Штраф за віруси? варто захиститися

Заражені вірусами листи, маніпульовані сайти інтернет-банків – все це може відправлятися через ваш ПК. У яких випадках ви несете відповідальність, якщо ваш комп’ютер стає катапультою для поширення шкідливих програм?

Втрати, завдані кіберзлочинцями тільки за минулий рік, колосальний. Збиток від одного тільки фішингу в секторі інтернет-банкінгу становить мільйони доларів. Часто онлайн-шахраї задіють чужі комп’ютери, тому не виключено, що в їх число може потрапити і ваш. І тут, звичайно ж, виникає питання: чи доведеться вам нести відповідальність, якщо ваш ПК був перетворений в катапульту для шкідливих програм?

Точних норм немає, закону – тим більше. І це означає, що в даний час немає єдиної судової практики по таких справах. При використанні особистого ПК вирішальним для залучення відповідальності може, зокрема, виявитися рівень знань користувача. А при використанні комп’ютера на робочих місцях ситуація ускладнюється ще більше.

Як можна захиститися від вимог про відшкодування шкоди приватній особі і працівникові за наймом. Оскільки кожен випадок має розглядатися індивідуально, ми можемо дати вам тільки загальні рекомендації. Для всебічної консультації вам обов’язково слід звернутися до адвоката.

Фішинг і віруси на особистому ПК

В принципі, відповідальність, звичайно, повинен нести автор шкідливої ​​програми, але його складно відстежити. Кіберзлочинці вклинюються в чужі комп’ютери і використовують їх для розсилки фішингових листів і шкідливих програм. І хоча власники ПК не несуть відповідальності за шкоду, заподіяну фішингом, вас можуть очікувати неприємності, оскільки вже є прецеденти, коли суди приймали рішення про забезпечувальні заходи тільки на підставі став відомим адреси електронної пошти. При певних обставинах це може привести до того, що провайдер поштового сервісу тимчасово заблокує ваш обліковий запис.

Якщо ви виявите, що через ваш аккаунт розсилаються фішингові повідомлення, то як можна швидше зверніться безпосередньо до провайдера. У кращому випадку вам доведеться тимчасово відмовитися від використання комп’ютера, так як в особливо складних випадках його досліджують криміналісти, щоб зібрати докази розсилки шкідливих програм.

Що стосується поширення вірусів, то вважається, що кожен власник ПК повинен приймати прості і доступні заходи, щоб запобігти проникненню шкідника в свій комп’ютер. Якщо такі заходи не вживаються, то існує ймовірність, що це буде розцінено як груба недбалість, і власник може бути притягнутий до відповідальності.

Те ж стосується і фішингу. Однак тут суди враховують і рівень знань користувача. Наприклад, у випадку з одним слюсарем, який не надто добре знав комп’ютер і став жертвою фішинговою атаки, не підтвердився факт грубої недбалості, після того, як він ввів свої одноразові паролі на підробленому сайті інтернет-банку.

Самі жертви несуть відповідальність за шкоду тільки в разі грубої недбалості – але це банку ще потрібно довести. На практиці дана процедура досить складна, тому суди зазвичай приймають рішення на користь клієнта банку.

До речі: якщо, незважаючи на застосування програмного забезпечення, вірус потрапляє на комп’ютер, позов про відшкодування збитку до розробника антивірусного додатки, як правило, виявляється безперспективним. Виробники такого ПО зазвичай виключають відповідальність в загальних умовах укладання угод.

Шкідливі програми на робочих ПК

Відновлення роботи корпоративних серверів після вірусної атаки може обійтися в сотні тисяч, якщо не мільйони гривень. Зажадають чи з працівника відшкодування матеріального збитку, залежить від конкретного випадку. Тут в першу чергу варто згадати про презумпцію невинуватості. І, без сумніву, компанія ще повинна мати можливість довести, хто з працівників несе відповідальність за поширення вірусів.

Наприклад, в минулому році звільнений співробітник імовірно з помсти запустив вірус в корпоративну мережу. Оскільки працівник заявив про свої дії в останній робочий день, то й підозра, звичайно ж, впала на нього. Але в суді компанії не вдалося представити вагомі докази, які дозволили б покласти провину на працівника, тому суд по трудових спорах звільнив його від відповідальності.

Як правило, працівники несуть відповідальність тільки при середньому ступені недбалості, і то лише частково. При легкому ступені недбалості тягар матеріальних збитків повністю лягає на плечі роботодавців – так кажуть юристи.

Груба недбалість, навпаки, передбачає відшкодування суми заподіяної шкоди – найчастіше вона становить потрійний розмір місячної заробітної плати без вирахування податків. Іншими словами, працівник не несе відповідальності в повному обсязі всім своїм майном, якщо, наприклад, всі сервери компанії виходять з ладу, в результаті чого заподіюється мільйонних збитків. Повна відповідальність загрожує за наявності умислу.

Що стосується особистих пристроїв, які підключаються до корпоративної мережі, підхід тут буде аналогічним. Хоча судові прецеденти у таких справах поки відсутні, експерти виходять з того, що роботодавець в будь-якому випадку повинен нести відповідальність в ситуації, якщо він дозволив використання подібних пристроїв.
Якщо ж роботодавцем заборонено використання особистих пристроїв, таких як USB-накопичувачі, то обов’язок з відшкодування шкоди може бути покладена на працівника. І важливо вміти захистити себе.

5 екстрених заходів для підвищення безпеки

Необхідно захищати свій комп’ютер від атак в міру можливості. Інакше ваші дії можуть бути розцінені як груба недбалість, що спричинить за собою зобов’язання по відшкодуванню збитку. Ви повинні невідкладно вжити наступні п’ять заходів:

1. Захистити Windows Встановіть на своєму комп’ютері актуальні патчі безпеки і підтримуйте актуальний стан програм сторонніх виробників.

2. Встановити антивірусне ПЗ Встановіть на своїх комп’ютерах антивірусне програмне забезпечення. Слідкуйте за тим, щоб встановлювалися всі поточні оновлення. Хоча це і не гарантує стовідсотковий захист, але запобігає близько 99% вірусних атак.

3. Захистити смартфон На пристроях під управлінням Android і iOS встановіть актуальне програмне забезпечення операційної системи. На смартфонах з Android необхідно також встановити антивірусний сканер.

4. Ізолювати WLAN За допомогою DNS-атак хакери можуть перенаправляти трафік і таким чином заманювати вас, наприклад, на фальшиві сайти інтернет-банків. Тут допоможе установка актуального вбудованого ПЗ для роутера. І частіше міняйте пароль домашньої мережі!

5. Використовувати безпечний банкінг Зараз багато банків дозволяють банківські перекази через mTAN-або pushTAN-коди. Дізнайтеся, яку технологію використовує ваш банк.

Що робити, якщо вам прийшов позов про відшкодування збитку?

В першу чергу ви можете попросити про допомогу на юридичних форумах. Але найкраще відразу звернутися до професійних адвокатів, щоб мінімізувати негативні наслідки.

Ссылка на основную публикацию