Розгін оперативної пам’яті

Багато хто помилково вважає, що для збільшення продуктивності комп’ютера треба гнати в першу чергу процесор і чим вище розгін, тим кращий приріст в FPS. Хоча частково це правда і частота дуже сильно впливає на продуктивність вашого комп’ютера, багато що залежить також від швидкості оперативної пам’яті, а також від частоти відеоядра і його пам’яті. Про те, як розігнати відеокарту, ми вже розповідали в окремій статті. Тепер прийшов час приділити увагу частоті оперативної пам’яті. Грамотний розгін вашої RAM дозволить істотно підвищити продуктивність. Принадність розгону RAM також в тому, що, на відміну від розгону відеокарти або процесора, більш високі частоти і вольтаж пам’яті не призводять до виділення дуже великої кількості тепла. Так, пам’ять все одно гріється, але це тепловиділення не йде ні в яке порівняння з виділенням тепла розігнаного процесора або відеокарти.

Навіть якщо у вашому комп’ютері встановлена ​​дуже швидка пам’ять (наприклад, ви купили плашки DDR4-3200), але ви не збільшували її частоту, вона все одно буде працювати на стокової частоті в районі 2133 МГц. Це означає, що навіть найкрутіша пам’ять за замовчуванням працює на мінімальній для DDR4-стандарту частоті (для DDR3 цей показник дорівнює 1333 МГц, а більш старі варіанти ми вже не розглядаємо). Саме тому важливо гнати пам’ять. Попросту кажучи, ваші гроші даремно простоюють, якщо крута пам’ять працює мало не в половину своїх здібностей. Якщо ж у вас більш скромна пам’ять і її стокові частоти не вражають своїми характеристиками, її все одно можна і потрібно гнати, оскільки переважна більшість плашок здатне працювати на частотах вище заявлених, а це дорівнює безкоштовному збільшення продуктивності.

Також треба розуміти, що продуктивність окремих процесорів безпосередньо залежить від швидкості оперативної пам’яті. Наприклад, перше покоління сімейства AMD Ryzen демонструвало істотний приріст обчислювальної потужності, коли використовується розігнана пам’ять. Якщо ваш CPU не настільки чутливий до частот пам’яті, більш висока частота все одно ніколи не буде зайвою.

Розгін оперативної пам’яті комп’ютера

Перш ніж переходити безпосередньо до тортур вашій пам’яті і материнської плати, треба звернути увагу на кілька нюансів. Від них залежить, чи зможете ви в принципі розігнати свою оперативну пам’ять і який від цього буде приріст.

  • Чіпсет материнської плати повинен підтримувати розгін. Якщо всередині вашого комп’ютера працює процесор Intel, материнська плата повинна бути на чіпсеті Z. Чипсети H і B не підтримують розгін ні пам’яті, ні процесора. У теорії ви можете збільшити частоту пам’яті до максимально підтримуваної процесором на заблокованому чіпсеті, але вона часто не вище стокової частоти переважної більшості плашок. Це ж правило стосується і процесорів AMD. Розгін пам’яті буде можливий лише на чіпсетах B і X (процесори Ryzen). Якщо у вас комп’ютер на старих процесорах AMD і Intel, звіртеся зі специфікаціями материнської плати. Для початку вам треба знати, як дізнатися модель материнської плати, а потім пошукати її характеристики в Інтернеті. Якщо материнська плата не підтримує розгін, читання інструкції на цьому можете закінчувати. При перевірці можливостей розгону також перевірте максимально підтримувану частоту. На ноутбуках розгін пам’яті теж можливий, але він буде залежати від того, чи є в BIOS потрібні вам параметри.
  • Врахуйте, що в специфікаціях вашого процесора може бути вказана дуже низька підтримувана частота. Це значення не є «стелею». Виробник лише гарантує, що на цій частоті процесор точно буде працювати. Ви можете легко піднімати цю частоту значно вище зазначеної і не переживати за сумісність з процесором.
  • Якщо материнська плата підтримує розгін пам’яті (у випадку з процесорами Intel для розгону пам’яті не обов’язково мати процесор з суфіксом K. Якщо чіпсет дозволяє, гнати пам’ять можна незалежно від того, розблокований у процесора множник чи ні), перевірте, в якому режимі працює пам’ять . Для максимальної вигоди від розгону треба використовувати двоканальний режим, коли обсяг пам’яті розділений двома плашками. Гнати можна і одноканальний пам’ять, але в такому випадку ви не отримаєте практично ніякого профіту від цієї затії. До речі, двохрангові плашки пам’яті (коли чіпи пам’яті розпаяні по обидва боки плати) демонструють кращу продуктивність при розгоні.
  • При розгоні пам’яті вам треба приготуватися до того, що комп’ютер буде зависати і фарбований, а в деяких випадках навіть не проходити POST і зависати при старті. Це норма. Фризи і падіння є невід’ємною частиною розгону будь-якого компонента комп’ютера. Вони допомагають визначити ліміт вашого заліза і точно виловити бажану частоту при розгоні. Врахуйте, що вам треба також знати, як скинути BIOS, тому що при неправильному розгоні система може перестати стартувати взагалі і повернути її до тями можна буде тільки скиданням BIOS. Якщо ви не впевнені в своїх силах, краще навіть не починайте.
  • При розгоні завжди є ймовірність нашкодити комп’ютеру, тому ми не несемо відповідальності за результати ваших дій. Все ж шанси щось спалити дуже низькі, якщо ви не поспішаючи і без фанатизму підходите до розгону. Не варто відразу задирати частоти до максимумів або підвищувати до межі вольтаж. Все робиться поступово і невеликими кроками.
  • Не варто розчаровуватися, якщо пам’ять не погналася вище двох кроків (наприклад, 1333 МГц – 1600 МГц – 1866 МГц). Навіть розгону в один-два кроки буде досить для істотного «буста» вашої системи.

Перевірити, в якому режимі зараз працює ваша пам’ять, можна в BIOS або за допомогою невеликої утиліти CPU-Z. Скачайте її на офіційному сайті і запустіть. Перейдіть на вкладку Memory. Тут буде відображатися стандарт, обсяг пам’яті, канал (одноканальний / двоканальний / двоканальний), частота північного моста, частота пам’яті і таймінги. CPU-Z зручна тим, що дозволяє відразу дізнатися все характеристики пам’яті і не блукати по розділах BIOS.

Коли все готово, і ви морально налаштували себе на розгін, починайте процедуру з перезавантаження комп’ютера і входу в BIOS (якщо ви не знаєте, як зайти в BIOS, краще припинити читання цієї статті прямо зараз).

Розгін пам’яті – дуже примхливий процес, оскільки вам треба не тільки піднімати частоту і при необхідності вольтаж, а й «послаблювати» тайминги в особливих випадках. Таймінги безпосередньо впливають на продуктивність пам’яті і чим вони нижче, тим краще. При розгоні тайминги треба підвищувати, якщо не допомагає збільшення вольтажу. При цьому мінус продуктивності від цієї дії компенсується збільшеною частотою.

Для початку знайдіть розділ з настройками частоти пам’яті в вашому BIOS. У кожної материнської плати він може бути підписаний по-різному. Ця стаття написана на прикладі плати Gigabyte з UEFI. На решті платні інтерфейси будуть відрізнятися, але принцип все той же.

Насамперед включите профіль AMP (Він також називається XMP). На сучасних платах включення XMP-профілю дозволяє вибрати частоту і таймінги з заздалегідь визначеного списку, що істотно спрощує процес розгону.

Якщо у вашої плати є встановлені списки частот і таймінгів, вибирайте з нього той, що на крок вище вашої стокової частоти, потім перезавантажитеся в систему і протестуйте стабільність роботи пам’яті. Для перевірки стабільності досить відкрити браузер або запустити гру, щоб зрозуміти, наскільки добре працює пам’ять. Звичайно, можна використовувати додатки-бенчмарки, але ми тут практикуємо не наукова лабораторний підхід, а більш доступний для звичайного користувача спосіб. Якщо тест пройдено і система не падає під навантаженням, пробуйте підняти частоту ще й до тих пір, поки не натрапите за збій в роботі.

Порада: Кожен раз, коли ви знаходите робочі частоти і параметри, записуйте їх і потім намагайтеся поліпшити (знизити вольтаж або знизити таймінги). У цьому вам буде корисна та ж CPU-Z.

Якщо попередньо встановлених списків частот і таймінгів немає, доведеться гнати вручну (профіль все одно треба включати). Та й ручний розгін часто дає кращі результати. Пробуйте підняти частоту пам’яті без зміни таймінгів і вольтажу. Просто підніміть частоту на один крок. Наприклад, 1333-1600. На скріншоті ви можете побачити, що за параметр частоти оперативної пам’яті відповідає System Memory Multiplier (Множник системної пам’яті). Збережіть зміни і перезавантажити. Перевірте стабільність роботи пам’яті.

Якщо комп’ютер не хоче завантажуватися з цими параметрами або під час навантаження на пам’ять падає в синій екран смерті або зависає, вам треба спробувати збільшити вольтаж. Не варто піднімати вольтаж дуже високо, особливо на плашках без радіаторів охолодження. Безпечним межею буде + 0.1-0.15 В (так, занадто високий вольтаж може запросто спалити вашу пам’ять). Налаштування вольтажа на нашій платі можна знайти в розділі M.I.T Advanced Voltage Settings DRAM Voltage. Для DDR3 стандартний вольтаж знаходиться на рівні 1.5 В, а для DDR4 1.2 В.

Якщо підвищення вольтажу не дало результатів, пробуйте послабити тайминги. Для цього треба зайти в BIOS, виставте бажану частоту, а потім перейдіть в розділ з налаштування таймінгів. На нашій платі він розташований в M.I.T – Advanced Memory Settings – Channel A / B Timing Settings. Таймінги треба налаштовувати для кожного каналу окремо, і вони повинні бути однаковими для обох плашок. Підніміть основні значення (CAS / tRCD / tRP / tRAS) на +1 або +2, а потім спробуйте знову завантажитися. Якщо ж і таймінги не змогли дати бажаного результату, змініть в параметрах таймингов Command Rate на 2. Знову збережіть параметри, перезавантажте комп’ютер і спробуйте дістатися до операційної системи і додатків.

Таймінги дуже примхливі і робочі параметри будуть залежати від кожної індивідуальної моделі. Якщо у вас популярна модель пам’яті, спробуйте погуглити параметри розгону. Можливо, хтось із інших користувачів зміг розігнати вашу пам’ять і опублікував в Інтернеті значення частоти, вольтажу і таймінгів. Це істотно спростить вам процедуру розгону.

При розгоні пам’яті треба розуміти, що є ймовірність нульового розгону, коли пам’ять не захоче розганятися в принципі. Це може статися в тому випадку, якщо ви намагаєтеся розігнати дуже стару пам’ять, випущену за часів, коли її техпроцес і стандарт ще не були добре освоєні. З іншого боку, свіжа пам’ять, випущена через багато ревізій і доробок техпроцесу, забезпечить вас більш високими шансами на розгін. Кожен чіп унікальний, а тому і розгінний потенціал різний. Якщо не вийшло розігнати пам’ять взагалі, змиріться з тим, що вам треба або купити нову пам’ять, що підтримує більш високі частоти, або сидіти із стічною.

Коли ви визначилися з частотами, вольтажем і таймингами, варто також розігнати контролер пам’яті, він же північний міст. Це дуже важливо зробити, щоб домогтися максимальної віддачі від розгону. Благо, гнати контролер набагато простіше і все зводиться найчастіше до вказівки частоти моста і його вольтажа.

Для довідки: Не на всіх процесорах підтримується розгін моста. Наприклад, на Ryzen такої опції немає в принципі. Також не на всіх материнських платах є параметри для розгону частоти і вольтажу північного моста. Якщо ви не знайшли цих параметрів, доведеться задовольнитися розгоном лише однієї оперативної пам’яті.

В розділі M.I.T. Advanced Frequency Settings за розгін північного моста відповідає параметр NB Clock (Mhz). На моєму комп’ютері стандартна частота становить 1 800 МГц. Збільшуйте її на 100-200 МГц. Починайте гнати без зміни вольтажу. Тільки частоти. Кожен раз, коли встановлюєте нове значення, перезавантажуйтеся і проходите тести на стабільність.

Коли вдалося знайти частоту, при якій стандартного вольтажа вже недостатньо (система може зависнути або впасти на екрані завантаження Windows, наприклад), спробуйте або збільшити вольтаж, або задовольнитися останньої стабільної частотою. Збільшується вольтаж моста в розділі M.I.T. Advanced Voltage Settings NB Core. Як і у випадку з пам’яттю, збільшуйте значення на десяті частки вольта.

Бажаємо всім частот якомога вище, вольтажа якнайнижче і продуктивності якомога більше!

Ссылка на основную публикацию