Види старовинних (антикварних) самоварів: жаровой, мідний

У повсякденному житті любителі чаю і кави вважають за краще користуватися електричними чайниками або, благо вибір їх величезний. Виробники пропонують різні моделі – від мініатюрного чайничка до Термопот солідного розміру, оснащеного різного роду пристроями, що дозволяють комфортне його використання.

Однак все більше з’являється людей, які бажають знову перетворити чаювання в справжній ритуал, збираючи членів сім’ї і гостей будинку за столом, в центрі якого стоїть справжній самовар. А якщо говорити про каву, то люди все частіше хочуть не використовувати фільтри для кавоварки з готовими наборами сортів кави, а виробляти все вручну.

Оскільки ціни на старовинні самовари так високі, як це кажуть люди, далекі від знання ринку антикваріату, то у багатьох з’являється бажання купити мідний самовар, який має довгу історію життя.

Скільки коштує самовар, випущений в ті роки, коли він був неодмінною частиною побуту навіть не дуже забезпеченої сім’ї, сказати складно. Ціна мідного самовара середнього розміру, який обіймав почесне місце на столі звичайного обивателя, помітно відрізнялася вартості приладів, виконаних на замовлення у відомих майстрів.

А як простий ремонт самоварів! Так-так, це вам не ремонт кавомашини Delonghi або ремонт кавомашини Saeco, самовари лагодити набагато простіше, хоча вони і масивніше.

Трохи з історії появи самоварів в Україні

Хоча традиції чаювання, як і сам чай, прийшли в Росію зі Сходу, і там також існувала посуд, призначена спеціально для приготування чайних напоїв, але самовар, який має звичне для нас пристрій, був придуманий російськими майстрами.

Важко назвати рік, коли самовари вперше з’явилися в продажу, але піком їхньої популярності став дев’ятнадцяте століття.

У країні з’явилося безліч підприємств, зайнятих випуском самоварів. Велика частина «самоварних майстерень» – так спочатку називалися ці невеликі підприємства, перебувала в Тулі і її околицях.

Причиною такого розміщення стала наявність великої кількість майстрів, які вміють працювати з металом, адже в місті вже була добре розвинена збройова промисловість. Недарма винахідниками самовара вважають братів Лісіцин, які виросли в сім’ї збройового майстра.

Спочатку прилади виготовляли з міді, а точніше, з її сплаву з цинком. Такий матеріал мав в побуті назва «червона мідь». Оскільки було прийнято чистити самовар до блиску, а використовувалися для цієї мети різні абразивні матеріали, мідні самовари швидко виходили з ладу (як колись старі версії кавоварок Nivona).

Тому сьогодні купити старий самовар, виготовлений з міді, непросто. Набагато легше знайти і купити антикварний самовар в хорошому стані з латуні або мельхіору.

Ціна старих самоварів залежить від багатьох параметрів – обсягу, моделі, року випуску і стану, в якому він знаходиться. Наприклад, ціна самовара Баташёва 1898 го року виготовлення, що знаходиться в ідеальному стані, може бути більше трьохсот тисяч гривень.

У той же час ціна самоварів братів Баташёвих, випущених в стандартному виконанні, але невеликого обсягу, навіть після ідеальної реставрації не перевищує п’ятдесят тисяч гривень.

Ціна самоварів Баташёва багато в чому залежить від їх обробки. Самовари, виготовлені за індивідуальним замовленням, часто покривали сріблом, золотили і навіть обробляли самоцвітами. Природно, що за такий прилад ціна запитувалася відповідна. Багато оброблені самовари могли дозволити мати тільки дуже багаті люди.

Основні види конструкцій самоварів

Для покупців, які вирішили придбати самовар не для колекції, а для повсякденного використання, необхідно знати, на які види вони поділяються. Від конструкції приладу залежить, чи зможуть вони його використовувати в будинку (подібно кавомолці Delonghi), або ж тільки на дачі, де є відкритий простір.

Якщо в приватному будинку можна використовувати самовар, для розігріву якого необхідно традиційне паливо, обладнавши для цієї мети приміщення, то в міській квартирі це зробити проблематично.

Самовари зараз випускаються найрізноманітнішої форми, дивно красиво оброблені. Однак важливо, яким чином він буде нагріватися. Тому слід знати, що існує поділ їх за способом нагріву.

1. Жар самовари. З цих приладів починалася історія самоварного справи. Для їх нагрівання використовується практично будь-який деревний горючий матеріал. Залежно від обсягу приладу, отже, розміру його топки, можна використовувати вугілля, шишки і навіть брусочки дерева.

Використання в якості палива шишок надає чаю особливий аромат, за який знавці цінують саме цей вид приладів. На жаль, його конструкція дозволяє використовувати жаровой самовар тільки в заміському будинку. Купити жаровой самовар нескладно – ці агрегати випускаються і сьогодні багатьма виробниками.

2. Електричні самовари. Цей винахід, що прикрашає інтер’єр будь-якої кухні (приблизно як кавоварка Delonghi), з’явилося у продажу в другій половині минулого століття. Їх можна використовувати в будь-якому приміщенні, де є електрична розетка.

Основною перевагою такого виду самовара є відсутність диму і кіптяви, однак, запаху ялинових шишок від нього не буде. Зате виробники випускають їх у різноманітному дизайні, часто доповнюють свій виріб заварювальним чайником, виконаним в такому ж стилі, як і самовар.

Одним з популярних виробників на російському ринку є компанія «Еліс». Купити самовари Еліс – це значить, гарантувати появу в своєму будинку якісного сучасного електроприладу з дивно красивим дизайном.

3. Комбіновані самовари стали випускати практично одночасно з електричними. Купити комбінований самовар – це ідеальний варіант, як для будинку, так і для дачі (хоча тут краще підійде самовар на дровах), де його можна використовувати як звичайний жаровой. Купити похідний самовар – це бажання можна здійснити покупкою комбінованого самовара, придатного для роботи в будь-якому місці.

Самовар є універсальним подарунком з будь-якого приводу. Будь-якій людині буде приємно, якщо по службі відвідає ідея купити керамічний самовар, як подарунок на день народження. Купити розписного самовар, виконаний на замовлення, може дозволити собі не кожен.

Зате купити сувенірний самовар невеликого розміру – відмінний сюрприз для іменинника (вже точно краще, ніж кавомашини Jura). Іноді, обдумуючи, який подарунок буде цікавим, але не занадто дорогим, покупці цікавляться, скільки коштує тульський самовар.

Можна запевнити, що це не дуже дороге задоволення. Відмінна сучасна модель обійдеться покупцям близько 16-ти тис. Гривень. І це дуже дешево.

Ссылка на основную публикацию