Перевірка оперативної пам’яті Windows 10: як провести тест, дізнатися частоту, збільшити ОЗУ на комп’ютері

Оперативна пам’ять призначена для зберігання змінної інформації, так як допускає зміну свого вмісту під час виконання процесором різних операцій. Її обсяг і швидкодія визначають швидкість роботи процесора, а в підсумку впливають і на продуктивність всієї системи. Відповідно, чим більше вільний обсяг пам’яті, тим швидше здійснюється обмін командами з процесором, і навпаки. Крім того, обсяг пам’яті безпосередньо впливає на кількість програм і сторінок в інтернеті, які можуть бути одночасно відкриті і виконувати властиві їм завдання. У зв’язку з цим необхідно постійно контролювати стан і працездатність мікросхем, розташованих на платі оперативного пам’яті. Це можна забезпечити систематичної перевіркою і тестуванням плат ОЗУ, а також своєчасним реагуванням на прояв якихось проблем в їх працездатності.

Навіщо тестувати оперативну пам’ять

Тестування оперативного пам’яті необхідно проводити відразу ж після покупки комп’ютера або при заміні окремих плат, а також при розширенні обсягу оперативної пам’яті. Справа в тому, що несправності цього компонента, можуть привести до появи різних проблем: уповільнення в роботі програм, зависання комп’ютера або повного виходу з ладу інтегральних мікросхем, розташованих на ОЗУ.

Несправність ОЗУ може привести до проблем в роботі всіх компонентів комп’ютера

Крім того, материнська плата може не підтримувати встановлений тип оперативного пам’яті через розбіжності частотних характеристик або інших параметрів. Тому тестування допоможе точно встановити основні характеристики ОЗУ, такі як підтримувана шина, робоча напруга, тактова робоча частота, пропускна здатність, які повинні бути сумісні з характеристиками процесора.

Будь-яка несправність оперативного пам’яті відразу починає впливати на всю роботу комп’ютера. Це призводить до збільшення часу завантаження програм, тривалого відкриття сторінок в інтернеті, частому переповнення стека оперативної пам’яті і, як наслідок, мимовільної перезавантаження системи, що може призвести до втрати Незбережені даних і необхідністю їх повторного відновлення.

Кінцевим підсумком несправності ОЗУ будуть збільшення часу роботи, втрачені нервові клітини, покупка нової планки пам’яті і необхідність розбирання системного блоку. Щоб цього уникнути, проводять обов’язкове тестування оперативного пам’яті.

Виходячи з вищевказаного, тестування оперативного пам’яті зводиться до перевірки фізичного стану модулів пам’яті і сумісності параметрів з іншим обладнанням комп’ютера або ноутбука.

Як зробити тест оперативної пам’яті в Windows 10

Тестування оперативного пам’яті можна провести в ручному режимі і за допомогою спеціалізованих програм, що дозволяють визначити несправність модуля пам’яті.

Тестування вручну або вбудованими засобами

При включенні комп’ютера відбувається самоконтроль пристроїв комп’ютера, який проводить BIOS. Після закінчення процедури самоконтролю буде виданий один короткий звуковий сигнал, що означає, що пристрої працюють нормально. При виявленні несправності оперативного пам’яті звуковий сигнал буде подаватися у вигляді комбінації коротких і тривалих звуків, що залежить від типу мікросхеми BIOS і характеру несправності.

Крім того, в Windows існує вбудована утиліта для тестування оперативного пам’яті. Для її застосування потрібно виконати наступні дії:

 1. Клацніть правою клавішею маніпулятора по кнопці «Пуск».
 2. У розгорнутому меню клацніть по рядку «Виконати».

  В розгорнутій панелі кнопки «Пуск» натисніть на рядку «Виконати»

 3. В полі «Відкрити» панелі «Виконати» введіть команду mdsched.

  Введіть в поле “Відкрити” команду mdsched

 4. У відкрилася консолі «Засіб перевірки пам’яті Windows» виберіть один з варіантів перевірки. Рекомендується вибрати перший варіант з перезавантаженням комп’ютера. Справа в тому, що якщо є підозра на некоректну роботу оперативного пам’яті і можливість збою в роботі системи, то краще його попередити, ніж втратити інформацію.

  Збережіть всі дані і виберіть перший варіант перевірки

 5. Після перезавантаження системи автоматично запуститься тестування пам’яті.

  Чекайте закінчення тестування і перезавантаження системи

 6. При виявленні помилки в нижній частині екрана будуть відображатися рядка червоного кольору з описом неполадки.

Тестування займе 10-15 хвилин в залежності від швидкодії комп’ютера. При появі помилок оперативний пристрій підлягає заміні.

Таблиця: комбінації звукових сигналів при несправності ОЗУ на основних типах BIOS

Тип мікросхеми BIOS Комбінація звукових сигналів характер несправності
AMI BIOS 11 коротких Помилка ОЗУ
3 тривалих Тест ОЗУ завершений з помилкою
5 коротких + 1 тривалий відсутня ОЗУ
1 тривалий + 2 коротких несправне ОЗУ
1 тривалий + 3 коротких несправне ОЗУ
Phoenix BIOS 1-3-2 Немає запуску тесту ОЗУ
1-3-3 Несправність контролера ОЗУ
1-3-4 Несправність контролера ОЗУ
1-4-1 Помилка в адресному рядку ОЗУ
1-4-2 Помилка паритету парності ОЗУ
4-3-1 Не минає тест ОЗУ
AWARD BIOS повторюваний 1 тривалий помилки ОЗУ
1 тривалий + 1 короткий несправне ОЗУ

Відео: тестування ОЗУ вбудованими засобами Windows

Тестування за допомогою програм для перевірки оперативного пам’яті в Windows 10

Протестувати оперативний пристрій можна за допомогою програм, розроблений третьою. Існує кілька найбільш поширених утиліт для тестування.

утиліта Memtest

Щоб скористатися цією програмою, потрібно виконати наступне:

 1. Скачайте утиліту з офіційного сайту розробника.
 2. Запустіть утиліту через «Провідник».

  Запустіть утиліту Memtest

 3. Ознайомтеся з інструкцією і клацніть по клавіші «OK».

  В консолі клацніть по клавіші «OK»

 4. В консолі тестування введіть обсяг тестованої пам’яті (весь невикористаний або весь використовуваний).

  Виберіть область ОЗУ для тестування

 5. Клацніть по клавіші Start Testing.

  В консолі утиліти клацніть по клавіші Start Testing

 6. Дочекайтеся закінчення перевірки оперативного пам’яті.

  Чекайте завершення перевірки

 7. Перегляньте результуючі дані.
 8. При визначенні помилок в процесі тестування замініть ОЗУ.

Програма Memtest86 +

Однією з широко використовуваних програм для перевірки оперативного пам’яті є Memtest86 +. Ця утиліта видає дуже точні відомості про стан ОЗУ і працює у всіх редакціях Windows.

Працює утиліта після створення завантажувального флеш-накопичувача або DVD-накопичувача в DOS-режимі і визначає помилковий доступ до секторів оперативної пам’яті. Запуск утиліти після завантаження з автономних накопичувачів дозволяє перевірити весь обсяг ОЗУ, що неможливо зробити при запуску в середовищі Windows 10.

Memtest86 + є універсальною програмою. Вона може тестувати будь-яке оперативне запам’ятовуючий пристрій: від застарілих двосторонніх модулів пам’яті DIMM до останньої модифікації модулів пам’яті з подвоєною швидкістю передачі даних DDR4.

Щоб використовувати програму Memtest86 + і почати тестування ОЗУ, необхідно виконати наступне:

 1. Скачайте образ програми з сайту розробника.
 2. Підготуйте чистий DVD-диск або флеш-накопичувач.
 3. Запишіть ISO-образ утиліти на автономний накопичувач за допомогою спеціальної програми, наприклад, CDBurnerXP або Nero Express.
 4. Перезавантажте комп’ютер і увійдіть в BIOS.
 5. Виставите пріоритет завантаження з автономного накопичувача і запустити з нього.
 6. Після завантаження автоматично запуститься утиліта Memtest86 + і почнеться перевірка оперативного пам’яті.

  Чекайте завершення роботи програми

 7. При виявленні помилок внизу на дисплеї з’являться відтінені червоним тлом рядки з кодами неполадок в осередках пам’яті.

  Контролюйте появу помилок в осередках пам’яті, виділених на червоному тлі

 8. Планки ОЗУ потрібно перевіряти по одній, послідовно, з обов’язковим перезапуском системи. Якщо присутні помилки, то планку ОЗУ необхідно замінити.

Відео: тестування оперативного пам’яті програмою Memtest86 +

Як подивитися результати, дізнатися швидкість, частоту і інші значення

Основними технічними характеристиками оперативного пам’яті є робоча частота, обсяг, тип пам’яті, пропускна здатність і таймінг. Всі вони мають певні параметри і характеризуються наступним чином:

 1. Робоча частота показує швидкість здійснення операцій за одну секунду. Чим більше частота, тим вище продуктивність ОЗУ і його пропускна здатність. При виборі плат робочу частоту слід порівнювати з частотою передачі інформації по шині пам’яті на материнській платі, так як пропускна здатність оперативного пам’яті буде обмежена саме цією межею. Простіше кажучи, якщо придбана планка ОЗУ DDR4-1800, а частота, яку може підтримувати слот пам’яті дорівнює 1400 мегагерц, то ОЗУ буде працювати на робочій частоті 1400 мегагерц.
 2. Тип пам’яті в даний час визначається лінійкою від DDR до DDR4. Основними їх відмінностями є продуктивність і напруга живлення від 1,35 вольта до 1,5 вольта постійного струму.
 3. Обсяг характеризується кількістю гігабайт інформації, які можуть поміститися на мікросхемах оперативного пам’яті.
 4. Таймінг – це тимчасові затримки сигналу, вимірювані в наносекундах і показують час повного циклу обробки пакета інформації.
 5. Пропускна здатність є комплексним показником продуктивності пам’яті. Чим вона вища, тим краще продуктивність ОЗУ.

Побачити основні характеристики ОЗУ можна на наклейці, прикріпленою до планки пам’яті, і на мікросхемах плати. Але на жаль, виробник не завжди забезпечує свою продукцію такими ярликами. В цьому випадку необхідно скористатися спеціалізованими програмами стороннього розробника.

Програма CPUID CPU-Z

Щоб переглянути основні параметри пам’яті за допомогою програми CPUID CPU-Z, необхідно виконати наступне:

 1. Скачайте програму з сайту компанії-розробника.
 2. Інсталює програму на комп’ютері.
 3. Запустіть програму, двічі клацнувши по піктограмі на робочому столі.

  Двічі клацніть по піктограмі програми CPUID CPU-Z

 4. У головному вікні програми CPUID CPU-Z перейдіть на вкладку Memory.
 5. У блоці Timing вказано параметр DRAM Frequency. Це і є робоча частота ОЗУ.

  Визначте робочу частоту ОЗУ

 6. Перейдіть на вкладку SPD.
 7. Виберіть слот пам’яті в випадаючому списку.

  Перегляньте характеристики модуля оперативної пам’яті

 8. В параметрах планки ОЗУ подивіться тип пам’яті (DDR2), обсяг (Module Size), робочу частоту (Frequency), таймінг (CAS # Latency), напруга живлення (Voltage).
 9. Якщо у обраного слота не народжуються параметри, то це означає, що в нього не вставлений модуль пам’яті.

По своєму поширенню серед користувачів програма CPU-Z поступається тільки програмою AIDA64.

Відео: використання програми CPU-Z для визначення характеристик ОЗУ

Програма AIDA64 Extreme Edition

Іншою популярною програмою для визначення основних параметрів модуля пам’яті є AIDA64 Extreme Edition. Щоб їй скористатися, потрібно провести наступні дії:

 1. Скачайте програму з сайту виробника і інсталюйте її на комп’ютері.
 2. Запустіть програму, двічі клацнувши по піктограмі на робочому столі.

  Двічі клацніть по піктограмі AIDA64

 3. У правій половині головного вікна клацніть по піктограмі «Системна плата».

  Клацніть по піктограмі «Системна плата»

 4. У наступному вікні натисніть на піктограмі SPD.

  Клацніть по піктограмі SPD

 5. У відкрилася консолі перегляньте все характеристики модуля ОЗУ.

  Перегляньте характеристики модуля оперативного пам’яті

Відмінність програми AIDA64 від програми CPUID CPU-Z невелике, але суттєве. Друга адаптована тільки під англійську мову, а перша повністю російською мовою.

Якщо пошукати в інтернеті, то можна знайти русифікатор для програми CPUID CPU-Z, що значно полегшить роботу користувача.

Відео: як отримати відомості про ОЗУ за допомогою програми AIDA64 Extreme Edition

Можливі проблеми та їх вирішення

Одними з основних причин, що викликають появу проблем в роботі оперативного пам’яті, є:

 • скачки напруги в мережі живлення,
 • несправності блоку живлення,
 • перегрів комп’ютера,
 • підвищена вологість,
 • попадання пилу в слоти пам’яті,
 • переповнення ОЗУ блоками інформації.

Більшість проблем вирішується шляхом фізичного втручання в роботу системного блоку, такого як очищення від пилу, заміна блоку живлення і іншими. Але найбільш частою причиною є переповнення оперативної пам’яті інформацією і системні помилки Windows 10.

Windows 10 не бачить оперативний пристрій

Дуже часто проблема з запуском комп’ютера виникає через поганого контакту модулів в слотах материнської плати. Особливо характерно це для планок оперативного пам’яті. Згодом слоти забиваються пилом, що призводить до недостатнього зіткненню з контактами планки ОЗУ і окисленню її контактів. Щоб усунути таку проблему, потрібно провести наступні дії:

 1. Вимкніть живить шнур системного блоку від розетки.
 2. Зніміть статичну електрику, взявшись двома руками за системний блок.
 3. Вийміть модуль пам’яті з роз’єму.
 4. Проведіть візуальний огляд на предмет підгоряння і здуття елементів.
 5. Видаліть пил на планці пам’яті і в слотах на материнській платі, використовуючи стару зубну щітку і пилосос.
 6. Проведіть зачистку контактів модуля пам’яті, використовуючи для цього м’яку стірательную гумку.

  Для зачистки контактів використовуйте м’яку стірательную гумку

 7. Промийте контакти спиртом або будь спиртовмісної рідиною.
 8. При роботі не торкайтеся висновків інтегральних мікросхем.
 9. Не використовуйте абразивні матеріали при очищенні контактів.
 10. Вставте плати ОЗУ в слоти материнської плати.
 11. Увімкніть комп’ютер, увійдіть в BIOS і проведіть скидання параметрів до заводських налаштувань (Default).
 12. Запустіть систему і переконайтеся в працездатності оперативного пам’яті.

Перед розбиранням системного блоку необхідно оцінити свої можливості. Якщо немає впевненості в своїх силах, то краще звернутися до допомоги професіонала або здати системний блок в спеціалізовану майстерню.

Блок оперативної пам’яті в Windows 10 дуже завантажений

У процесі роботи з різними програмами, особливо якщо період роботи досить тривалий, все помітніше стає, що комп’ютер починає гальмувати. В результаті це може привести до появи на дисплеї транспаранта, де буде запропоновано закрити всі програми, щоб уникнути втрати даних, так як недостатньо вільної оперативної пам’яті. Якщо цього не зробити, то комп’ютер може самостійно закрити всі програми і почати автоматичну перезавантаження, в процесі якої відбудеться повне очищення ОЗУ. Це неминуче призведе до повної втрати даних, які, що буде дуже прикро, особливо якщо введення обсягу такої інформації зайняв більше години, і все доведеться починати заново.

Однією з основних причин цього явища може бути збільшення обсягу використання оперативної пам’яті через велику кількість додатків, які при інсталяції прописуються в автозавантаження і завантажують свої модулі одночасно із запуском комп’ютера. У процесі роботи до цього додаються нові запущені програми, а також різні фрагменти інформації, що передаються за допомогою буфера обміну, тобто копіювання.

Щоб прибрати з пам’яті непотрібні активні і фонові процедури, необхідно провести очищення модулів ОЗУ від нагромадилося блоку інформації, яка в даний момент не актуальна. Це відразу ж приведе до значного зростання швидкодії при виконанні різних програмних операцій.

Ефективність очищення ОЗУ у всіх способів різна, тому вибір завжди падає на той спосіб, який найбільш звичний користувачеві. Все залежить від конкретного завдання, яка в даний момент виконується на комп’ютері.

Відео: основні способи очищення оперативної пам’яті комп’ютера

Інші проблеми з ОЗУ

Якщо одна з мікросхем пам’яті несправна, то при запуску комп’ютера може з’явитися стандартне попередження у вигляді «синього екрану смерті» із зазначенням коду помилки. Після цього завантаження припиняється, і система не реагує на будь-які команди з клавіатури.

Перезавантажте комп’ютер і протестуйте планки ОЗУ

Перезавантаження можна провести, натиснувши на кнопку Restart або вимкнувши комп’ютер. Але і після цього може статися зупинка запуску, а в разі вдалої завантаження «синій екран смерті» може з’являтися під час роботи і повністю блокувати систему.

В цьому випадку потрібно зробити наступне:

 1. Розберіть системний блок.
 2. Вийміть з слотів все планки пам’яті.

  Вилучіть планки пам’яті з слотів

 3. Вставте по черзі планки пам’яті в слоти з обов’язковою перезавантаженням системи після установки кожної планки.

  Вставте по черзі планки з мікросхемами пам’яті і зробіть перезавантаження після вставки кожної планки

 4. Визначте несправну планку, при установці якої з’явиться «екран смерті».

Як провести настройку оперативного пам’яті в Windows 10

На практиці, якщо система не визначає весь обсяг оперативної пам’яті, то можна спробувати провести її настройку. Для цього потрібно виконати кілька кроків:

 1. Клацніть правою клавішею маніпулятора по кнопці «Пуск».
 2. У розгорнутому меню клацніть по рядку «Виконати».

  Клацніть по рядку «Виконати»

 3. В панелі «Виконати» введіть в полі «Відкрити» команду msconfig.

  В панелі «Виконати» введіть команду msconfig

 4. В консолі «Конфігурація системи» перейдіть на вкладку «Завантаження».
 5. Клацніть по клавіші «Додаткові параметри».

  В консолі «Конфігурація системи» клацніть по клавіші «Додаткові параметри»

 6. В консолі «Додаткові параметри завантаження» приберіть галочку у блоку «Максимум пам’яті».

  В консолі приберіть галочку у блоку «Максимум пам’яті»

 7. Клацніть по клавіші «ОК».
 8. Перезавантажте комп’ютер.
 9. Перевірте доступний обсяг оперативної пам’яті.
 10. При відсутності змін вимкніть комп’ютер.
 11. Розберіть системний блок і поміняйте місцями модулі оперативного пам’яті.
 12. Повторіть процедуру настройки ОЗУ.
 13. Якщо настройка ні до чого не привела, то протестуйте ОЗУ і замініть несправний модуль.

У реальній роботі проведення такого налаштування зустрічається досить-таки рідко, тому гарантувати стовідсотковий результат не можна через недостатню апробованості цього способу.

Відео: як налаштувати оперативний пристрій в Windows

Вплив характеристик оперативної пам’яті на продуктивність комп’ютера є одним з найважливіших факторів, який визначає можливість використовувати ту чи іншу програму для вирішення різних завдань. Саме тому компанії-розробники при просуванні на ринок своїх програмних додатків вказують мінімальну межу для ОЗУ, при якому можливе використання програмного продукту. Крім того, користувачеві варто звертати увагу на частотні характеристики мікросхем пристрою, що запам’ятовує через те, що вони повинні синхронізуватися з частотою роботи системної шини і головного процесора. Крім того, не варто забувати регулярно проводити тестові перевірки і очищення оперативної пам’яті. Це дозволить уникнути в майбутньому проблем при роботі з сучасним програмним забезпеченням, що споживають великий обсяг ресурсів.

Ссылка на основную публикацию