Raid масив: як створити і використовувати різні види Рейд масивів

RAID масив (Redundant Array of Independent Disks) – підключення декількох пристроїв, для підвищення продуктивності і \ або надійності зберігання даних, в перекладі – надлишковий масив незалежних дисків.

Відповідно до закону Мура, нинішня продуктивність зростає з кожним роком (а саме кількість транзисторів на чіпі подвоюється кожні 2 роки). Це можна помітити практично в кожній галузі виробництва обладнання для комп’ютерів. Процесори збільшують кількість ядер і транзисторів, зменшуючи при цьому тих процес, оперативна пам’ять збільшує частоту і пропускну здатність, пам’ять твердотільних накопичувачів підвищує зносостійкість і швидкість читання.

Але ось прості жорсткі диски (HDD) особливо не просунулися за останні 10 років. Як була стандартною швидкість 7200 об / хв, так вона і залишилася (не беручи до уваги серверні HDD c оборотами 10.000 і більше). На ноутбуках все ще зустрічаються повільні 5400 об / хв. Для більшості користувачів, щоб підвищити продуктивність свого комп’ютера буде зручніше купити SDD, але ціна за 1 гігабайт такого носія значно більше, ніж у простого HDD. «Як підвищити продуктивність накопичувачів без сильної втрати грошей і обсягу? Як зберегти свої дані або підвищити безпеку збереження Ваших даних? »На ці питання є відповідь – RAID масив.

 

Види RAID масивів

 

На даний момент існують такі типи RAID масивів:

RAID 0 або «Чергування» – масив з двох або більше дисків для підвищення загальної продуктивності. Обсяг рейду буде загальний (HDD 1 + HDD 2 = Загальний обсяг), швидкість зчитування \ запису буде вище (за рахунок розбиття записи на 2 пристрої), але страждає надійність збереження інформації. Якщо один з пристроїв вийде з ладу, то вся інформація масиву буде втрачена.

RAID 1 або «Дзеркало» -кілька дисків копіюють один одного для підвищення надійності. Швидкість запису залишається на колишньому рівні, швидкість зчитування збільшується, багаторазово підвищується надійність (навіть якщо один пристрій вийде з ладу, друге буде працювати), але вартість 1 Гб інформації збільшується в 2 рази (якщо робити масив з двох hdd).

RAID 2 – масив, побудований на роботі дисків для зберігання інформації і дисків корекції помилок. Розрахунок кількості HDD для зберігання інформації виконується за формулою «2 ^ n-n-1», де n – кількість HDD корекції. Даний тип використовується при великій кількості HDD, мінімальне прийнятне число – 7, де 4 для зберігання інформації, а 3 для зберігання помилок. Плюсом цього виду буде підвищена продуктивність, в порівнянні з одним диском.

RAID 3 – складається з «n-1» дисків, де n – диск зберігання блоків парності, інші пристрої для зберігання інформації. Інформацію ділиться на шматки менше обсягу сектора (розбиваються на байти), добре підходить для роботи з великими файлами, швидкість читання файлів малого об’єму дуже мала. Характерний високою продуктивністю, але малою надійністю і вузькою спеціалізацією.

RAID 4 – схожий на 3й тип, але поділ відбувається на блоки, а не байти. Цим рішенням вийшло виправити малу швидкість читання файлів малого об’єму, але швидкість запису залишилося низькою.

RAID 5 і 6 – замість окремого диска для кореляції помилок, як в попередніх випадках, використовуються блоки, рівномірно розподілені по всіх пристроях. У цьому випадку підвищується швидкість читання \ запису інформації за рахунок розпаралелювання записи. Мінусом даного типу є довгострокове відновлення інформації в разі виходу з ладу одного з дисків. Під час відновлення йде дуже високе навантаження на інші пристрої, що знижує надійність і підвищує вихід іншого пристрою з ладу і втрату всіх даних масиву. Тип 6 підвищує загальну надійність, але знижує продуктивність.

Комбіновані види RAID масивів:

RAID 01 (0 + 1) – Два Рейд 0 об’єднуються в Рейд 1.

RAID 10 (1 + 0) – дискові масиви RAID 1, які використовуються в архітектурі 0 типу. Вважається самим надійним варіантом зберігання даних, об’єднуючи в собі високу надійність і продуктивність.

Також можна створити масив з SSD накопичувачів. Згідно тестуванню 3DNews, таке комбінування не дає істотного приросту. Краще придбати накопичувач з більш продуктивним інтерфейсом PCI або eSATA

Рейд масив: як створити

Створюється шляхом підключення через спеціальний RAID контролер. На даний момент є 3 види контролерів:

 1. Програмний – програмними засобами емулюється масив, всі обчислення виробляються за рахунок ЦП.
 2. Інтегрований – в основному поширене на материнських платах (НЕ серверного сегмента). Невеликий чіп на мат. платі, що відповідає за емуляцію масиву, обчислення проводяться через ЦП.
 3. Апаратний – плата розширення (для стаціонарних комп’ютерів), зазвичай з PCI інтерфейсом, володіє власною пам’яттю і обчислювальним процесором.

 

RAID масив hdd: Як зробити з 2 дисків через IRST

 

 • Завантажте утиліту IRST для Вашого пристрою.
 • Відкрийте утиліту і натисніть Create (Створити).
 • Виберіть тип розділу.
 • Назвіть Розділ і виберіть потрібні диски.
 • Створіть розділ натисканням на кнопку Create Volume (Створити розділ).
 • Після закінчення процедури, Ви будете повідомлені про успішне закінчення.

 

Відновлення даних

Деякі варіанти відновлення даних:

 1. У разі збою Рейд 0 або 5 може допомогти утиліта RAID Reconstructor, яка збере доступну інформацію накопичувачів і перезапише на інший пристрій або носій у вигляді образу минулого масиву. Даний варіант допоможе, якщо диски справні і помилка програмна.
 2. Для Linux систем використовується mdadm відновлення (утиліта для управління програмними Рейд-масивами).
 3. Апаратне відновлення повинно виконуватися через спеціалізовані сервіси, тому що без знання методики роботи контролера можна втратити всі дані і повернути їх буде дуже складно або взагалі неможливо.

Є безліч нюансів, які потрібно враховувати при створенні Рейд на Вашому комп’ютері. В основному більшість варіантів використовуються в серверному сегменті, де важлива і необхідна стабільність і збереження даних. Якщо у Вас є питання або доповнення, Ви можете залишити їх в коментарях.

Відмінного Вам дня!

Ссылка на основную публикацию