Що таке модем і для чого він призначений, принцип дії пристрою, виробники і види, особливості настройки

Інтернет захопив все сучасне суспільство. У світі вже не залишилося місць, де немає можливостей його використання. Персональний комп’ютер і ноутбук є в кожному будинку. Володіння комп’ютером – обов’язкова вимога при прийомі на роботу. Навіть друкована продукція (газети і журнали) відходить на другий план, поступаючись новинних порталів в мережі. Більшість користувачів інтернету чули про модеми. Багатьом доводилося ними користуватися. Але далеко не кожен знає про види модемів та принципах їх роботи.

Модем і його функції

Головна функція модему – забезпечення зв’язку між пристроями в процесі обміну даними. Якщо говорити простими словами, то це пристрій призначений для кодування, передачі, отримання та перетворення сигналів. Області застосування подібних приладів дуже широкі: вони використовуються в цивільній і у військовій зв’язку. Серед пересічних споживачів найбільшу популярність здобули модеми, які служать для забезпечення підключення до інтернету. Давайте ознайомимося з принципом їх роботи.

Найбільшу популярність у користувачів мають модеми, службовці для забезпечення доступу в інтернет

Принцип роботи модему

Спочатку такі пристрої застосовувалися для створення комп’ютерних мереж за допомогою використання телефонних ліній. Вся оброблювана в комп’ютерах інформація знаходиться в цифровій формі, а по телефонному кабелю передається у вигляді аналогового сигналу. Тому знадобилися пристрої, здатні зв’язати ПК на різних кінцях лінії.

Слово «модем» є похідною формою від «модулятор-демодулятор». Він трансформує сигнал перед передачею даних в форму, що відповідає вимогам використовуваного каналу зв’язку (виробляє модуляцію сигналу), а сигнал, що приймається змінює в форму, придатну для оброблення комп’ютером користувача (виробляє демодуляцію сигналу).

Модем служить для трансформації сигналу в форму, придатну для обробки комп’ютером

Історія появи пристрою

Цифрові модеми виникли через необхідність в передачі даних між ланками протиповітряної оборони Північної Америки. Масове виробництво модемів в Сполучених Штатах почалося в 1958 році в першу чергу для системи протиповітряної оборони Sage (вперше був використаний термін «модем»). Пристрої використовувалися в мережах, що з’єднують термінали на різних авіабазах, радарних об’єктах і командно-контрольних центрах, розкиданих по США і Канаді.

Перший представник пристроїв Bell Dataphone 103 випущений в 1958 році, його швидкість передачі даних була 300 біт / с. Телефонною компанією ATT було введено дейтафонное обслуговування (компанія забезпечувала передачу інформації по телефонних каналах). Випущений пізніше модем Bell 212a дозволив налагодити передачу даних зі швидкістю 1200 біт / с, але він відрізнявся підвищеною чутливістю до шумів телефонних ліній. Більш стійким до шумів виявився модем, розроблений компанією Racal-Vadic. З цього моменту почалася конкурентна боротьба за стандарти і права в цій галузі.

Модем служить для трансформації аналогового сигналу в цифровий

Широке поширення модеми отримали, починаючи з 1977 року, коли Денніс Хейс і Дейл Хезертінгтон випустили модель 80-103A. До середини 2000-х років модеми стали частиною комп’ютера, допомогли йому перетворитися на багатофункціональний пристрій, яке надає користувачеві можливість для отримання інформації з усього світу. Модеми зробили окремі комп’ютери ланками глобальної мережі.

Види комп’ютерних модемів

Технології інтернету отримали значний розвиток. Телефонний кабель вже не справляється з потрібними об’ємом передачі даних. З’явилися нові види модемів з різними функціями і з різними способами підключення. Випускається величезна кількість пристроїв, що відрізняються сферами застосування та режимами роботи.

Будь-яка класифікація для модемів може бути лише умовним поділом. Перш за все необхідно визначити, для чого потрібен модем. Є пристрої, що забезпечують роботу на стаціонарному комп’ютері, що відкривають доступ до інтернету для всіх пристроїв з використанням Wi-Fi мережі, і компактні переносні моделі, здатні забезпечити доступ до інтернету в будь-якому місці, що має покриття мережі.

За способом виконання

Залежно від способів застосування і умов їх експлуатації використовують модеми, які можна розбити на окремі групи:

 • зовнішні – є автономними пристроями, які можна підключити до комп’ютера та іншого обладнання,

  Зовнішній модем, який отримує харчування від внутрішньобудинкової електромережі

 • внутрішні – є, по суті, платою розширення,

  Внутрішній модем є платою розширення, яка встановлюється в комп’ютер

 • вбудовані – є внутрішньою частиною таких пристроїв, як ноутбук або комп’ютер. Ці модеми можна видалити, їх можна тільки відключити,

  Вбудований модем є невід’ємною частиною пристрою

 • портативні модеми призначені для використання з мобільними пристроями. Їх відмінна риса – малі габарити, але при цьому повноцінна функціональність, яка не поступається іншим типам модемів,

  Портативні модеми служать для забезпечення мобільного доступу до інтернету

 • групові – набір окремих модемів, зібраний в блок із загальним джерелом живлення і пристроєм управління. Відносяться до професійних модемів.

  Групові відносяться до професійних модемів

Потрібно пам’ятати, що внутрішні модеми є невід’ємною складовою пристроїв, а вбудовані встановлюються в якості додаткового обладнання.

з підключення

За способом підключення модеми можна розділити на три категорії:

 • модеми, що підключаються до USB, COM або Ethernet-портів комп’ютера. До них відносяться пристрої з зовнішнім способом підключення,
 • пристрою, що встановлюються всередині комп’ютера в один зі слотів PCMCIA, PCI, ISA,
 • модеми, конструктивно є частиною інших пристроїв.

За типом підтримуваних мереж

Залежно від типу мереж, в яких вони використовуються, випускаються різні види модемів. Їх можна поділити на кілька категорій.

Раніше найбільш часто застосовувалися модеми, що забезпечують зв’язок з телефонним кабелям. Зараз, у зв’язку з розвитком бездротових способів підключення комп’ютерів, найбільшою популярністю користуються компактні – USB-модеми. З їх допомогою досягається висока мобільність пристроїв. Продажі на світових ринках подібної продукції постійно зростають. Більшість модемів (82%), якими користуються власники ноутбуків, комп’ютерів і різних мобільних пристроїв, складають модеми, що підключаються до USB-портів.

Таблиця: види модемів по типу підтримуваних мереж

види модемів Особливості
аналогові Використовуються для підключення до звичайних телефонних лініях, виключають паралельне використання інтернету і телефонного зв’язку
DSL Використовуються в звичайній телефонній мережі: на відміну від аналогових, дозволяють одночасне використання телефону і інтернету
ISDN Дають можливість використовувати переваги, що надаються цифровими лініями телефонного зв’язку, і дозволяють досягати швидкості передачі даних до 128 Кбіт / с
DOCSIS, EuroDOCSIS Застосовуються для отримання доступу до інтернету в мережах кабельного телебачення
PLC Використовуються для передачі даних по дротах електричної мережі (для будинків проводка 220 вольт)
2G, 3G, 4G Використовуються в стільникових системах зв’язку
TNC Застосовуються в пакетних радіомережах
ZigBee Застосовуються в локальних радіомережах

Популярні виробники модемів

З 2009 року на ринку виробників модемів в головних ролях виступають китайські фірми. Компанія Huawei займає 45% світового ринку USB-модемів, складова їй конкуренцію ZTE має 21%.

Список виробників пристроїв дуже великий. Найбільш популярними зараз є такі:

 • Zyxel,
 • D-Link,
 • USRobotics,
 • Acorp,
 • Tenda,
 • Cisco.

Модельний ряд модемів постійно поповнюється:

 • недавно на ринку з’явився новий вид модемів. Вони допомагають забезпечити доступ до інтернету для всіх оточуючих пристроїв, що мають можливість використання мереж Wi-Fi. Таким пристроєм є модель Mi-Fi, що випускається компанією Novatel,

  Модем Mi-Fi виконує функції портативного (мобільного) роутера

 • Проте популярні модеми ZyXEL Keenetic DSL. Вони забезпечують стандартне інтернет-з’єднання з використанням проводів, дозволяють налаштувати Wi-Fi мережу, що забезпечує доступ до інтернету для всіх домашніх пристроїв. Зручні для використання як вдома, так і в офісі,

  Модем ZyXEL Keenetic DSL забезпечить доступ в інтернет всіх пристроїв у вашій домашній Wi-Fi мережі

 • особливу увагу можна приділити моделі ASUS DSL-AC52U. У ній передбачена підтримка всіх стільникових операторів. Застосування пристрою дає гарантію безперебійного доступу в інтернет, що досягається за рахунок можливості автоматичного перемикання між різними мережами,

  Модем ASUS DSL-AC52U гарантує доступність інтернету за рахунок можливості перемикання між операторами

 • постійний доступ до інтернету забезпечить компактний і зручний Huawei E3372h,

  Модем Huawei E3372h забезпечить доступ до інтернету в зоні покриття мобільного оператора

Вибір, підключення та налаштування ADSL-модему

Найбільш часто при підключенні до телефонних мереж використовуються ADSL-модеми.

Найдешевший варіант підключення – модем, обладнаний USB-інтерфейсом. Такі пристрої відрізняються малими габаритами і простими налаштуваннями. На жаль, не всі комп’ютери сумісні з подібними модемами.

Модем з USB-інтерфейсом відрізняється зручністю у використанні

Модеми, обладнані Ethernet-портом, універсальні і підключаються до всіх комп’ютерів і ноутбуків. Якщо передбачається використання стаціонарного комп’ютера, а в створенні внутрішньої мережі Wi-Fi немає необхідності, має сенс вибрати подібний пристрій.

Найбільшою популярністю користуються модеми з Wi-Fi. У них передбачено підключення пристроїв за допомогою дротового і бездротовим способом. Такий модем може працювати як міст або роутер. У нього передбачена роздача інтернету по Wi-Fi мережі. Саме такі багатофункціональні пристрої варто вибирати для використання. Головний критерій оцінки при їх виборі – це необхідна вам потужність. Від неї залежить ціна модему і зона дії сигналу Wi-Fi. Відповідно, для невеликих приміщень вистачить більш дешевого варіанту, в разі вимог до покриття значної площі необхідно вибирати більшу потужність.

Модем з Wi-Fi допоможе створити домашню мережу

Для настройки подібних пристроїв потрібна інформація від провайдера – DNS і IP-адреса, PVC, логін і пароль, присвоєні абоненту. Ці параметри вводяться вручну. Багато операторів надають диск з необхідними налаштуваннями. У таких випадках особливих знань і навичок для настройки модему не потрібно.

Якщо модем використовувався раніше, кращим рішенням буде скидання його налаштувань на заводські параметри. Ця функція в основному використовується при зміні провайдера або в разі втрати пароля доступу.

Для повернення налаштувань до первинних необхідно:

 1. Підключити ADSL-модем до джерела живлення.
 2. Знайти на корпусі модему кнопку або отвір (в залежності від моделі) з написом Reset.
 3. Затиснути кнопку приблизно на 30 секунд.
 4. Якщо для цих цілей в пристрої передбачено отвір, необхідно вставити туди тонкий металевий предмет типу скріпки і утримувати деякий час.

При правильному виконанні маніпуляцій пристрій буде перезавантажений і повернуто до заводських налаштувань.

Безпосередньо підключення модему виконується подібним чином:

 1. Підключіть модем до електромережі.
 2. Приєднайте телефонний кабель до модему.
 3. До роз’єму LAN підключіть інтернет-кабель, що веде до комп’ютера.
 4. Якщо модем може роздавати Wi-Fi, а ваш пристрій обладнано Wi-Fi приймачем, кабель можна не підключати. Знайдіть на пристрої мережу і введіть пароль, який вказаний в інструкції до модему.
 5. При правильному підключенні індикатор мережі, яким обладнуються модеми, повинен блимати.

Налаштування модему зазвичай не викликає питань навіть у самих недосвідчених користувачів, якщо є інсталяційний диск. Все відбувається в автоматичному режимі.

Відео: як налаштувати ADSL-модем

Вибір, підключення та налаштування 4G модему

Є ряд важливих показників, на які потрібно звернути увагу:

 • швидкість, з якою відбувається обробка і отримання інформації,
 • наявність слота для підключення зовнішньої антени, потужність внутрішньої антени,
 • число споживачів, що мають можливість до одночасного підключення до модему,
 • моделі сумісних з модемом роутерів,
 • можливість автоматичного перемикання між різними мережами.

Найбільшою популярністю користуються 4G модеми, що мають USB-інтерфейс. Вони зручні своєю універсальністю, їх можна використовувати з будь-якими пристроями: планшетами, ноутбуками, комп’ютерами з операційними системами Windows 7, 8, 10 або на Android. Порівняння технічних характеристик допоможе зробити правильний вибір пристрою. Бажано вибирати модем, що має гарантію і офіційний центр обслуговування. Купувати пристрій потрібно у перевірених продавців.

Встановлення і налагодження модему зазвичай не представляють складності, всі дії система здійснює в автоматичному порядку. Розглянемо підключення модему до роутера «Мегафон 4G»:

 1. Вставте модем з сім-картою в вільний USB-порт комп’ютера або ноутбука.

  Модем необхідно вставити у вільний USB-порт

 2. Після визначення системою підключення пристрою і відкриття вікна автозапуску клікніть на «Виконати».

  У вікні автозапуску необхідно натиснути «Виконати»

 3. Після цього почнеться процес підготовки установки драйверів.

  Потрібно дочекатися завершення процесу підготовки до установки драйверів

 4. Натисніть кнопку установки в вікні Megafon Internet.

  Для початку установки програмного забезпечення модему натисніть кнопку «Встановити»

 5. Дочекайтеся завершення процесу.

  Зачекайте закінчення установки програмного забезпечення модему

 6. Після закінчення установки система повідомить про виявлення мережі.
 7. Відбудеться автоматичний запуск програми. У вікні, натисніть кнопку «Підключитися».

  У вікні, потрібно натиснути кнопку «Підключитися»

 8. У разі успішного підключення до інтернету в розділі «Модем» активується пункт «Відключити».

  При відсутності необхідності у використанні мобільної мережі можна натиснути «Кінець сеансу»

 9. Якщо пристрій не знайшло мережу, то потрібно натиснути кнопку «Шукати».

  Якщо пристрій не знайшло мережу в автоматичному режимі, натисніть кнопку «Шукати»

 10. У параметрі «Режим» встановіть «Автоматичний вибір». Це дасть можливість для автоматичного підключення до доступної мережі.

  У параметрі «Режим» призначте пункт «Автоматичний вибір»

 11. Вкладка «Статистика» допоможе вам вести спостереження за швидкістю відправки та отримання даних, контролювати залишок виділеного трафіку.

  Використовуючи вкладку «Статистика», можна контролювати швидкість передачі даних і залишок виділеного трафіку

Чи залежить швидкість інтернету від модему

В реальності швидкість роботи пристрою залежить від можливостей провайдера. Однак кожна модель модему має свою пропускну здатність, яка також впливає на цей показник. Розрахункові пропускні можливості зазвичай вказані в супровідних документах до обладнання.

Але не потрібно забувати і про такі чинники, як кількість кінцевих споживачів, що використовують інтернет, або завантажених системи різними програмами, що працюють у фоновому режимі. До того ж провайдери не завжди забезпечують декларовані показники. Не забувайте вчасно проводити оптимізацію системи, оновлюйте антивірусне ПЗ і періодично проводите чистку комп’ютера такими утилітами, як Glary Utilities.

З усього розмаїття існуючих типів і видів найбільш цікаві для рядових користувачів модеми, що забезпечують безпровідний вихід в інтернет з будь-якої точки в зоні покриття сигналом. Так як можливості стільникових операторів ростуть, подібний спосіб підключення до мережі набирає популярність. Незабаром швидкість бездротового інтернету зрівняється з можливостями, які надають високошвидкісні кабельні з’єднання.

Ссылка на основную публикацию