Все про браузер Mozilla Firefox: як встановити, налаштувати, оновити, видалити та багато іншого

Ринок браузерів, здавалося б, устоявся: нові оглядачі практично не з’являються, а старі вже знайшли свого користувача. Але це не зовсім так, тому що веб-навігатори продовжують покращувати і модернізувати. Відмінно зберігати баланс між якістю і продуктивністю виходить у розробників Mozilla Firefox.

Опис і можливості браузера Mozilla Firefox

Як і більшість браузерів, якими користується понад мільйон осіб, Firefox має ті якості і можливостями, які необхідні для задоволення потреб кожного користувача інтернету.

З листопада 2017 року оглядач від Mozilla перейшов на новий движок Quantum – гібрид власної розробки Mozilla Gecko і високопродуктивної платформи Servo. Таким чином, Firefox є чи не єдиним представником плеяди популярних браузерів, що працює не на Chromium.

Крім загальнозрозумілих можливостей браузера у вигляді виведення веб-сторінок на екран, Firefox має і іншими можливостями. Серед них можна виділити наступні:

 • синхронізацію закладок, паролів, історії між усіма пристроями з Mozilla,
 • можливість встановлювати плагіни, доповнення та розширення на будь-який смак,
 • зменшене споживання оперативної пам’яті в роботі,
 • можливість приватного перегляду сторінок без «слідів» присутності на сайті,
 • настройку оформлення вкладок на будь-який смак.

Де завантажити браузер

Єдиним надійним постачальником браузера Firefox є офіційний сайт mozilla.org. При завантаженні програми з будь-яких інших джерел розробник не гарантує отримання користувачем якісного продукту. Крім того, такий додаток може бути заражене вірусом або містити шкідливий (або просто додатковий) код з метою отримати вигоду або особисті дані користувача. Тому рекомендується завантажувати програму з перевірених джерел.

Установка браузера на комп’ютер

Для установки браузера на смартфон досить натиснути одну кнопку у відповідному магазині. Інсталяція програми на ПК складніше хоча б тому, що джерел для скачування інсталяційний файл дуже багато. Крім того, процеси установки різняться в залежності від операційної системи.

на Windows

Установка браузера на Windows проходить в стандартному режимі. Необхідно завантажити веб-установник, запустити його, а все інше зробить програма:

 1. Переходимо на офіційну сторінку для скачування Firefox на сайті Mozilla і натискаємо «Завантажити зараз».

  Завантажувати браузер Firefox потрібно тільки на офіційній сторінці Mozilla

 2. Запускаємо викачаний файл і чекаємо, поки веб-установник завантажить і розпакує файли оглядача.

  Установка Firefox проходить через веб-установник

 3. Браузер готовий до роботи.

На Linux / Ubuntu

У більшості дистрибутивів Ubuntu браузер Firefox вже входить в стартовий склад ОС, однак, якщо програму необхідно встановити, це робиться лише двома командами в терміналі:

 1. Клацаємо правою кнопкою по порожньому місці робочого столу і вибираємо «Термінал».
 2. По черзі вводимо дві команди:
  • sudo apt-get update,
  • sudo apt-get install firefox.

На Mac OS

Для операційної системи Mac установка не займає багато часу. Необхідно завантажити інсталяційний файл, все інше зроблять програмні коди:

 1. Переходимо на офіційну сторінку для завантаження браузера і натискаємо «Завантажити зараз». Скрипт сайту дозволить сервера Mozilla визначити операційну систему і передати користувачеві необхідний файл з розширенням .dmg.
 2. Після завантаження файл автоматично запуститься і встановить браузер на комп’ютер.

Налаштування Mozilla Firefox для комфортної роботи

Браузер Firefox має настройками, які можна змінювати на свій смак:

 • зовнішній вигляд вкладок (це ніяк не вплине на відображення веб-сторінок),
 • параметри завантаження файлів з інтернету (задати певний шлях для всіх завантажень або дати команду для самостійного вибору директорії для кожного завантаження),
 • параметри поновлення оглядача і рекомендованих налаштувань продуктивності,
 • можливість включити з’єднання через проксі-сервер і багато іншого.

  Налаштування браузера можна змінити на зручні користувачеві

Причому всі вищеописані установки знаходяться лише в одній вкладці «Основні» параметрів Firefox. Інші настройки можна розділити на кілька частин:

 • «Початок» дозволяє налаштувати порожню вкладку, нове вікно, їх вміст,
 • «Пошук» відповідає за настройки адресного рядка і вибір пошукової системи за умовчанням,
 • «Конфіденційність та безпека» допомагає блокувати стеження за користувачем при відвідуванні сайту, а також налаштовує доступи до окремих пристроїв ПК і регулює збирається самим браузером інформацію,
 • «Аккаунт Firefox» налаштовує прив’язку браузера до певного користувачеві і синхронізацію даних і паролів.

Крім того, браузер від Mozilla має безліч «прихованих» налаштувань, які можна відкрити за допомогою гарячих клавіш або спеціальних команд в адресному рядку.

імпорт закладок

Mozilla має функцію імпорту закладок і паролів. Це означає, що майже всю особисту інформацію з одного браузера можна перенести в Firefox натиснувши лише декілька клавіш. Це дуже зручно при зміні веб-навігатора або перестрахування, коли оглядач необхідно переустановити:

 1. В активному вікні браузера натискаємо комбінацію клавіш Ctrl + Shift + B. Далі у вікні бібліотеки клацаємо «Імпорт та резервні копії», а в випадаючому меню вибираємо «Імпорт даних з іншого браузера».

  У бібліотеці Firefox відкриваємо «Імпорт та резервні копії», а в випадаючому меню вибираємо «Імпорт даних з іншого браузера»

 2. Вибираємо, з якого браузера будуть взяті дані, потім тиснемо «Далі».

  Ставимо тумблер у браузера, з якого будуть імпортуватися закладки і натискаємо «Далі»

 3. Відзначаємо галочками типи даних для імпорту і тиснемо «Далі».

  Відзначаємо галочками дані для імпорту і тиснемо «Далі»

 4. Очікуємо, коли майстер закінчить перенесення даних, і натискаємо «Готово».

  Після перенесення даних натискаємо «Готово»

 5. Щоб упевнитися в успіху, знову відкриваємо вікно «Бібліотека», потім древо директорій «Все закладки» – «Панель закладок» – «З [назва браузера, з якого був зроблений імпорт]».

  Щоб упевнитися в перенесенні, в графі «Все закладки» знаходимо директорію з назвою браузера, з якого був зроблений імпорт

Відео: як імпортувати закладки в Firefox

Як зробити скидання налаштувань браузера до заводських

Користувач також має можливість скидання налаштувань і доповнень в браузері Firefox у випадках, коли це необхідно. Часто цей прийом практикується через установки небажаного ПЗ, зараження вірусами або великого споживання ресурсів ПК браузером.

 1. В адресний рядок Firefox прописуємо команду about: support і натискаємо Enter.
 2. На сторінці натискаємо кнопку «Очистити Firefox».

  На спеціальній сторінці about: support натискаємо «Очистити Firefox»

 3. У вікні підтвердження дії знову натискаємо «Очистити Firefox».

  Ще раз натискаємо «Очистити Firefox» для підтвердження дії

 4. Після завершення процедури повернення до заводських налаштувань браузер перезавантажиться і запропонує відновити закриті вкладки. Погоджуємося з будь-яким із запропонованих пунктів і продовжуємо роботу в Firefox.

  Після видалення даних браузер перезавантажиться і запропонує відновити раніше закриті вкладки

Як оновити браузер при виході нової версії

Працювати в актуальній версії браузера надзвичайно важливо, тому що старі файли можуть погіршувати навігацію в мережі і спотворювати теги в разі відсутності деяких модулів або бібліотек. За замовчуванням браузер самостійно перевіряє наявність оновлень для себе, проте ця функція не завжди спрацьовує вчасно. Також її можна випадково відключити. Щоб оновити браузер вручну:

 1. В адресному рядку прописуємо about: preferences # general і натискаємо Enter.
 2. Прокрутити сторінку вниз до графи «Оновлення Firefox».
 3. Клацаємо кнопку «Перевірити на оновлення» і пару секунд чекаємо результату.

  У вкладці «Основні» налаштувань браузера клацаємо кнопку «Перевірити на оновлення»

 4. Якщо оновлення є, то браузер сам їх встановить в автоматичному режимі. Якщо їх немає, він покаже смайлик і повідомлення про те, що його версія актуальна.

Проблеми та їх рішення

Як і будь-яка програма, Firefox схильний деяких помилок і неполадок, які майже завжди досить просто вирішити. Причини всіх помилок умовно можна розділити на дві категорії:

 • зовнішні. Під ними маються на увазі чинники, які не пов’язані з самою програмою. Це віруси, настройки з’єднання і комп’ютера,
 • внутрішні. До них відносять чинники, пов’язані з самою програмою. Причина може ховатися в пошкоджених файлах браузера або великій кількості плагінів, які вантажать процесор.

Firefox вантажить процесор

Яким би слабким не був процесор, один браузер не може завантажувати все чіпи обробки даних більше ніж на 30-40%. Крім того, Firefox позиціонує себе як легкий браузер, тому рясної завантаження бути не повинно. Але якщо в «Диспетчері завдань» видно, що оглядач споживає занадто багато ресурсів процесора, необхідно вживати заходів щодо виправлення ситуації.

Насамперед необхідно провести глибоке сканування комп’ютера на наявність вірусів. Цілком можливо, що шкідливе ПО впровадити в файли браузера і проводить небажані операції. При скануванні найкраще використовувати більше однієї програми, щоб бути впевненим, що загроза не буде пропущена.

Якщо ж пошуки не увінчалися успіхом, необхідно скористатися безпечним режимом Firefox – завантаженням браузера без плагінів і доповнень. Процедура допоможе зрозуміти, причина навантаження процесора в самому браузері або в додаткових компонентах:

 1. В адресний рядок Firefox прописуємо команду about: support і натискаємо Enter.
 2. На сторінці «Інформація для вирішення проблем» клацаємо кнопку «Запустити знову з відключеними доповненнями».

  На сторінці «Інформація для вирішення проблем» клацаємо кнопку «Запустити знову з відключеними доповненнями»

 3. Після перезапуску знову дивимося дані в «Диспетчері завдань»:
  • якщо навантаження впала до допустимих значень, по черзі видаляємо все розширення, поки браузер не буде споживати ресурси ПК в штатному режимі,
  • якщо навантаження залишилася, повністю видаляємо браузер і знову інсталюємо за допомогою веб-установника.

Для видалення розширення в Firefox натискаємо комбінацію клавіш Ctrl + Shift + A, відкриваємо вкладку «Розширення», потім натискаємо кнопку «Видалити» напроти інтегрованої в оглядач програми.

У середовищі розширень натискаємо «Видалити» напроти інтегрованої програми

«Ваше з’єднання не захищене»

Іноді при спробі завантажити сторінку можна отримати помилку типу «Ваше з’єднання не захищене» або «Помилка при встановленні захищеного з’єднання». Якщо ви отримали таке повідомлення, не варто бігти до провайдера і скаржитися на якість зв’язку, швидше за все, проблема безпосередньо в комп’ютері. Можливих причин декілька:

 • пошкоджений або минулий сертифікат,
 • некоректні дата / час / часовий пояс, встановлені на комп’ютері,
 • файервол, що блокує з’єднання з мережею.

Також не можна виключати рідкісну можливість, що шуканий вами сайт викритий в порушеннях правил і просто закритий.

Першу причину вирішити найпростіше: досить просто інсталювати браузер знову, навіть не видаляючи при цьому стару версію. Просто запускаємо веб-установник і очікуємо, поки програма зробить свою роботу, так як разом з файлами оглядача в систему інтегруються свіжі сертифікати.

Далі налаштовуємо дату і час:

 1. Натискаємо комбінацію клавіш Win + I, потім переходимо в аплет «Час і мова».

  Натискаємо комбінацію клавіш Win + I, потім переходимо в аплет «Час і мова»

 2. Вимикаємо тумблери з пунктів автоматичних налаштувань, задаємо коректний часовий пояс і натискаємо кнопку «Змінити» в графі «Змінити дату і час».

  Відключаємо автовибір часового поясу і часу

 3. Задаємо коректні дату і час, після чого зберігаємо зміни кнопкою «Змінити».

  Задаємо коректні дату і час і натискаємо кнопку «Змінити»

Якщо настройки часу не допомогли, залишається тільки відключити брандмауер або вбудований в антивірусну програму фаєрвол:

 1. Через пошук Windows відкриваємо «Брандмауер Захисника Windows».

  Через пошук Windows відкриваємо «Брандмауер Захисника Windows»

 2. У колонці зліва відкриваємо середу «Включення і відключення брандмауера Захисника Windows».

  У колонці зліва клацаємо кнопку «Включення і відключення брандмауера Захисника Windows»

 3. Відключаємо брандмауер і зберігаємо зміни кнопкою «OK».

  Переставляємо тумблери в положення «Вимкнути» і зберігаємо зміни

Відео: як відключити брандмауер Windows

Firefox гальмує

Іноді браузер «гальмує» (довго реагує на команди, з працею відкривається сам і повільно прогружаются веб-сторінки), при цьому в «Диспетчері завдань» показники програми в повному порядку. Виною всьому цьому, як правило, є переповнене сховище тимчасових даних. Вирішити проблему допоможе проста чистка тимчасових даних.

У рідкісних випадках причиною «гальм» браузера можуть бути віруси. Якщо робота оглядача сильно сповільнилася, виконайте наступне:

 • очистіть кеш, куки та історію браузера,
 • перевірте ПК на віруси і шкідливі програми, в разі виявлення повністю видаліть, а потім інсталюйте браузер.

Як почистити історію, кеш і куки в Firefox

Тимчасові дані браузера поступово накопичуються. Через це навігація в інтернеті з використанням файлів кешу не може, оглядач починає «гальмувати». Обсяг сховища даних може досягати декількох гігабайт, а це може спричинити проблеми в роботі не тільки браузера, а й всієї операційної системи.

Видалення тимчасових даних необхідно проводити хоча б один раз в пару місяців:

 1. В налаштуваннях браузера відкриваємо вкладку «Конфіденційність та безпека».
 2. Знаходимо графу «Історія», натискаємо в ній кнопку «Видалити історію».

  У вкладці налаштувань «Конфіденційність та безпека» клацаємо «Видалити історію»

 3. У вікні вибираємо фільтр часу «Все», потім проставляємо галочки у пунктів видаляються і натискаємо кнопку «Видалити зараз».

  Вибираємо дані для видалення, ставимо фільтр на «Все» і натискаємо кнопку «Видалити зараз»

Відео: як видалити тимчасові файли в Firefox

Як повністю видалити Firefox з комп’ютера

Повне видалення браузера з ПК необхідно у випадках, коли файли оглядача містять помилки. Установка нової версії без видалення старої просто перезапише неполадки і не вирішить проблему.

Деінсталяцію Firefox проводимо наступним чином:

 1. Натискаємо комбінацію клавіш Win + X і вибираємо пункт «Програми та можливості».

  Натискаємо комбінацію клавіш Win + X і вибираємо пункт «Програми та можливості»

 2. У списку програм знаходимо всі продукти, які містять в назві слово Mozilla. По черзі клацаємо по кожному і натискаємо «Видалити».

  Знаходимо браузер і його компоненти в списку програм, вибираємо їх і натискаємо «Видалити»

 3. Користуючись підказками майстра (кілька разів натискаємо «Далі»), деінсталліруем програму.

  Користуючись підказками програми видалення, деінсталліруем браузер

 4. Натискаємо комбінацію клавіш Win + R, вводимо команду% appdata% і натискаємо Enter.

  Натискаємо комбінацію клавіш Win + R, вводимо команду% appdata% і натискаємо Enter

 5. У відкрилася директорії видаляємо папку Mozilla, потім переходимо в папку AppData, клікнувши по ній в адресному рядку.

  У вкладці Roaming видаляємо директорію Mozilla

 6. Повторюємо процедуру видалення директорії Mozilla в папках Local і LocalLow.

  Видаляємо папку Mozilla в директоріях Local і LocalLow

Залишилося тільки почистити реєстр від записів:

 1. У пошуку прописуємо regedit і вибираємо найкраще відповідність.

  У пошуку прописуємо regedit і відкриваємо кращу відповідність

 2. У «Редакторі реєстру» натискаємо комбінацію клавіш Ctrl + F, в рядок вводимо firefox і запускаємо пошук параметрів кнопкою «Знайти далі».

  У «Редакторі реєстру» натискаємо комбінацію клавіш Ctrl + F, в рядок вводимо firefox і запускаємо пошук параметрів кнопкою «Знайти далі»

 3. Клацаємо правою кнопкою по папці, в якій виявився запис, і вибираємо «Видалити». Потім повторюємо процедуру, поки всі позитивні результати пошуку не закінчаться.

  Видаляємо всі позитивні результати пошуку

 4. Перезавантажуємо комп’ютер.

Mozilla Firefox – це один з кращих сучасних браузерів для веб-серфінгу. Оглядач об’єднує в собі якості швидкого завантажувача сторінок і захисника користувача від крадіжки особистих даних і втручання в його життя ззовні.

Ссылка на основную публикацию