Що таке кластер на жорсткому диску і на що впливає його розмір

Напевно, багато хто з нас чули про кластер на жорсткому диску. Давайте спробуємо розібратися, що це таке, і на що впливає його розмір.

трохи теорії

Кластером називається мінімальна частина простору на жорсткому диску, що виділяється системою для зберігання там файлів. Використовуваний в операційній системі диск має організацію саме на підставі кластера. У переважній більшості випадків загальний розмір файлу дещо менше суми розмірів кластерів, в яких він зберігається на вінчестері.

Щоб було зрозуміліше, розглянемо приклад – якщо подивитися у властивостях папки, ми побачимо, що фактичний розмір, займаний їй на вінчестері, більше реального.

Як це працює

Розмір кластера (або, іншими словами, розмір одиниці розподілу) зазвичай задається при форматуванні, і на цю величину зазвичай не звертають уваги, залишаючи рекомендоване системою значення.

І якщо на нашому диску розмір кластера буде 4 кБ (рекомендований Windows), то мінімальне фізичне простір, займане файлом, дорівнюватиме розміру кластера – 4 кБ.

Два таких файлу займуть, відповідно, розмір 8 кБ і т.д.

Тобто, при обраному великому розмірі кластера файли малого обсягу займатимуть значне місце на диску. Але великий розмір кластера має й інші переваги – зокрема збільшення продуктивності роботи жорсткого диска. При мінімальному розмірі кластера кількість невикористаного дискового простору при зберіганні файлів малого об’єму будуть менше.

файлова система

Величина доступного розміру кластера залежить від файлової системи на жорсткому диску. Ви можете ознайомитися з підтримуваними розмірами для різних файлових систем і версій Windows на Microsoft.

Перевірити, яка файлова система у вас ви зможете в вікні властивостей диска, клацнувши по ньому правою кнопкою мишки в Провіднику і вибравши «Властивості» з контекстного меню.

замість післямови

Ми з вами коротко розібралися з кластерами на жорсткому диску і з впливає їх розміру на зберігання даних. Як бачите, універсальна порада про оптимальний розмір кластера дати дуже складно – тут потрібно вибрати оптимальне значення в залежності від конкретних потреб. Ну а в більшості випадків напевно варто залишити значення, запропоноване системою.

Ссылка на основную публикацию