Охоронна сигналізація своїми руками схема, опис

Саморобні системи охоронних сигналізацій бувають різні. Деякі з них досить складні, і для того, щоб зібрати їх, потрібні певні навички. Однак в якості організації охорони будинку можна використовувати найпростіший пристрій. Тут може застосовуватися тільки одна мікросхема типу К561ЛЕ5 і схема при цьому виходить гранично проста, зібрати її зможе навіть новачок.

Проста охоронна сигналізація своїми руками оснащується герконовим датчиком, який «стежить» за вхідними дверима. Також тут є кнопкова клавіатура і запобігання спроби підібрати код. Для візуального попередження використовується світлодіодна індикація. Якщо горить червона лампочка – сигналізація включена і квартира знаходиться під охороною. Якщо горить зелене світло – можна сміливо входити.

Принцип роботи схеми

Проста схема сигналізації для охорони будинку представлена ​​на малюнку. Головним елементом тут виступає «клямка» на RS-тригері, який побудований на компонентах D1.1 і D1.2. герконовий елемент SG1 являє собою датчик положення дверей і працює він разом з постійним магнітом. Такий замок можна змайструвати самому, застосовуючи магніт від звичайного кухонного шафи.

Принцип роботи саморобного замку полягає в наступному. В одній його половині знаходиться постійний магніт, а в інший – металева пластина. Одна з них кріпиться до дверей. Друга, з віддаленої металевою пластиною, оснащується герконом КЕМ-1 і кріпиться до дверної коробки. Якщо двері знаходиться в закритому положенні, дві частини замку притискаються, магніт діє на геркон, замикаючи його контакти. Якщо ж двері відкриваються, магніт йде, і контакти геркона розмикаються.

сигнальні прилади

Для подачі сигналу можуть застосовуватися самі різні пристрої. Наприклад, можна застосовувати акустичні елементи, дзвінки підвищеної потужності або електричні сигналізатори, які отримують живлення від електричної мережі. Також досить ефективною є електронна сирена. Але, якщо хочеться застосувати більш сучасні системи, варто вибрати пристрій, який здатний передавати сигнал тривоги, використовуючи радіо або стільниковий систему зв’язку. Найпростішим же рішенням є застосування сирени від охоронної системи звичайного автомобіля. У будь-якому магазині, де продається електроніка для автомобілів, такий пристрій можна купити, і коштує воно недорого.

Як варіант можна використовувати звичайний стільниковий телефон, налаштований таким чином, що при натисканні будь-якої кнопки відправлятиметься певне повідомлення SMS на конкретний номер телефону. Далі вам потрібно розкрити телефон і підключити контакти реле сигналізації паралельно обраної кнопці телефону. Детальніше – дивіться відео в кінці статті.

Для виключення системи сигналізації, яка спрацювала, потрібно забезпечити логічну одиницю на виведення 6 компонента D1.2. Для блокування сигналізації, потрібно зберігати цю одиницю, в такому випадку сигналізація не спрацює. Якщо на виведення 6 компонента D1.2 з’явиться сигнал, на виході буде забезпечений логічний нуль, і зміни на іншому вході не будуть чинити на нього ніяких дій.

відключення системи

Щоб відключити сигналізацію зовні, слід застосувати клавіатуру, яка містить 10 кнопок. На схемі кнопки позначені від S0 до S9. Такими ж є їх підписи, від 0 до 9. Найкраще вибирати код з трьох цифр, він найзручніший.

Після того, як вибрано кодове значення, всі відповідні кнопки слід з’єднати послідовно, а потім під’єднати між контактами 1 і 4. Кнопки, які залишилися, також слід злити, але паралельно, і під’єднати між контактами 3 і 10.

Система, схема якої приведена на малюнку, використовує варіант коду «024». Щоб задіяти його, потрібно разом натиснути кнопки 0, 2 і 4. В результаті конденсатор С2 через резистор R3 зарядиться до логічної одиниці і заблокує тригер, або ж обнулить його. В результаті загориться зелений сигнальний світлодіод, позначений HL1 і згасне червоний HL2. Це означає, що сигналізація відключена, і двері будинку можна сміливо відкривати. Але, приблизно за хвилину конденсатор С2 розрядиться через R2 і охоронна сигналізація знову включиться.

Варто відзначити, що конденсатори потрібно підбирати, розраховані на напругу не нижче 25 вольт. Реле підійде типу BJ-118-1C або подібне йому. Що стосується світлодіодів, то можна підібрати будь-які: червоний і зелений.

Блокування сигналізації

Для проведення блокування системи сигналізації в приміщенні застосовується вимикач S10. Його слід розміщувати всередині будинку, і якщо він включений, апарат не буде.

Запобігання спроби підбору коду

Щоб захистити сигналізацію від підбору коду зловмисниками, до кнопок, які не входять до код, підключається паралельно конденсатор С2, але без резистора. В результаті, коли лише одна невірна кнопка буде натиснута, конденсатор С2 моментально розрядиться і деякий час буде залишатися незарядженим, навіть якщо після цього буде введений правильний код.

При наборі правильного коду, потрібно деякий час утримувати кнопки, очікуючи переключення сигнальних світлодіодів. І тільки після того, як загориться зелений індикатор, можна відкривати двері.

Ефективність саморобної сигналізації

Чи буде така саморобна сигналізація працювати ефективно? В першу чергу варто сказати, що головною перевагою такої системи є простота. Її можна зібрати самостійно і це обійдеться недорого. У деяких випадках вона зможе запобігти проникненню в квартиру, повідомляючи про це власнику. Однак варто пам’ятати, що найнадійніший захист будинку зможе забезпечити тільки професійне обладнання, яке встановлюють фахівці.

Ссылка на основную публикацию