Що таке довірче управління: його визначення і суть

Будь фінансово грамотна людина, що володіє невеликим капіталом, хоче його правильно інвестувати. Отримати високий дохід дозволяють фінансові інвестиції в ПАММ-рахунки, на фондову біржу, в ПІФи. Але для того щоб грамотно управляти грошима, необхідно мати спеціальні знання і навички, якими володіє далеко не кожен. У цьому випадку правильно розпорядитися фінансами допоможе довірче управління. В чому полягає суть довірчого управління і як підібрати фахівця для своїх фінансів, ми і поговоримо в цій статті.

Що таке довірче управління

Діяльність, спрямована на розпорядження чужим капіталом, інвестиціями, активами, називається довірчим управлінням. Говорячи простими словами, це своєрідна послуга, яка полягає в тому, що одна особа передає свої активи в розпорядження іншій особі з метою отримання прибутку. При цьому мова йде про обопільної вигоди від укладання угоди для обох сторін.

На Заході система ДУ (довірчого управління) широко розвинена, в той час як в Україні вона тільки в останні роки почала набирати обертів.

При передачі активів, укладається договір довірчого управління, який регулює всі правові аспекти угоди:

 • розмір і форма активів,
 • сума винагороди,
 • рішення правових спорів,
 • терміни дії договору.

Особа, яка передає в управління свої активи (незалежно від форми) залишається власником. Особа, яка бере активи, називається довірчим керуючим. Його метою є отримання доходу від розпорядження коштами клієнта.

Одним з найбільш поширених прикладів довірчого управління є заробіток на біржі Форекс. Але це далеко не єдиний варіант інвестування і взаємодії при довірчому управлінні.

Зрозуміло, при такій співпраці інвестора з керуючим, частина доходу буде переходити фахівця, тому подібні відносини вигідні тільки тим, хто не хоче самостійно вникати в усі тонкощі інвестування.

Крім того, максимально знижуються ризики, адже, як правильно, як довірчого керуючого визначається особа, яка є експертом в вузької області. Наприклад, можна в цілому добре розбиратися у фінансах, але при цьому не мати достатні знання в таких вузьких областях інвестування, як дорогоцінні метали, ПІФи, ПАММ-рахунки і т.д.

Переваги і недоліки

Для чого необхідно передавати свої гроші або активи іншій особі, нехай навіть і професіонала? Припустимо, щоб ви володієте кількома десятками тисяч доларів. З меншими сумами компанії довірчого управління рідко працюють. Можна, звичайно, їх самостійно інвестувати в будь-який проект, стартап, придбати нерухомість або акції. Але для цього необхідно володіти знаннями і добре розбиратися в області інвестування, вміти розуміти ринок, відстежувати його реакції, стежити за курсом. Не володіючи такими знаннями і вміннями, найкраще довірити свої активи професіоналам, які зможуть примножити капітал.

Перш ніж перейти до критеріїв вибору подібних компаній, давайте розглянемо переваги і недоліки самої послуги ДУ.

 плюси:

 1. Більший вибір інвестиційного портфеля. Довірче управління – це досить гнучка схема, що дозволяє працювати з грошима, нерухомістю, дорогоцінними металами, цінними паперами і т.д.
 2. Експерт особисто зацікавлений в успіху проекту, що підвищує його відповідальність і максимально знижує фінансовий ризик операції. На відміну від ПІФу, де керуючий в будь-якому випадку отримає свою комісійну винагороду, тут довіритель отримає прибуток тільки при позитивному результаті інвестування.
 3. Повне володіння майном, яке передається в чужі руки управління. Якщо провести аналогію з ПІФами, то там власник не може впливати на угоду і повністю передає своє майно у тимчасове володіння керуючому. Тут же, фахівець кожна дія зобов’язаний узгоджувати з власником.
 4. Можливість отримання великого прибутку. Ті, хто вкладає всі свої гроші в банківський депозит, розуміють, що дохід не буде високим, та й його доведеться чекати до терміну закінчення договору. Тут же прибуток виплачується відразу після вдалої оборудки.
 5. Відсоток прибутку залежить від досвіду і знань експерта.

Але, кажучи про всі достоїнства довірчого управління, було б несправедливо зауважити, що така форма інвестування має ряд недоліків.

мінуси:

 1. Певний ризик. Неправильно вважати, що, довіряючи свої гроші або нерухомість професіоналу, ви знімаєте з себе всю відповідальність і нічим не ризикуєте. Незважаючи на укладений договір, ви в першу чергу несете відповідальність за всі активи, а значить, при поганому результаті, можете їх втратити.
 2. Відсутність прогнозованого прибутку. Для людей, які бажають отримувати систематичний гарантований дохід, довірче управління не підходить, так як тут складно прогнозувати суму і терміни отримання прибутку. Фінансовий ринок має велику частку невизначеності, тому фахівці можуть тільки будувати прогнози щодо зростання або зниження акцій, курсу валют і т.д.
 3. Необхідно мати великий капітал, щоб наймати керуючого. При невеликих інвестиціях, може бути відмовлено.
 4. Складність вибору фахівця. Багато в чому, успіх всього підприємства залежить від експерта, якому ви довірите свої активи. Саме його знання, інтуїція і досвід будуть ключовими факторами успіху. Але не завжди можна зробити правильний вибір, покладаючись тільки на минулий досвід експерта та його вдалі угоди. Навіть якщо в минулому фахівець з великим умінням керував чужими активами, приносячи дохід, це зовсім не гарантує, що і у вашому випадку буде 100% успіх. Фондовий ринок – це дуже динамічне середовище, на яку великий вплив мають зовнішні і внутрішні чинники.
 5. Високий відсоток комісії. На відміну від ПІФів, де невелика комісійну винагороду керуючому, тут відсоток буде досить високим. Іноді керуючі беруть до 30% від угоди. З іншого боку, їх особиста зацікавленість знижує фінансовий ризик, адже при негативному результаті вони не отримають абсолютно нічого.
 6. Неможливість вплинути на ситуацію. Ви, як власник активів, приймаєте рішення тільки на стадії вибору професіонала і підписання з ним договору. Потім же вся свобода рішень переходить керуючому, а значить, ви ніяк не можете вплинути на процес і результат інвестування. Але тут експерти рекомендують на стадії укладання договору обумовлювати можливість відмовитися від угоди за попередньою домовленістю.

На відміну від банківського депозиту, який захищений Фондом страхування банківських депозитів, довірче особа ніяких гарантій вам не надасть. Тому, укладаючи договір довірчого управління, ви можете втратити частину або всю суму своїх вкладень.

Незважаючи на певний ризик, самостійне інвестування сильно програє довірчого управління. По-перше, необхідно володіти хорошими знаннями в області інвестування, розбиратися в тонкощах фондового ринку, стежити за всіма змінами, щоб грамотно розпоряджатися грошима. Це вимагає великих тимчасових витрат. По-друге, звертаючись за довірчим управлінням у велику компанію, ви істотно економите сили і час. Керуюча компанія, володіючи великим досвідом і гнучким інвестиційним портфелем, зможе грамотно розпорядитися капіталом і комплексно підійти до вирішення завдань інвестора.

Що передається в управління?

Говорячи про передачу права розпорядження активами, не слід дуже вузько розуміти під цим лише гроші. Сьогодні існує кілька різновидів ДУ:

 • майном,
 • грошима,
 • нерухомістю,
 • акціями,
 • цінними паперами.

При цьому майно, передане в управління, не перебуває на балансі компанії. Відповідно до цивільного кодексу, передавати активи може тільки власник. При цьому майно, яке знаходиться у власника в оперативному управлінні, не може бути передано в управління іншій компанії, так само як і не може бути переданий актив, обтяжений заставою.

Як активи можуть виступати:

 • споруди,
 • технічне обладнання,
 • транспорт,
 • депозити,
 • патенти,
 • авторські права і т.д.

Довірче управління майном

До ДУ майном відноситься передача права розпоряджатися нерухомістю, транспортом, часткою в компанії та ін. При цьому власником може виступати як юридична, так і фізична особа.

Законодавством регламентований список активів, зафіксованих як майно:

 • земельні ділянки,
 • сировину,
 • продукція,
 • будівлі,
 • споруди,
 • товарний знак і послуги компанії.

Слід розуміти, що, передаючи майно в управління іншій стороні, володілець не передає самі права на неї. При цьому керуючий має право розпоряджатися на свій розсуд цим майном з метою отримання прибутку для власника.

Мінімізує ризик такого управління сторонньою особою договір, який регламентує сферу дій керуючого. Іншими словами, керівник не має право укладати будь-які угоди без попереднього узгодження з власником.

Довірче управління грошима

Для багатьох цей спосіб довірчого управління є найпростішим і зрозумілим. Володіючи великою сумою грошей, можна звернутися до професіонала, який вигідно розпорядиться коштами і за короткий термін зможе отримати максимальний прибуток.

Працювати і управляти грошима професійно може приватний трейдер або компанія. При цьому кожен з цих суб’єктів зобов’язаний мати відповідну ліцензію на даний вид діяльності, яка дозволяє отримувати винагороду за чуже розпорядження грошима.

Приймаючи рішення про передачу власних заощаджень в інші руки з метою примноження капіталу, довіритель повинен віддавати собі звіт, що керівник не несе відповідальності за гроші.

Фахівці виділяють при роботі з ДУ грошима два види стратегій:

 • з підвищеними ризиками,
 • зі зниженими.

Стратегія інвестування з підвищеним ризиком дозволяє отримати велику суму грошей за короткий проміжок часу. Іноді фахівцям вдається отримати прибуток в 50-100% за кілька днів, але і ризики тут максимальні. Низькоризикові стратегії припускають стабільний дохід в розмірі 10-20% від суми інвестиції.

При підписанні договору про довірче управління грошима краще вибрати не фіксовану суму оплати винагороди керуючому, а певний відсоток від прибутку. В цьому випадку у фахівця буде пряма зацікавленість і він з максимальною обережністю буде підбирати найбільш вигідні проекти для інвестування.

У довірчому управлінні грошима істотним плюсом є можливість інвестування невеликих сум. Якщо при ДУ з цінними паперами, нерухомістю, на кін ставиться відразу все інвестиції, то тут довіритель вправі сам вирішувати суму інвестування.

Крім того, в такому варіанті ДУ висока ліквідність. При зміні зовнішніх або внутрішніх чинників, економічній кризі, зміні системи оподаткування і т.д. можна відразу ж вивести з проекту гроші.

Мінусами ДУ з грошима можна назвати:

 • залежність від професіоналізму і досвіду керівника,
 • не завжди є можливість впливати на ситуацію,
 • повна відсутність гарантії про прибуток з проекту.

Найбільш поширеними причинами, за якими люди звертаються за допомогою до професіоналів з метою передачі капіталу в довірче управління, є:

 • відсутність досвіду в сфері інвестування,
 • страх втратити грошові кошти при інфляції,
 • бажання примножити капітал,
 • збереження грошей при банкрутстві,
 • збереження анонімності.

Справа в тому, що розпоряджаючись грошима клієнта, всі дії керуючий виробляє від свого імені, що зберігає в тіні ім’я власника. Що стосується збереження грошей при банкрутстві, то, відповідно до закону про довірче управління, засоби «заморожуються» в руках керуючого на час керування ними.

Таким чином, кредитори не можуть пред’явити вимоги і вилучити їх у рахунок сплати боргу.

Відео Чи потрібно використовувати довірче управління грошима?

ДУ нерухомістю

Однією з поширених різновидів ДУ є передача права розпорядження нерухомістю з метою отримання прибутку. Під нерухомістю мається на увазі житлова і нежитлова власність.

ДУ нерухомістю можна розділити на дві групи:

 • операції з квартирами,
 • операції з комерційними приміщеннями, будівлями.

Власникам, у володінні яких знаходиться декілька об’єктів житлової або комерційної площі, складно вигідно нею розпорядитися. Це забирає багато часу, вимагає певних професійних навичок. До того ж, передача прав власності для розпорядження нею професіоналами вигідно в тому випадку, якщо власникам потрібно виїхати.

Завданням керівника є:

 • пошук орендарів,
 • укладання договорів,
 • контроль оплати,
 • утримання нерухомості,
 • рішення питання по страхуванню, обслуговуванню нерухомості,
 • робота з дебіторською заборгованістю.

Для того щоб зрозуміти схему передачі прав на ДК нерухомістю, давайте заглибимося в деякі правові аспекти. Для передачі довірчого управління на розпорядження нерухомістю укладається договір на строк не більше 5 років. Якщо до цього часу жодна зі сторін не виявляє бажання скласти письмову заяву про розірвання, договір пролонгується на такий же термін.

Ще однією особливістю ДУ нерухомістю є неможливість стягнення кредиторами приміщень, переданих управителю. Тільки в разі визнання власника майна банкрутом за рішенням суду нерухомість може бути відчужена. Таким чином, така форма угод є своєрідним захистом від непередбачуваних господарських ризиків.

Управління цінними паперами

При такій формі співпраці власник цінних паперів передає їх у тимчасове користування професійного брокеру. Брокер, в свою чергу, поміщає цінні папери в спеціальний депозитарій на біржі, контролює їх «роботу», відповідає за їх рух, утримання податків і т.д.

Всі дії по даному виду ДУ регламентуються законом РФ «Про ринок цінних паперів», який знімає з керуючого відповідальність за надання гарантії про прибуток.

Працювати з ДУ цінними паперами можуть приватні брокери і брокерські компанії, інвестиційні організації. При цьому, вибираючи компанію, довіритель може самостійно брати участь у виборі певної стратегії для роботи з цінними паперами.

Робота за операціями ДУ з цінними паперами достатня проста:

 1. Підготовка цінних паперів до передачі керуючої компанії.
 2. Проведення експертизи щодо оцінювання вартості паперів.
 3. Вибір компанії-трейдера.
 4. Підписання договору.
 5. Оплата послуг.

З якими цінними паперами можна звертатися в інвестиційні компанії? Тут ми наводимо 4 види найпоширеніші види цінних паперів, переданих в ДУ компаніям-трейдерам:

 1. Акції ВАТ або ЗАТ. Це документ, який дає право власнику на отримання прибутку або участь в управління підприємством.
 2. Муніципальні облігації. Ці цінні папери випускаються для гарантування отримання позики на фінансування різних проектів в межах регіону, міста.
 3. Облігації підприємств. Документально це право на отримання позики. Такий документ гарантує повернення отриманих коштів.
 4. державні облігації. Це документ, який гарантує повернення коштів на фінансування різних проектів громадського або державного значення.

Довірче управління акціями

Як і при роботі з цінними паперами власник акцій передає їх у тимчасове користування другій стороні приватному трейдеру або компанії з метою отримання прибутку. Довірче особа розробляє стратегію інвестування в інтересах власника акцій, прогнозує розмір прибутку і прораховує всі ризики.

В Україні, згідно з чинним законодавством, допускається передача активів в брокерську компанію не тільки вітчизняних, а й зарубіжних компаній. При цьому акції зарубіжних емітентів повинні бути задекларовані при перетині кордону.

Говорячи про ризики в операціях довірчого управління акціями, експерти виділяють наступні:

 • фондові,
 • фінансові,
 • правові,
 • операційні,
 • політичні.

При передачі акцій брокерської компанії в обов’язковому порядку укладається договір, де прописуються такі моменти:

 • кількість і сума акцій,
 • період роботи з активами,
 • порядок розірвання договору,
 • розмір комісії керуючому,
 • обов’язки брокерської компанії.

До складання та підписання даного договору необхідно підійти з усією відповідальністю, адже саме цей документ регламентує взаємини брокерської компанії і власника акцій. Додатково, окремим документом до договору, складається інвестиційна декларація. Саме в цьому документі прописується прогнозована сума прибутку і рівень ризиків.

Прибутковість операцій по ДУ акціями відноситься до нестабільних показниками, на величину яких впливають безліч зовнішніх чинників. Ключову роль відіграє ситуація на ринку і показники самої компанії-емітента. Середній рівень прибутковості при таких операціях може коливатися від 0 до 150-200%. Не останню роль відіграє і професіоналізм брокера, від дій якого залежить обрана стратегія.

Інструкція по переходу на ДУ: покрокове керівництво

Маючи в своєму розпорядженні активами, які необхідно віддати на довірче управління, необхідно пройти просту процедуру передачі.

Крок 1. Вибір компанії. Брокером може стати як інвестиційна компанія, так і приватна особа, але при цьому юридична особа обов’язково має бути відповідної ліцензії.

Вибираючи компанію, звертайте увагу не тільки на її стаж, репутацію, але і рейтинги.

Крок 2. Збір документів. Для передачі активів брокеру вам необхідно підготувати документи, що підтверджують право володіння активами. При передачі в управління нерухомості необхідно написати заяву про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі об’єкта, особисто або подавши заяву в електронному вигляді. Буде призначено процедуру проведення експертизи для оцінювання об’єкта передачі.

У пакет документів входить:

 • паспорт (оригінал + ксерокопія),
 • квитанція про сплату державного мита (розмір залежить від виду активу),
 • документ, що підтверджує володіння майном,
 • акт прийому-передачі активу,
 • при володінні майном обома подружжям необхідно надати письмову згоду другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

Крок 3. Оплачуємо послуги. Вище ми говорили про те, що на відміну від процедури участі в Піфе, при довірчому управлінні комісія оплачується тільки по факту. Однак, багато компаній призначають фіксовану ставку, яка оплачує послуги з вибору інвестиційного пакету, консалтингові послуги тощо У самому договорі має бути чітко позначено, що саме входить у вартість плати послуг.

Питання про оплату необхідно вирішити на стадії переговорів і чітко визначити розмір комісії, порядок виплати, регулярність і умови.

Крок 4. Укладання договору. Враховуйте той факт, що за договором передається актив не переходить у власність керуючого. У договорі чітко повинні бути прописані функції, права та обов’язки керуючого, а також регламентовані його повноваження щодо переданого майна і цінностей.

Завантажити Договір на ДУ передпріятіем

Завантажити Договір на ДУ майном

Завантажити Договір на ДУ коштами

Крок 5. Здійснення контролю. Який би популярною і надійною була інвестиційна компанія, що надає послугу ДУ, з вашого боку цілком правомірно здійснювати контроль над усіма операціями з активами.

Для цього слід домовитися про ще на етапі підписання договору порядок звітності, узгодження угод і т.д.

Як правильно вибрати компанію?

Маючи на руках велику суму капіталу, власникам не обов’язково добре розбиратися в тонкощах інвестування і ретельно аналізувати фондовий ринок. Сьогодні безліч компаній готові надати професійні послуги з управління активами з метою збільшення прибутку.

Визначаючи для себе брокерську компанію в якості довірчого керуючого, необхідно керуватися наступними критеріями:

 • рейтинг компанії на ринку,
 • вік компанії,
 • прибутковість,
 • розмір чистих активів.

Свої активи краще передати на управління тим компаніям, чий досвід на ринку перевищує 2-3 роки. Це достатній термін, щоб зарекомендувати себе, як надійного, відповідального і професійного брокера.

Одним з ключових критеріїв вибору повинен бути рейтинг. Ці дані можна подивитися як на офіційному сайті компанії, так і в інших джерелах. Рейтинг формується з безлічі факторів, включаючи грошовий оборот, кількість вдалих угод, кількість клієнтів, що звернулися і т.д.

До того ж, ви зможете подивитися статистику компанії, яка вкаже на правильність її дій при виборі тієї чи іншої стратегії.

Визначившись з компанією, перед підписанням договору необхідно його ретельно вивчити, звернувши увагу на такі нюанси, як:

 • врегулювання спірних питань,
 • відсоток комісійної винагороди,
 • узгодження обраної стратегії з власником активів,
 • термін дії договору і порядок його пролонгації, розірвання.

ТОП-5 компаній довірчого управління

Альпарі (Alpari)

Ця компанія лідирує на брокерське світовому ринку більше 15 років. Компанія має в своєму розпорядженні трьома міжнародними ліцензіями і визнана брокером №1 за версією Інтерфакс. Щорічно через Альпарі проходять сотні тисяч угод на суму понад 300 мільярдів доларів, що становить близько 30% від загального обороту ринку Forex.

Клієнтська база Альпарі становить близько мільйона користувачів, при цьому середня сума інвестицій одного користувача становить близько 1 тисячі доларів.

З точки зору вигоди, юридичної прозорості та надійності, компанія Альпарі є однією з найпривабливіших в нашій країні.

ІнстаФорекс

Компанія працює на ринку з 2007 року і за цей час розширила свій клієнтський портфель до 2 мільйонів користувачів.

Завдяки широкому вибору продуктів і невеликим середнім депозитними чеком, компанія входить до рейтингу 10 найпопулярніших брокерів в Україні.

відкриття Брокер

Компанія працює на вітчизняному ринку більше 10 років і за цей час зарекомендувала себе як надійний і успішного брокера. Клієнтська база Компанії «Відкриття Брокер» перевищує 70 тисяч користувачів.

Це універсальна компанія, яка пропонує депозитні, інвестиційні та страхові продукти.

Щорічний оборот компанії перевищує 15 трильйонів гривень.

Компанія надає не тільки послуги довірчого управління, а й пропонує приватні консультації щодо інвестицій, аналітики, прогнозів.

Ріком

Компанія працює на ринку з 1994 року і за цей час розширила свій клієнтський портфель до 1 мільйонів користувачів. Фінансово-трастова група «Ріком» веде свою діяльність відразу трьох напрямках: страхування, інвестування і консалтинг. Це дозволяє запропонувати клієнтам максимально розширений спектр послуг і великий інвестиційний портфель.

Перевагами компанії «Ріком» є:

 • універсальність,
 • широкий спектр послуг,
 • великий досвід на вітчизняному та міжнародному ринку.

БКС (Брокеркредитсервіс)

Вітчизняна компанія БКС працює на ринку з 1995 року. Ключовим видом діяльності компанії є інтернет-трейдинг, а основним фінансовим інструментом ПІФи.

Про рівень надійності і високий рейтинг компанії говорять цифри – тільки за 2016 рік, згідно зі статистикою МСФЗ, прибуток БКС склала 6,8 мільярдів гривень.

Таблиця 1. Порівняльний аналіз компаній

Найменування компанії Досвід роботи на ринку переваги
1 Альпарі З 2001 року
 • наявність власної інвестиційної академії,
 • гнучкий інвестиційний портфель (більше 60 інструментів).
 • 2 ІнстаФорекс З 2007 року
 • гнучкий інвестиційний портфель (більше 35 інструментів),
 • високий рейтинг надійності,
 • торгівля в один клік.
 • 3 відкриття Брокер З 1995 року
 • модельні інвестиційні портфелі,
 • робота з пайовими фондами,
 • рейтинг надійності АА +
 • 4 Ріком з 1994 року
 • універсальність,
 • широкий спектр послуг,
 • великий досвід на вітчизняному та міжнародному ринку.
 • 5 БКС З 1995 року Основна робота з ПІФами.

  висновок

  У цій статті ми розглянули суть довірчого управління, види активів і на які моменти слід звертати увагу, підбираючи компанію-брокера.

  Вибираючи інвестиційну компанію для довірчого управління, краще зупинити вибір відразу на 2-3, особливо в тому випадку, якщо мова йде про великих активах. Ця проста диверсифікація дозволить максимально знизити фінансові ризики і в будь-якому випадку отримати прибуток, навіть якщо один з проектів не принесе прогнозованого прибутку.

  Віддаючи в управління майно, гроші або цінні папери, можна вибрати двох-трьох брокерів, кожен з яких працює з певним видом активом.

  Сподобалася стаття? Збережіть, щоб не втратити!

  РЕКОМЕНДУЄМО СТАТТІ ПО ТЕМІ

  Як швидко заробити грошей: популярні приклади заробітку

  гроші

  Як виграти в лотерею велику суму грошей: методики для великого виграшу

  гроші

  Що таке капіталізація внеску і як правильно довіряти гроші банку

  гроші

  Ваш відгук Натисніть, щоб скасувати відповідь.

  Ссылка на основную публикацию