Нові можливості командного рядка Windows 10 TP

Випущена недавно попередня Windows 10 для розробників (Technical Preview) повинна порадувати ІТ-фахівців і системних адміністраторів, які активно використовують командний рядок. Microsoft нарешті вирішила вдосконалити цей системний інструмент, поліпшивши його функціонал і запровадивши ряд нових корисних фіч. У цій оглядовій статті ми розглянемо нові можливості командного рядка в Windows 10 Technical Preview.

Командний рядок в Windows 10 TP дозволяє зручно виділяти, звично копіювати (Ctrl + C) І вставляти (Ctrl +V) Текст, розгортати вікно cmd.exe в повноекранний режим (як звичайна програма) і багато іншого.

Примітка. Варто відзначити, що всі розглянуті нижче функції актуальні також і для командного рядка PowerShell.

Активувати нові можливості командного рядка Windows 10 можна, відкривши нове вікно cmd.exe і, клацнувши правою кнопкою миші по заголовку вікна, вибрати пункт Properties. Потім перейдіть на вкладку Experimental (Нові можливості cmd.exe поки представлені в експериментальному режимі).

Коротенько розберемо доступні опції розділу Experimental Console Settings:

 1. Enable line wrapping selection (Виділення з перенесенням) – раніше, щоб скопіювати текст з командного рядка Windows доводилося примудрялися, виділяючи текст в консолі під всю ширину, або склеюючи рядки в текстовому редакторі. У командному рядку Windows 10 текст виділяється і копіюється звично, точно так само як в будь-якому тестовому редакторі.
 2. Filter clipboard contents on paste (Фільтрація даних з буфера при вставці) – при вставці тексту в командний рядок символи табуляції видаляються і друкарські лапки перетворяться в стандартні.
 3. Wrap text output on resize (Перенесення тексту при зміні розміру вікна) -при зміні вікна командного рядка, текст в ній автоматично змінюється так, щоб відповідати ширині вікна (таким чином реалізується зручне розгортання вікна cmd на весь екран).
 4. Enable new Ctrl-key shortcuts (Нові поєднання клавіш з Ctrl) – задіює в новій командному рядку звичні (і ряд нових) поєднання клавіш:
  • CTRL + A – виділити все
  • CTRL + C – копіювати виділене в буфер обміну (також CTRL + INS)
  • CTRL + V – вставити вміст буфера обміну (також SHIFT + INS)
  • CTRL + F – пошук
  • CTRL + M – виділити
  • CTRL + ↑ / ↓ – прокрутити на один рядок вище / нижче
  • CTRL + PgUp / PgDn – прокрутити на сторінку вище / нижче
 5. Extended Edit keys (Розширені клавіші редагування) – поки не зовсім зрозуміло що означає дана функція, очікуємо появи офіційної документації.
 6. Trim leading zeros on selection (Відсікання нулів на початку при виділенні) – при виділенні подвійним клацанням числа з нулями на початку, рамка виділення почнеться з першої цифри після всіх незначних нулів. Наприклад, 00000123 стане 123. Правило не поширюється на цифри із зазначенням системи числення (починаються з 0x або 0n).
 7. Opacity slider – (повзунок прозорості) – тепер можна змінити прозорість вікна командного рядка від повністю непрозорого вікна (100%) до ледве помітного (30%). Ефект застосовується негайно до всіх відкритих вікон cmd. За допомогою наступного поєднань клавіш, можна збільшити ([Ctrl + [Shift] + [+]) Або зменшити ([Ctrl] + [Shift] + [-]) Прозорість на льоту.

Внесені зміни діють на всі вікна консолі (в тому числі PowerShell) без необхідності їх перезапуску.

Запропонований в експериментальному режимі функціонал дуже зручний, і ймовірно, залишиться в підсумковому релізі Windows 10, а вкладку Experimental перейменують в щось на зразок  Advanced Settings.

Варто зауважити, що командний рядок тепер підтримує шрифти TrueType, в результаті чого шрифти автоматично масштабуються до потрібного розміру в залежності від розміру монітора і пікселів. В результаті на моніторах з високою роздільною здатністю текст в командній стоці читається набагато простіше.

Відзначимо також, що в командному рядку змінили стандартний шрифт (на Consolas 14pt), Який став більш тонким і компактним, не втративши удобочитаемости. В результаті місце на екрані економиться, і в одному вікні командного рядка без прокрутки є більшу кількість тексту.

Для обговорення нововведень в командному рядку і збору побажань користувачів розробники організували на UserVoice окремий форум http://wpdev.uservoice.com/forums/266908.

Ссылка на основную публикацию