Сім порад, як захистити комп’ютера від вірусів і троянів

На жаль, жоден антивірусний інструмент не здатен забезпечити повну безпеку системи. Регулярно з’являються нові віруси і трояни, не можуть бути визначені антивірусними програмами і обходять їх технології евристичного аналізу. Тому серед IT-фахівців поширене вираз про те, що кращий антивірус – це прямі руки користувача. Захист комп’ютера від вірусів вимагає комплексного підходу. Він має на увазі правильну настройку операційної системи, вибір додатків і регулярну установку оновлень безпеки.

1. Виберіть оптимальний браузер

Шкідливі утиліти часто використовують уразливості браузера. Хакери знаходять недоробки і помилки в програмі, після чого застосовують їх для отримання доступу до комп’ютера жертви. Кращий спосіб максимального захисту від цієї загрози – установка надійного браузера останньої версії. Розробники засобів перегляду сайтів регулярно усувають знайдені вразливості. Тому для захисту від нових загроз важливо включити автоматичне оновлення додатка.

Не менш важливий і сам вибір браузера. Як правило, захист маловідомого софта від загроз безпеки може не вистачити хорошій. Щоб уберегти систему від проникнення вірусів при випадковому відкритті шкідливих сайтів, встановіть надійний браузер. Одним з кращих рішень є Google Chrome. Він став найпопулярнішим у своїй категорії завдяки простоті, зручності і надійному захисті.

Важливо! Обрану програму рекомендується поставити в якості використовуваної за замовчуванням. Запит на цю дію зазвичай з’являється відразу після установки.

2. Уникайте сумнівних програм

Встановлені на комп’ютер додатки мають великі можливості для нанесення шкоди ОС і призначеним для користувача файлів. Тому до процесу вибору програмного забезпечення слід підходити до максимальною обережністю. Під виглядом хороших програм в Інтернеті нерідко поширюються маскуються під них шкідливі утиліти – трояни. Щоб уникнути їх завантаження завантажуйте ПО з офіційних сайтів його розробників, обходячи стороною сумнівні портали, що пропонують «пропатченні» піратські версії.

Не менш часто трояни поширюються під виглядом кейгенов (генераторів ліцензійних ключів). Таким чином творці вірусів домагаються запуску їх програм без необхідності вносити зміни в сторонні продукти. Якщо ви користуєтеся цим програмним забезпеченням, завжди перевіряйте його перед запуском. Для цього використовуйте будь-який сучасний антивірус, встановлений на комп’ютері.

Генератори ключів зазвичай мають невеликий обсяг, тому їх можна сканувати через сервіс онлайн-перевірки на віруси. Найвідоміший з подібних сайтів – VirusTotal. Його головна перевага полягає в одночасній перевірці файлу з використанням декількох антивірусних засобів. Таким чином, результати сканування виходять більш надійними, ніж при перевірці однієї домашньої утилітою.

3. Обновляйте систему, щоб захистити комп’ютер від вірусів

Навіть якщо ви рідко встановлюєте новий софт і користуєтеся тільки ліцензійними версіями програм, вірусна загроза залишається актуальною. Злом комп’ютерів нерідко проводиться через мережу. Зловмисники можуть використовувати уразливі місця операційної системи або окремих утиліт. Атака часто проводиться через відкриті мережеві порти, з виконанням автоматично завантаженого шкідливого коду.

До прикладів вірусів, поширюваних через уразливості ОС, можна віднести WannaCry. У 2017 році він вивів з ладу кілька сотень тисяч комп’ютерів в 150 різних країнах. IP-адреси вибиралися випадковим чином, тому жертвою атаки міг стати майже будь-який користувач ОС Windows. Єдиним захистом була своєчасна установка оновлень від Microsoft. Не ігноруйте цю можливість, тому що оновлення не тільки додають в систему нові функції, але і збільшують її безпеку.

4. Використовуйте хороший антивірус і фаєрвол

Антивірус – це спеціальна програма, що сканує файли на ПК для пошуку шкідливого коду (вірусів, троянів). Сучасні антивірусні продукти також забезпечують захист в режимі реального часу. Використання таких утиліт не є обов’язковим у всіх випадках. Багато фахівців з комп’ютерів обходяться без них. Але якщо ви не впевнені, що зможете самостійно забезпечити безпеку операційної системи, установка антивірусного ПО настійно рекомендується. До популярних рішень відносяться:


На відміну від антивіруса, фаєрвол має вузьку спрямованість на захист від мережевих погроз. Інші поширені назви програм цього типу – міжмережевий екран і брандмауер. Файервол не призначений для сканування файлів на ПК, він перевіряє тільки інтернет-трафік, усуваючи знайдені вразливості і блокуючи атаки. Контролю також піддається відправка інформації з комп’ютера. При виявленні підозрілої активності з’єднання програми з Інтернетом переривається щоб уникнути крадіжки особистих даних.

Рівень безпеки в хороших антивірусних програмах зазвичай налаштовується в ручному режимі. Можна встановити значення від низького рівня (блокування тільки явних загроз) до найвищого, при якому фільтрується будь-яка із підозрілою активністю. Слід враховувати, що вибір занадто суворого режиму контролю може вплинути на зручність використання комп’ютера. Наприклад, будуть заблоковані порти, використовувані деякими програмами і онлайн-іграми, тому вам доведеться додавати хороші програми в список виключень.

Важливий рада! Часто зустрічаються комплексні антивірусні рішення, що поєднують функції антивіруса і брандмауера. При виборі такого продукту гарантується відсутність конфліктів між цими двома програмами, так як вони створені одним виробником і розраховані на хорошу одночасну роботу.

5. Будьте уважні при установці ПО

Безкоштовне програмне забезпечення часто монетизуються установкою додаткових утиліт на комп’ютер користувача. Також може проводитися відправка статистики і даних про комп’ютер для їх подальшого використання в маркетингових цілях. Навіть якщо ви повністю довіряєте розробнику додатки, від установки сторонніх програм краще відмовитися, так як серед них можуть бути трояни. Останнім часом також зустрічається вбудовування Майнер в код додатків. Вони навантажують комп’ютер обчисленнями, заробляючи криптовалюта для своїх творців.

Щоб не встановити зайве ПО і відмовитися від відправки системної статистики, не поспішайте натискати «Далі» на кожному етапі роботи майстра установки програм. Вибирайте режим вибіркової налаштування і уважно читайте запропоновані варіанти дій. Знімайте галочки навпроти непотрібних пунктів, що пропонують завантажити додаткові утиліти і відправляти зайві дані розробникам програми.

6. Не активуйте адміністративні повноваження без необхідності

У системах Windows є важливий компонент – контроль облікових записів (UAC). Він використовується для підтвердження операцій, що вимагають повноважень адміністратора. Якщо програма запитує виконання такої дії, її робота припиняється, екран комп’ютера затемнюється, і на ньому відкривається запит дозволу. Найчастіші причини появи вікна UAC:

  1. Зміна часу і дати в Windows.
  2. Внесення правок до реєстру.
  3. Додавання або видалення записів з диспетчером.
  4. Редагування облікових записів користувачів.
  5. Зміна налаштувань вбудованого брандмауера.
  6. Робота з файлами і папками іншого користувача.


Якщо ви не хочете, щоб запущене застосування вносило ці та інші критичні зміни, натисніть «Ні» у вікні контролю акаунтів. Сам факт появи такого вікна в неперевірених утиліти з простим набором функцій може свідчити про наявність додаткового функціоналу, що не заявленого розробником. Замість корисної програми виконуваний файл може виявитися трояном. Заборонивши запуск від імені адміністратора, ви уникнете виконання шкідливих дій.

7. Перевіряйте пристрої, що підключаються до ПК

Флешки та інші зовнішні накопичувачі – часті джерела вірусів на комп’ютері. Для захисту системи виконуйте перевірку підключаються носіїв будь-яким антивірусним продуктом. Це може бути попередньо встановлена ​​програма або засіб експрес-сканування, наприклад Dr.Web CureIt. Не копіюйте на свій ПК і не запускайте файли до такої перевірки.

Зверніть увагу! Для забезпечення більшої антивірусної безпеки можна відключити автоматичний запуск програм з зовнішніх накопичувачів. Це робиться в налаштуваннях Windows за адресою «Панель управління -> Автозапуск ».

Ссылка на основную публикацию