UEFI і BIOS: введення в UEFI або що потрібно знати про їх налаштування.

UEFI і BIOS. Вивчаємо уважніше.

 Як завжди теорія

UEFI і BIOS є два різних інтерфейсу вбудованого ПЗ, які покликані працювати своєрідним перекладачем між операційною системою (Windows або Лінукс) і електронними компонентами, які і складають комп’ютер і ноутбук. І UEFI і BIOS починають роботу відразу після включення нами кнопки запуску комп’ютера в роботу.

Що таке UEFI?

Технологія UEFI поступово приходить на зміну здавалося б вічної (а так воно і було з моменту створення персональних комп’ютерів) базової системи введення-виведення. Чверть століття BIOS не мала ніякої альтернативи. Спочатку ж технологія UEFI замислювалася як спосіб і можливість розширити можливості BIOS, і справа тут далеко не в тому, що стали з’являтися жорсткі диски великих обсягів, з якими у BIOS були певні проблеми. Розмова пішов про диски з об’ємом від 2 ТБ (мова пішла про серверні форматах).

Правильний переклад абревіатури EFI – розширюваний інтерфейс програмно-апаратних засобів. Раніше розробкою і просуванням нової специфікації займалася сама Intel. Тепер кермо передані в руки Unified EFI Forum ( UEFI ). Самою розробці вже більше 10 років, однак застосування вона отримує саме зараз з усе більшим поширенням сховищ з великим об’ємом, коли виникають проблеми з традиційною схемою розмітки дисків (завантажувальним сектором MBR). Зараз прийшов на зміну MBR, а BIOS використовує саме головний завантажувальний запис для зберігання інформації, GPT – зовсім інший спосіб розмітки, і він підтримує сховища об’ємом понад 2-ух терабайт пам’яті і дозволяє розміщувати на вінчестері не 4, як раніше записи (чи то пак системи ), а необмежену в порівнянні з MBR їх кількість – до 128.

UEFI і BIOS. Що нового?

Крім більш красивого і дружнього інтерфейсу в налаштуваннях (навіть мишкою можна користуватися), розширені можливості додаткових налаштувань системи ще до завантаження Windows або що там у вас … З’явилася можливість трохи прискорити роботу центрального та відео процесора прямо з BIOS. При установці операційної системи UEFI використовує власний менеджер завантаження, який сам вирішує, які UEFI – додатки запускати, так що завдання на перший погляд може трохи ускладнитися. Основною характерною особливістю, яка відразу впадає в очі, є те, що користувач може виконувати деякі операції, які не завантажені з операційної системи взагалі. Це називається технологією UEFI Shell. Мова йде про читання файлів з дисків в оптичних приводах, про переміщення файлів в каталогах, якщо, звичайно, UEFI розбереться в форматах файлової системи носія. Якщо такої функції в UEFI немає, її можна довантажити з інтернету і встановити. Взагалі, це стало нагадувати операційну систему до завантаження основної операційної системи. Непогано, так?

Але одним з головних переваг (поки це стосується тільки останньої версії Windows) є можливість створення списку загрузчиков з цифровим підписом для недопущення підміни або навіть пошкодження цього завантажувача або шляху до нього, ніж люблять займатися різного роду віруси і шкідливі програми-вимагачі. Це, до речі, що відключається в усіх материнських платах, розділ Secure Boot. Але ось тут прихильники використання достовірного і підписаного програмного забезпечення від навіть найпопулярніших виробників починають стикатися з проблемами або нюансами. Користувач Linux з підписаним ядром мене зрозуміє. А в Windows 8 взагалі виникає ціла проблема при використанні непідписаних драйверів пристроїв …

UEFI: любителям Мультізавантажувальний систем присвячується.

Для любителів установки відразу декількох операційних систем, причому принципово різних, передбачений вбудований менеджер завантаження. Що це таке? А тепер не потрібно морочитися використанням сторонніх менеджерів, щоб встановити одночасно Windows і Linux, що особисто автор статті постійно і активно використовує.

Ссылка на основную публикацию