную публикацию