Швидке завантаження Windows за допомогою настройки BIOS

Швидкість завантаження комп’ютера і операційної системи Windows – це завжди актуальна тема для користувачів ПК. Сьогодні ми запускаємо серію статей, рекомендації в яких допоможуть прискорити завантаження ОС. У цій статті ви дізнаєтеся, як потрібно правильно налаштувати BIOS, тим самим скоротивши час завантаження системи приблизно на 17 секунд.

Після нової установки або переустановки Windows, ми завжди помічаємо, що її завантаження відбувається набагато швидше, ніж у системи, яка встановлена ​​вже давно, і в яку інстальований не один десяток програм. Та й система введення-виведення (BIOS), при дефолтних настройках виконує купу операція, таких як: ініціалізація апаратних компонентів, встановлених в ПК і підключених до материнської плати, різне тестування оперативної пам’яті, жорстких дисків, пошук завантажника операційної системи і тп. Все це звичайно ж уповільнює завантаження Windows.

Якщо говорити про конкретний час, то можна привести приклад. Ми заміряли, скільки пройшло часу, після включення комп’ютера і старту завантаження операційної системи. Це часовий проміжок склав 58 секунд. В експерименті брала участь материнська плата GigaByte GA-Z87P-D3 і зовсім не настроєних BIOS. Додайте до цього часу ще й час, який потрібно самій системі щоб повністю завантажитися … Погодьтеся, про швидкого завантаження Windows не може бути й мови в таких умовах.

Оптимізуємо налаштування BIOS для швидкого завантаження системи

Перше. Вхід в BIOS на комп’ютері здійснюється наступним чином. Вимкніть ПК і знову ввімкніть (виконайте перезавантаження). У момент включення кілька разів поспіль натисніть клавішу “Del” у себе на клавіатурі. Дочекайтеся входу в BIOS. Якщо ви користуєтеся ноутбуком, то можливо вам знадобиться замість клавіші “Del” натиснути клавішу F2 або F10 (в залежності від моделі плати, так само можна застосувати і до настільних ПК). Сучасні системи введення-введення з початку відкривають lite версію BIOS, щоб перейти до розширених її налаштувань клацніть по “Advanced BIOS Features” (або аналог).

Друге. Відключаємо в BIOS тестування оперативної пам’яті. Одна з найдовших процедур, що впливають на запуск комп’ютера є “Quick Boot”, “Skip Memory Check” або щось схоже на цю назву. Знайти цю опцію можна в розділі BIOS, який також може в різних версія введення-виведення називатися по-різному (але сенс у нього один – це настройка завантажувача), наприклад, “Boot Settings Configuration”. Перевірте, якщо зазначені вище функції активні, тобто їх значення “Enable”, то це означає, що система не виконує тест оперативної пам’яті при запуску. Якщо ж навпаки, варто значення “Disable”, то тест виконується і його потрібно відключити (поміняти Disable на Enable). Включення цієї опції BIOS заощадило нам 7 секунд часу. Оперативної пам’яті, встановленої в систему у нас було 4 гігабайти.

Третє. Вимикаємо в BIOS невживані пристрої. Всі сучасні материнські плати, мають крім роз’ємів SATA, до яких ми підключаємо диски, ще й IDE контролерами. Ці контролери також, як і все інше перевіряються системою, їх відключення може подарувати нам кілька секунд під час запуску ПК. Перевірте, якщо ви не використовуєте дані контролери, тобто у вас не підключено не одного диска з цього роз’єму, то слід їх відключити. Робиться це так. Знайдіть в BIOS розділ “Integrated Peripherals”, в ньому знайдете опцію “OnChip IDE Channel” або аналогічний відповідний вашої моделі материнської плати, і поміняйте його значення з “Enable” на “Disable”.

Крім IDE контролера ви можете також відключити і інші, наприклад, паралельного LPT і серійного COM портів, якщо вони не використовуються вами.

Четверте. Налаштовуємо пріоритет завантаження в BIOS. Якщо у вас підключено до материнської плати відразу кілька жорстких дисків, то швидше за все, система введення-виведення опитує їх все, щоб знайти завантажувальний сектор і запустити завантаження Windows. Навіть якщо у вас всього один диск з завантажувальним сектором, BIOS далеко не завжди відразу виявляє його. Як наслідок на його пошуки система витрачає час, а ми хочемо, щоб комп’ютер завантажувався швидко, отже, потрібно вибрати пріоритетним завантажувальним диском саме той, на якому встановлена ​​ваша операційна система. Робиться це в розділі “Hard Disk Boot Priority”.

Якщо ви хочете в якості пріоритетного диска встановити SSD-диск, то вам потрібно вибрати інший розділ BIOS, що відповідає вашій версії BIOS. Швидше за все він буде називатися “First Boot Device”.

Ну що, з BIOS ми розібралися, тепер комп’ютер, а, отже, і Windows завантажуються приблизно на 17 секунд швидше, але це не межа. У наступній статті по оптимізації Wi
ndows ми розглянемо варіант її прискорення за допомогою налаштувань, які підходять саме для вашого ПК.

Ссылка на основную публикацию