Температура жорсткого диска

Практично кожному відомо, що при роботі комп’ютера виділяється багато тепла. Його кількість безпосередньо залежить від потужності і чим продуктивніше ваш ПК, тим сильніше він буде грітися. Практика показала, що, коли заходить мова про температурах всередині комп’ютера, користувачі в першу чергу думають про температуру процесора і відеокарти. Цілком зрозуміло і логічно, оскільки ці частини ПК найгарячіші і вимогливі до систем відводу тепла. Все ж є ще один компонент комп’ютера, температурі якого теж треба приділити достатню кількість уваги.

Йдеться про жорсткі диски. Для багатьох температура жорсткого диска може стати більш важливим параметром, ніж температура графіки або центрального процесора. Все тому, що зламаний процесор або відеокарту можна замінити, а ось втрачену інформацію на жорсткому диску через перегрів і вихід з ладу накопичувача замінити буде складно (універсальна порада: завжди робіть бекап важливих даних). Навіть якщо ви не зберігайте на своєму диску щось супер-важливе, все одно варто придивитися до температури ваших накопичувачів. Якщо вона занадто висока, життєвий цикл диска буде зменшуватися, що призведе до необхідності замінити його раніше.

Робоча температура жорсткого диска

Температурний режим жорсткого диска набагато нижче температур процесора або відеокарти, що цілком очевидно, оскільки інакше б диски випускалися з активним охолодженням. Нормальна температура жорсткого диска знаходиться в діапазоні 25-45 градусів за Цельсієм. Якщо ваш диск працює при 46 градусах, це не означає, що він прямо зараз зламається. Ні, диск буде далі працювати, але будь-які значення вище робочої температури (в розумних межах) будуть потихеньку скорочувати час життя диска і надійність його роботи.

Виробники жорстких дисків часто вказують прийнятні для роботи диска температури. Врахуйте, що прийнятні температури – це не те ж саме, що нормальні або ідеальні температури для накопичувача. Прийнятна температура вказує на діапазон, в якому диск може працювати в принципі. Сучасні накопичувачі володіють діапазоном прийнятної температури від 0 до 60 градусів за Цельсієм. Більш старі від 5 до 50 градусів.

Ви напевно знаєте, що у процесорів і відеокарти немає занадто низької температури. Чим вона нижче, тим ефективніше робота (грубо кажучи). Саме тому екстремальні оверклокери користуються рідким азотом для охолодження каменів. Такий підхід не підійде для жорстких дисків. Для сучасного HDD згубна не тільки занадто висока, але і занадто низька температура. Хоча 5-10 градусів за Цельсієм все ще буде в межах робочої температури, рекомендованої виробником, таке середовище шкідлива для диска, оскільки негативно позначається на підшипнику ковзання і мастильних матеріалах.

Простіше кажучи, деградація диска відбувається як на високих, так і на низьких температурах. Оптимальна робоча температура жорсткого диска коливається від 25 до 45 градусів. Дотримуйтеся цього показника і ваш диск прослужить вам довго, якщо не постраждає від інших неприємностей.

Оптимальна температура SSD

З твердотільними накопичувачами ситуація трохи інша. Для них більш високі або низькі температури не такі страшні, як для жорстких дисків, оскільки в SSD немає рухомих частин. Коли мова заходить про температуру, SSD в якомусь сенсі нагадують процесори. Для них теж дейсвтія принцип “чим нижче, тим краще”. У разі досягнення занадто високих температур, диск просто починає троттліть, тобто скидати робочу швидкість, щоб уникнути перегріву і аварійного відключення.

Регулювати температуру SSD простіше, оскільки диск здатний змінювати свої параметри в залежності від температури. Якщо контролера щось не сподобається, він просто «дасть задню» і користувач побачить зниження продуктивності. Для звичайного SSD-диска формату SATA або M2 нормальною температурою вважається діапазон 25-45 градусів. Під сильним навантаженням M2-диски можуть розігріватися до 60-70 градусів, що теж вважається нормою. Щоб цей показник тримати максимально низьким, деякі виробники оснащують свої накопичувачі радіаторами охолодження, які відводять тепло. Такі ж радіатори для M2-дисків часто йдуть в комплекті з більш дорогими материнськими платами.

Програма для перевірки температури жорсткого диска

Для перевірки температури жорсткого диска ми рекомендуємо скористатися популярним додатком CrystalDisk Info, створеним розробником популярного бенчмарка CrystalDisk Mark, який ми використовували для перевірки швидкості жорсткого диска, а також стану жорсткого диска.

Скачайте додаток на офіційному сайті (можна завантажити як інсталятор, так і портативну версію) і запустіть. Зверху під меню програми буде відображатися список ваших накопичувачів і тут же їх температура. Як бачите, мої диски працюють при ідеальній температурі і не перегріваються.

У вікні CrystalDisk Info можна знайти також багато іншої корисної інформації, на кшталт стану здоров’я SSD-накопичувачів, часу роботи дисків, наявності помилок і так далі.

Інша корисна утиліта для перевірки температури жорсткого диска називається HWMonitor. З її допомогою можна стежити не тільки за температурою накопичувачів, але і всіх інших компонентів, начебто процесора, відеокарти і так далі. Також в ній відображається вольтаж, частоти ядер, швидкість обертання вентилятора, а також інша корисна інформація. Подібні інструменти повинні бути у кожного користувача ПК.

Скачайте HWMonitor на офіційному сайті (знову ж, доступна як версія з монтажником, так і портативна версія) і запустіть файл з розрядністю, яка відповідає вашій операційній системі. На екрані відобразяться гілки материнської плати, процесора, дисків і відеокарти. Розгорніть гілку з диском, після чого ви побачите його температуру з поточним, мінімальним і максимальним значенням.

Також варто згадати корисну утиліту Hard Disk Sentinel. Як і CrystalDisk Info, вона забезпечує користувача цілим комплексом інформації про стан здоров’я диска. Її великою перевагою є відображення температур жорстких дисків в системному треї, завдяки чому ви завжди зможете бути в курсі стану жорсткого диска, просто опустивши погляд на праву нижню частину екрану.

Скачайте Hard Disk Sentinel на офіційному сайті і встановіть. Відразу після запуску температури жорстких дисків з’являться в лівій частині панелі інструментів, а також на самому вікні.

Як знизити температуру жорсткого диска

Якщо перевірка виявила, що температури ваших диском занадто високі, виникає логічне запитання: як знизити температуру жорсткого диска?

У випадку з високими температурами процесора і відеокарти проблема лікується збільшенням швидкості обертання вентилятора, заміною термоінтерфейсу або покупкою нової, більш потужної системи охолодження. З жорсткими дисками процедура зниження температури буде трохи інший. Ось кілька порад, які допоможуть знизити температуру диска. Вони буду також актуальні для SSD-дисків і допоможуть вам уникнути троттлінга через занадто високих температур.

  • Зверніть увагу, що диски, які працюють на менших швидкостях, будуть холодніше дисків з більш високою швидкістю обертання шпинделя (та й тихіше теж). Мінус полягає в тому, що низька швидкість забезпечує гіршу продуктивність.
  • Переконайтеся, що ваш корпус добре провітрюється. Встановіть досить вентиляторів на вдув холодного повітря і якісний вентилятор на видув. Останній не менш важливий, так як гаряче повітря від вентиляторів відеокарти (особливо, якщо використовується не турбінне, а звичайне охолодження) або процесора може сильно нагрівати нутрощі корпусу. В окремих випадках може знадобиться встановити окремий вентилятор, спрямований безпосередньо на диск. Вельми ефективний метод, але мінус його в тому, що можуть виникнути труднощі з фіксацією вентилятора. Як варіант, можна знайти в магазинах спеціальні системи охолодження, розроблені саме для жорстких дисків. Вони не особливо поширені, але зможуть краще всього іншого охолодити ваш HDD. У випадках, коли грошей на апгрейд системи охолодження немає в принципі, можна просто залишити бічну кришку корпусу відкритою.
  • Якщо є можливість, поставте комп’ютер в добре провітрюваному місці з більш низькою температурою.
  • Тримайте кабелі організованими. Постарайтеся провести їх так, щоб вони не заважали потоку повітря. Якщо простору занадто мало і кабелі ховали просто ніде, розгляньте варіант покупки більш просторого і краще організованого корпусу. На щастя, комп’ютерні корпусу не дуже дорогі.
  • Якщо у вас кілька дисків, закріплених послідовно на санчатах для HDD, спробуйте встановити їх окремо, зробивши між дисками більше порожнього простору. Таким чином накопичувача не будуть нагрівати один одного.
  • Власникам ноутбуків буде складніше знизити температуру через відсутність можливостей апгрейда корпусу або системи охолодження. Єдиним вибором буде покупка спеціальної вентиляційної підставки, яка буде охолоджувати нижню частину комп’ютера.

Якщо ваш комп’ютер добре обдувається, в ньому досить простору і використовується якісна система охолодження, а жорсткий диск все одно сильно гріється, це може вказувати на фізичну несправність. Рекомендуємо в такому випадку якомога швидше зробити резервну копію даних і звернутися в сервісний центр свого виробника (якщо ще є гарантія).

Ссылка на основную публикацию